Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

Και το σπουδαιότερο, εσύ δίνεις τα τοιχία σου με πεπερασμένα και το πρόγραμμα αναλαμβάνει να κάνει αναγνώριση της μορφής, να βάλει κρυφουποστηλώματα κλπ.

 

Αυτο ναι..

Αλλα και παλι θα πω, οτι μπουρουσαν ολα αυτα να ειναι ΜΕΣΑ στο Scia..

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο εχει δικαιο ο thesmeletes ,το ectools βοηθαει αρκετα για να γινει μια μελετη που περιεχει στοιχεια σκυροδεματος(λυνεις τοιχεια με πεπερασμενα και διαστασιολογεις με κρυφοκολωνες..,πυρηνες,διαταξεις του ec8 οπως στρεπτικη ευαισθησια των κτιριων...κ.τλ ) αλλα απο την αλλη θελει βεβαια δουλεια στο να ειναι η σχεση αμφιδρομμη μεταξυ των 2 προγραμματων...δε φτανει μονο το τευχος που παραγει...χρειαζεται καικαποια σχεδια...δε γινεται αλλιως.. τουλαχιστων να βλεπεις τις θεσεις των ραβδων

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω παιδιά ότι το θέμα της αμφίδρομης επικοινωνίας είναι μονόδρομος.

 

Καλά κάνετε και το ζητάτε μετ' επιτάσεως. :mrgreen:

 

Να σας πω μια πρόσφατη εμπειρία μου. Αντιμετώπιζα μια 3όροφη κατοικία με υπόγειο και πολύ μπερδεμένη ανωδομή. Με ένα γραμμικό πρόγραμμα δύσκολα μπορείς να το προσεγγίσεις. Για να μην κάνω ...κουταμάρες, έστησα δυο μοντέλα, ένα γραμμικό (στο συμβατικό μου πρόγραμμα) και ένα ...εντυπωσιακό στο SCIA. Με το ECtools θα απέφευγα τη διπλή δουλειά. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

terry στην παρουσιαση του ec tools ειχανε πει οτι θα σου στελνανε την καινουρια εκδοση ...τι εγινε τελικα? :D:D κανενα νεο?

Link to comment
Share on other sites

Με παρακολουθεις??? :smile:

 

Δεν εχω μιλησει ακομα με Αθηνα....

Αν καταλαβα καλα μου ειπαν οτι μολις κυκλοφορησει η νεα εκδοση θα μου τη στειλουν..

 

Καταλαβα λαθος???

Link to comment
Share on other sites

τη συζητηση παρακολουθουσα και επομενως και εσενα..:P;) εγω αυτο που καταλαβα ειναι στην ουσια οτι ειναι ετοιμη απλα κανουν κατι τελευταιες διορθωσεις..και θα σου στελναν τωρα την εκδοση για να την δοκιμασεις, να την δεις...κατι τετοιο....γιατι μολις κυκλοφορησει θα τη στειλουν ετσι και αλλιως σε ολους...κανω λαθος??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξερει καποιος πως μπορω να εισαγω σταυροειδη διατομη χωρις να τη σχεδιασω μονος μου??

Δλδ να ορισω τις διατομες απο τις οποιες αποτελειται και να την εισαγω...

Link to comment
Share on other sites

terry πηγαινεις new cross section και επιλεγεις welded (το ενατο απο πανω),εκει θα δεις στην 4 σειρα εχει σταυροειδεις διατομες και εκει επιλεγεις οποια διατομη θελεις σαν κυρια και οποια διατομη θελεις για τον ασθενη αξονα..:P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Ιταλες, το βρηκα...

Εχεις χρησιμοποιήσει ποτε??

Συνδεσεις με σταυρωειδη διατομη μπορεις να κανεις??

Κατασκευαστηκα ειναι ευκολο??

 

Και κατι ακομα..

Πως εισαγω διατομες Ι μεταβλητου υψους??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.