Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

ακριβως τερρυ, αλλα δεν ξερω πως να ορισω αυτες τις σταθερες μεσω των οποιων υπολογιζονται αυτοματα τα c100,cθ κ.τ.λ ,

τωρα γραφω e mail στους βελγους...

 

kostaspde το εψαξα απο την αρχη το manual , αλλα δεν αναφερει κατι ειδικο για αυτα τα Κ1 και Κ2 , λεει απλα οτι πρεπει να τα ορισεις...

 

υποψιαζομαι οτι πρεπει να σου τα δινουν οι εταιριες που βγαζουν τα χαλυβδοφυυλα αλλα εδω στην ελλαδα αμφιβαλλω αν καταλαβουν τι ειναι??

εχω βρει στο innternet καποιους πινακες που αναφερουν τους κ1 και κ2 αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστο....

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το βιβλιο Βαγια-Dubina για τις λεπτοτοιχες διατομες και θα βρεις ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΥΣ τυπους υπολογισμου των σταθερων αυτων...

(ειναι μπερδεμα..)

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το βιβλιο Βαγια-Dubina για τις λεπτοτοιχες διατομες και θα βρεις ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΥΣ τυπους υπολογισμου των σταθερων αυτων...

(ειναι μπερδεμα..)

 

μιλας για τα Κ τωρα η για τα Cθ?

 

δεν το εχω το βιβλιο αυτο εχω το αναλυση διαστασιολογηση του βαγια ,εχει αναλυτικα το πως υπολογιζεται το Cθ ..αλλα οχι τα κ..

το scia υπολογιζει αυτο ματα τις σταθερες των ελατηριων(και τις τρεις) αλλα πρεπει να ορισεις τα κ

 

οπως ειπα εχω βρει κατι για τα κ ειναι σε pdf (1.60mb) αλλα δεν μπορω να το ανεβασω για να το ελενξεται και εσεις αν εχεται χρονο.....

Link to comment
Share on other sites

@Ιταλός:

 

Οι συντελεστές που ψάχνεις είναι πειραματικοί και δεν έχουν σχέση με τους αντίστοιχους cθ κτλ των EN1993. Πρέπει να τους χορηγεί ο κατασκευαστής και έχουν προέλευση τους κανονισμούς DIN. Είναι δε ανάλογοι των πειραματικών συντελεστών για σύμμικτες.

 

Όταν λέμε πειραματικός εννοούμε πειραματικός... δεν υπολογίζεται από την καρέκλα μας!

 

Δυστυχώς στον ελληνικό κυκλοφορούν πίνακες που ονομαστικά συμμορφώνονται με τους αντίστοιχους DIN, γιατί στην ουσία λείπει ο μισός πίνακας (δηλαδή οι συντελεστές αυτοί).

 

Αυτός είναι και ένας από τους λόγους για τους οποίους, κατά την προσωπική μου ταπεινή γνώμη, αντενδείκνυται η χρήση λεπτότοιχων διατομών.

 

Επισυνάπτω μια εικόνα από γερμανικούς πίνακες για να πειστείς.

post-45719-131887266637_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι ειναι πειραματικοι,και πρεπει τους συντελεστες αυτους να στους παρεχει ο κατασκευαστης του χαλυβδοφυλου αλλα εδω στο ελαδιασταν λιγο δυσκολο...

 

το scia ομως τους χρειαζεται για να υπολογισει τις αλλες σταθερες των ελατηριων της επικαλυψης..για τα κλασικα χαλυβδοφυλλα E40 τους εχει..πως μπορω να τους προμηθευτω??

 

τη φοτο που ανεβασες μπορεις να την κανεις λιγο μεγαλυτερη?

 

οπως ειπα και σε προηγουμενο Post εχω βρει κατι σε pdf αλλα δε ξερω αν ειναι σωστοι αυτοι οι συντελεστες που εχω..και δε μπορω να τους διασταυρωσω...

Link to comment
Share on other sites

@Τerry , μπορείς να γράψεις εδώ περισσότερα για τα σύμμεικτα του Scia.

Tι ακριβώς σε προβληματίζει στην μοντελοποίηση;

 

 

το scia ομως τους χρειαζεται για να υπολογισει τις αλλες σταθερες των ελατηριων της επικαλυψης..για τα κλασικα χαλυβδοφυλλα E40 τους εχει..πως μπορω να τους προμηθευτω??..

 

Όλες οι μεγάλες Ευρωπαικές Εταιρείες , έχουν αντιπροσωπείες και στην Ελλάδα ( Corus , Arcelor κτλ..).

Link to comment
Share on other sites

@ ιταλος

Στο βιβλιο Βαγια-Dubina εχει ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΥΣ πινακες για τον υπολογισμο των Κ1, Κ2..

Το σκαναρω αυριο και το ανεβαζω..

 

@spy

Θα τσεκαρω παλι ενα παραδειγμα που ειχα κανει και θα σου πω..

Ενα θεματακι που θυμαμαι ειναι οτι βαζεις κανονικα πανελ με δοκαρια..Στο πανελ δινεις μπετο και στα δοκαρια οτι ειναι συμμικτα..Ετσι υπολογιζει δυο φορες ιδιο βαρος σκυροδεματος....

Αλλα εχει ευκολιες στη λαμαρινα που θα χρησιμοποιησεις, στους υλους..Και φυσικα σχεδιασμος εναντι πυρκαγιας..

Και ελεγχο σε φαση κατασκευης και λειτουργειας..

Τωρα για συστολη ξηρανσης και ερπυσμο θα το ψαξω....

Link to comment
Share on other sites

Ενα θεματακι που θυμαμαι ειναι οτι βαζεις κανονικα πανελ με δοκαρια..Στο πανελ δινεις μπετο και στα δοκαρια οτι ειναι συμμικτα..Ετσι υπολογιζει δυο φορες ιδιο βαρος σκυροδεματος....

Φτιάξε ένα νέο υλικό με ιδιότητες σκυροδέματος, αλλά μηδενικό ειδικό βάρος.

Αν προσομοιώνει έτσι τα σύμμικατα, πρόσεξε γιατί μπορεί να κάνει λάθος στα φορτία διατομής Ν,Μ.

Μερική σύνδεση υπολογίζει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.