Μετάβαση στο περιεχόμενο

Intellicad


Recommended Posts

Για να διευκολύνω , αναφέρω ότι το δοκίμασα προ 2-3 μηνών σε laptop Dell 15R Core i5 , Dell Latitude D610 και σε Pavillion ZD 8000 (ενός φίλου που τελικά θα προχωρήσει σε αγορά) και δούλεψε καλά. Είχε ένα μικρό θεματάκι στο χειρισμό εικόνων σαν XREF αλλά η καθυστέρηση στην ενημέρωση της οθόνης δεν ήταν τόσο ανησυχητική αν και αυτό είναι υποκειμενικός παράγοντας.

 

Επίσης , επειδή η δοκιμαστική έκδοση , δεν περιλαμβάνει patches και updates , πιθανόν κάποια προβλήματα να έχουν αντιμετωπισθεί ήδη στην κανονική έκδοση του προγράμματος. Κάτι τέτοιο όμως , μόνο με επικοινωνία με την εταιρεία διαπιστώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα τη δοκιμαστική Standard έκδοση του 4M Intellicad και διαπίστωσα πρόβλημα με το snap. Δεν ξέρω αν πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις αλλά μοιάζει να μην λειτουργεί καλά το snap, είναι πολύ ανακριβές σε σημείο που να απορώ πως γίνεται να συμβαίνει αυτό καθώς πρόκειται για πολύ βασικό εργαλείο για ένα σχεδιαστικό πρόγραμμα. Θα ήθελα την άποψη από κάποιους που δουλεύουν το συγκεκριμένο πρόγραμμα γιατί η τιμή του (275 ευρώ) είναι πολύ δελεαστική αλλά αν είναι να μη δουλεύει σωστά δεν έχει νόημα.

Αυτό το πρόβλημα είναι στο DNA του προγράμματος από τότε που άρχισα να το χρησιμοποιώ στην πρώτη έκδοσή του.

Τότε δεν τόλμαγες ούτε Undo να κάνεις, έχανες όλο το σχέδιο.

 

Τα ίδια κουλά κάνει και το GCAD.

 

Το ότι αργεί να φορτώσει αρχεία και xref είναι θέμα κάδικα προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι αργεί να φορτώσει αρχεία και xref είναι θέμα κάδικα προγράμματος.

 

Δεν αργεί μόνο να φορτώσει αλλά και να διαχειριστεί. Και η καθυστέρηση στη διαχείριση είναι και θέμα κάρτας γραφικών και driver κάρτας όπως επίσης και λειτουργικού συστήματος.

 

Επίσης , η κανονική έκδοση (όχι η trial) φαίνεται ότι δεν "κουβαλά" τα παιδικά προβλήματα της δωρεάν έκδοσης. Βέβαια , σε όλα εμπλέκεται το hardware που διαθέτει ο καθένας μας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει BricsCad & zwCad και τα προτιμώ από το "κλασσικό" Intellicad. Είναι πιο βελτιστοποιημένα , κρίνω ότι διαχειρίζονται καλύτερα τη μνήμη και διαθέτουν πληρέστερη τεκμηρίωση.

 

Μόνο με δοκιμή σε πραγματικές συνθήκες εργασίας μπορεί να καταλήξει κανείς. Η θεωρία και οι γενικές συμβουλές δεν έχουν να προσφέρουν τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα κάρτας. Είναι ένα πρόβλημα που έχει το ίδιο το πρόγραμμα. έχει λειτουργίες που θεωρεί οτι γίνονται μόνο με ένα συγκεκριμένο esnap κάτι που σε αναγκάζει να κάνεις κάθε φορά την ίδια ρύθμιση στην ίδια εντολή.

Επίσης δεν έχει τη δυνατότητα δημιουργίας - εξαγωγής μεγάλου μεγέθους αρχείων( για παράδειγμα δημιουργία άμεσης τομής σε ένα κτίριο 4 ορόφων με 700τμ έκαστος ... crashάρει). Απαιτείται η δημιουργία τομών ανα όροφο και μετά copy - paste σε ένα νέο αρχείο για τη δημιουργία όλου του σχεδίου. Το ίδιο επίσης και στο άνοιγμα μεγάλων αρχείων.

Επιμένω οτι δεν είναι θέμα κάρτας διότι το έχω αγοράσει το πρόγραμμα και ειδικότερα το IDEA με κάρτα γραφικών σε σύνδεση SLI που την εποχή που την αγόρασα ήταν top και μου δημιουργούσε αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αργεί μόνο να φορτώσει αλλά και να διαχειριστεί. Και η καθυστέρηση στη διαχείριση είναι και θέμα κάρτας γραφικών και driver κάρτας όπως επίσης και λειτουργικού συστήματος.

 

Επίσης , η κανονική έκδοση (όχι η trial) φαίνεται ότι δεν "κουβαλά" τα παιδικά προβλήματα της δωρεάν έκδοσης. Βέβαια , σε όλα εμπλέκεται το hardware που διαθέτει ο καθένας μας.

Σταθερό 8πυρηνο Ι7@3,37GHz O/C με 6GB μνήμης, τελευταίο λειτουργικό Win 7 64bit, τελευταίοι drivers κλπ

 

Φορητό μια απ'τα ίδια, Ι7 @1,73 8GB πολύ κοντά σε επιδόσεις με το σταθερό.

 

Το πρόγραμμα κοιμάται και στα δύο συστήματα, είτε με το ΡΙΙΙ-1000 που ξεκίνησα να το δουλεύω, είτε με τα τελευταία συστήματα. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!

 

Εδώ το AutoCAD απο το 2011 στο 2012 και έχει ορατή διαφορά σε επιδόσεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δοκίμασα σε αργότερα και όχι τόσο σύγχρονα μηχανήματα σε σχέση με τα δικά σας .

 

Τι να πω ...

 

Γι' αυτό το πρόγραμμα δεν μιλάμε ;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εγχειρίδιο στα Ελληνικά και εξ' όσων γνωρίζω υπάρχει η και επιλογή της Professional έκδοσης με δυνατότητες 3D και προγραμματισμού μέσω Intellicad VBA. Τα menu μπορούν να είναι στα Ελληνικά ή τα Αγγλικά. Οι τιμές είναι προσιτές το είχα αγοράσει πριν 4 χρόνια στην απλή έκδοση σε τιμή γύρω στα 315 Euro χωρίς ΦΠΑ .

 

Ναι το IntelliCad είναι σχεδόν ισοδύναμο με το AutoCad για όσους δεν έχουν και πολύ υψηλές σχεδιαστικές απαιτήσεις όπως οι Πολιτικοί Μηχανικοί.

Συγκεκριμένα έχω την Professional έκδοση και δεν συνάντησα ποτέ κάνενα πρόβλημα με τα snaps.

Με τον προγραμματισμό σε Intellicad VBA δεν ασχολήθηκα καθόλου γιατί δεν είχα ελεύθερο χρόνο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αφού δοκίμασα Bricscad, ProgeCAD, ZWCad και Intellicad, σαν σχέση τιμής και ποιότητας εγω προτίμησα το Bricscad. Μου φάνηκε πολύ πιο γρήγορο και σταθερό όταν φόρτωσα μεγάλα αρχεία dwg.

 

από τα άλλα τρία ποιό σού εκανε καλύτερη εντύπωση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.