Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

Δεν εννοώ αυτό. Έχω ένα τριστυλο πλαίσιο.

Έχω τα μόνιμα φορτία στο LC1 και κάνω δυο ακόμα LC. Στο LC2 τοποθετώ το ωφέλιμο φορτίο στο αριστερό άνοιγμα ενώ στο LC3 το τοποθετώ στο δεξί. Κάνω ένα envelope-ultimate combination με συντελεστές 1,35 για το LC1 και 1.5 για το LC2 και LC3 ώστε από τα Linear combination (αν κάνω explode) να έχω τις διάφορες περιπτώσεις με τις εναλλακτές φορτίσεις.

Προφανώς τα μέγιστα Ν στα υποστυλώματα θα τα πάρω στο συνδιασμό LC1+LC2+LC3, ενώ τα ελάχιστα στο συνδιασμό LC1.

Τις μέγιστες και τις ελάχιστες ροπές δε μπορώ να ξέρω από πριν ποιος συνδιασμός θα μους τις δώσει.

Όταν πάω να δω μετά στα αποτελέσματα το Μy για το συνδιασμό μου, βλέπω την περιβάλλουσα. Ωραία μέχρι εδώ. Θέλω όμως για κάθε μέλος να δω με κάποιο τρόπο το Μy,min και το Μy,max μαζί με τα ταυτόχρονα Ν. Όχι τα Ν,max και Ν,min του ίδιου μέλους. Πχ μπορεί σε ένα μέλος η μέγιστη ροπή να αντιστοιχεί σε ένα "ενδιάμεσο" Ν, όχι απαραίτητα στο μέγιστο ή στο ελάχιστο. Τα ζευγαράκια θέλω. Δε ξέρω αν με καταλαβες.

 

 

 

edit

Τέλος πάντων, θα περιμένω να επαληθεύσω αυτό που θέλω από το statik στη σχολή.

Ευχαριστώ πολύ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις το Preview, σου βγάζει με bold την μέγιστη Ν και δίπλα όλες τις άλλες τιμές. Αριστερά σου λέει ποιος συνδυασμός είναι.

 

Το ίδιο γίνεται με όλα τα άλλα μεγέθη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα τι νοημα εχει η περιβαλλουσα των ροπων και η Ν για συγκεκριμενο συνδυασμο..

 

Αν θες τα αποτελεσματα σε πινακα ειναι ευκολο..Απλα θα τα επεξεργαστεις λιγο..

Αν τα θες ταυτοχρονα σε σχηματικη μορφη δεν νομιζω οτι γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το βρήκα αυτό ήθελα. Ήταν υπερβολικά μικρό σαν γραμμή πάνω από την command line και δε φαινόταν. Σας ευχαριστώ και τους δυο!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια..δοκιμαζω τιν εντολη diaphrams σε τεγιδες ψυχρης ελασης, αλλα εκτος απο την γεωμετρια του χαλυβδοφυλου επικαλυψης καιτις βασικες ρυθμισεις ,πρεπει να ρυμισω και καποιες σταθερες που δε καταλαβαινω ποιες ειναι

δηλαδη τι θελω να πω : οι σταθερες ειναι Κ1+(m/KN) , K2+(m2/KN) , Κ1-(m/KN) ,

K2+(m2/KN), απο τι καταλαβα πρεπει να ειναι οι σταθερες ελατηριων, δηλαδη το CD,A το CD,c kαι το CD (βιβλιο βαγια) αλλα δεν καταλβαινω τις μοναδες γιατι δεν ειναι kNm/m??στα αποτελεσματα ομως βλεπω στο diaphrams table οτι εχει τις σταθερες σαν cA CP C100 ,φυσικα μου τις δειχνει 0 αφου δεν εχω ορισει τα κ1 κ2...

μηπως εχει ασχοληθει κανενας?

καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα θελεις να αξιοποιήσεις την επικάλυψη και να την εισαγεις μεσω αυτων των σταθερων...

 

Δεν το εχω δοκιμασει..

Κανε μια ερωτηση στους Βελγους...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.