Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

Είπα ότι θα έχουν την σωστή τέμνουσα βάσης... Λάθος! Λογικά θα έχουν λάθος τέμνουσα βάσης, ίση με την σωστή τέμνουσα δια ρίζα δύο... Λόγω της χρονικής (ιδιομορφικής) επαλληλίας! Σωστά θα είναι μόνο τα ιδιοδιανύσματα κάθε ιδιομορφής...

 

Οπότε:

Αν σε δύο μονοβάθμιους βγάζει σωστά αποτελέσματα, σημαίνει ότι το πρόγραμμα έχει αλγόριθμο που αντιλαμβάνεται τους ανεξάρτητους φορείς.

Αν όχι, μην κάνεις ανεξάρτητους φορείς στο ίδιο μοντέλο...

 

 

Πες μου τι αλλες δοκιμες να κανουμε...Να κανω και δυναμικη??

 

 

Αν βαλλω 4 ιδιομορφες μου βγαζει αυτο το μηνυμα "Number of the nonzero numbers in the mass vector should be at least twice as big as it is"

 

 

Λύστο και εσυ...Κατι κανεις λαθος..Μηπως δεν εβαλες στηριξεις στις βασεις των στυλων?? Φορτια??συνδοιασμους???

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου το λύνει, καλά τα έκανα όλα...ξέρω γω; Κάτι μπορεί να γίνεται είτε λόγω παλιότερης έκδοσης είτε λόγω student version

 

Για να το λύσεις με 4 ιδιομορφές, κάνε mesh ώστε κάθε στύλος να έχει 2 μέλη.

 

Δυναμική σίγουρα θα βγει λάθος λόγω συντελεστών συμμετοχής.

Link to comment
Share on other sites

Aν κανω την διακριτοποίηση που λες, χαλανε οι ιδιομορφες....Η 4η δεν συμμετεχει καθολου...και οι ταλαντωσεις διαφορετικες....

Link to comment
Share on other sites

Ναι μονο ιδια βαρη....

 

Μακρι να ηξερα...αλλα τις χαλαει...Φυσικα στους κομβους που δημιουργει η διακριτοποιηση δεν βαζει μαζα...Παλι μονοβαθμιος ταλαντωτης ειναι..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια παρακολουθω τη συζητηση σας,και μολις εκανα και εγω μια δοκιμη, ετρεξα 2 μοντελα (οχι απλα) μαζι ,οι ιδιομορφες ειναι οπως λετε οταν εχω μετακινιση του ενος κτιριου στο αλλο δεν εχω στην ιδια ιδιομορφη και αλλα χρειαστικα ομως πανω 30 ιδιομορφες για να καταφερω να πιασω το 90ο/ο της συμετοχης των μαζων

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνει αφού έχει μόνο ίδια βάρη. Με 2 μόνο κόμβους κατανέμει το ίδιο βάρος σ αυτούς τους 2. Όσο βάζεις κι άλλους γίνεται πιο σωστό.

 

Μην το τρέχεις με ίδια βάρη. Βάλε φορτία ή συγκεντρωμένες μάζες στην κορυφή και κάνε mesh όσο θέλεις και ζήτα 4 ιδιομορφές.

 

Ίδιους στύλους βάλε και διαφορετικά φορτία/μάζες αλλά κοντινά μεταξύ τους.

 

Από ό,τι καταλαβαίνω σωστά το κάνει....η δυναμική απλώς θα είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα έγραψα λίγο... μπερδεμένα στα ενδιάμεσα μηνύματα κάνω μία ανακεφαλαίωση:

 

Ακόμη κι αν έχουμε ανεξάρτητους φορείς στο ίδιο μοντέλο η δυναμική ανάλυση θα βγει σωστή ως προς τις ιδιομορφές και τα εντατικά μεγέθη:

 

Ιδιομορφική ανάλυση:

Όταν υπάρχουν ανεξάρτητα τμήματα στο μοντέλο, το μητρώο δυσκαμψίας θα έχει τμήματα διαγωνίως διατεταγμένα που θα είναι ασύνδετα. Οι ιδιοτιμές υπολογίζονται κανονικά. Στις εξισώσεις των ιδιοδιανυσμάτων η έλλειψη μη διαγώνιων όρων θα έχει ως συνέπεια να εμφανιστούν και εξισώσεις της μορφής 0*φ(i)=0. Προφανώς ο αλγόριθμος αντιμετωπίζει το πρόβλημα αποδίδοντας κανονικοποιημένες τυχαίες τιμές. Επειδή ακριβώς οι τιμές είναι τυχαίες, η μορφή των ιδιομορφών φαίνεται παράλογη.

 

Φασματική απόκριση:

Μάλλον τα προγράμματα χρησιμοποιούν το διάνυσμα στερεοστατικής συσχέτισης για να αποφύγουν την ιδιομορφική (χρονική) επαλληλία μη σχετιζόμενων ιδιομορφών. Πράγμα που σημαίνει ότι η τέμνουσα βάσης και τα εντατικά μεγέθη θα είναι τα αντιπροσωπευτικά για κάθε ανεξάρτητο τμήμα του μοντέλου. Στα δικά μου προγράμματα που δοκίμασα έτσι συμβαίνει.

Φυσικά τα ποσοστά συμμετοχής των ιδιομορφών είναι παράλογα. Που σημαίνει ότι Χρειάζονται περισσότερες ιδιομορφές για να "πιάσουμε" καλό ποσοστό συμμετοχής των μαζών.

 

Επομένως τα ουσιαστικά προβλήματα μάλλον περιορίζονται στο στάδιο του ελέγχου και δεν έχουν να κάνουν με την ανάλυση.

 

Ο σχετικός έλεγχος του προγράμματος μπορεί να γίνει με μονοβάθμιους ταλαντωτές, αλλά δεν μπορούν να συγκριθούν άμεσα οι ιδιοπερίοδοι. Πρέπει να συγκριθούν οι τέμνουσες βάσης του κάθε ταλαντωτή σε σχέση με ένα μοντέλο που θα έχει μόνο έναν ταλαντωτή...

Link to comment
Share on other sites

Θα επανελθω στο θεμα που συζηταγαμε με τους ανεξαρτητους φορεις...

και στο θεμα με το ΟΣ που αφησα...

 

Ερωτηση προς τη Τechscience:

1. Στην εκδοση Steel εχει τα pad foundation??Κανει ελεγχους στην θεμελιωση απο ΟΣ??

2. Οι τιμες για τα εξτρα module????

Link to comment
Share on other sites

Θα επανελθω στο θεμα που συζηταγαμε με τους ανεξαρτητους φορεις...

και στο θεμα με το ΟΣ που αφησα...

 

Ερωτηση προς τη Τechscience:

1. Στην εκδοση Steel εχει τα pad foundation??Κανει ελεγχους στην θεμελιωση απο ΟΣ??

2. Οι τιμες για τα εξτρα module????

 

1. Ναι, το Steel Edition περιλαμβάνει τα Pad foundations (όπως και το Professional). Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τους ελέγχους που κάνει μπορείτε να δείτε εδώ

 

2. Για ποια εξτρα modules ρωτάς??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.