Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

το παρακολουθησα και και εγω τερρυ και μετα λυπης μου διαβασα στο chat για την καινουρια εκδοση...τωρα για το ectools καλο και γρηγορο προγραμμα αλλα θελει ακομα δουλεια οσο αφορα την συνεργασια και την αμφιδρομμη σχεση με το scia ..δηλαδη να μπορω το αρχειο που δουλευω στο ectools να το ξαναπερασω στο scia...καθως και να μπορω να δω την οπλιση των στοιχειων(detailing)... η για παραδειγμα μια προμμετρηση υλικων (μπετο-σιδερα)...

 

εσυ τι λες???

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα τη διαστασιολογηση ειναι πολυ καλο..

Αλλα θελει ΑΡΚΕΤΗ βελτιωση σε επιπεδο χρηστη, να μπορει να δουλευεται γρηγοροτερα και να παρεχει και σκαριφηματα κτλ..

 

Αλλα εγω επιμενω οτι οι ικανοτικοι πρεπει να εισαχθουν ΜΕΣΑ στο Scia..

 

Μη ξεχναμε και το κοστος του λογισμικου που δεν ειναι καθολου αμελητεο..

 

Γενικα για να αποφασισεις να πας απο ενα "ελληνικου τυπου" λογισμικο σκυροδεματος στο Scia πρεπει το δευτερο να βελτιωθει αρκετα...Και η μονη βελτιωση που τωρα λειπει ειναι οι ικανοτικοι ελεγχοι....

Link to comment
Share on other sites

Ιταλέ, μερικά video υπάρχουν εδώ

 

http://www.ectools.eu/

 

Αναφορικά με το πρόγραμμα, πιστεύω ότι SCIA και ECtools έκαναν μια καλή αρχή στη συνεργασία τους.

 

Οι "περίφημοι" ικανοτικοί γίνονται και παράγεται αξιοπρεπές τεύχος διαστασιολόγησης. Ο αλγόριθμος αυτόματης αναγνώρισης των τοιχείων φαίνεται να λειτουργεί σωστά.

 

Με δεδομένη τη βούληση για συνεχείς βελτιώσεις (που είναι γνωστή πολιτική του SCIA) είναι θέμα χρόνου να δούμε και άλλες δυνατότητες και εργαλεία που θα κάνουν ευκολότερη τη ζωή του μελετητή.

 

Προσωπικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος απο αυτά που διαπιστώνω ότι κάνει το SCIA/ECtools και περιμένω ταχεία ενσωμάτωση των προτάσεων βελτίωσης.

 

:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

ilias, στην νεα εκδοση που την περιμενουμε σε κανενα 2μηνο οπως μαθαμε,ολο το interface θα ειναι στα ελληνικα καθως κα το τευχος..

 

thesmeletes:οσο αναφορα για την αναπτυξη και τις συνεχεις βελτιωσεις του λογισμικου..δεν χωραει συζητηση...:)

Link to comment
Share on other sites

Terry έχεις απόλυτο δίκιο. Νομίζω ότι και οι συνάδελφοι του ECtools έχουν κάθε διάθεση για βελτιώσεις και δουλεύουν ομαδικά με αυτούς που αναπτύσσουν το SCIA.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι....εγω περιμενων να δω βελτιωση και στο inteface..

Αλλα βρε συναδελφε....

Ολα αυτα γινονται μονο και μονο για τους ικανοτικους...

Επισης υποθετω οτι ακομα και οσοι δεν εχουν την εκδοση με σκυροδεμα μπορουν να κανουν αναλυση στοιχειων σκυροδεματος και μετα διαστασιολογηση στο ECtools σωστα???

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνονται μόνο για τους ικανοτικούς. Καλύπτεται η διαστασιολόγηση μαζί με τους ικανοτικούς και ταυτόχρονα οι γενικοί έλεγχοι του EC8.

 

Και το σπουδαιότερο, εσύ δίνεις τα τοιχία σου με πεπερασμένα και το πρόγραμμα αναλαμβάνει να κάνει αναγνώριση της μορφής, να βάλει κρυφουποστηλώματα κλπ.

 

Αρα είναι διαστασιολόγηση με EC8 (+ικανοτικοί) και γενικοί έλεγχοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.