Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

Οκ ετσι...

Αλλα καταλαβαινεις οτι αν μια δοκος ειναι συμμικτη το μηκος λυγισμου περι τον ασθενη μπορει να θεωρηθει και 0....

Διοτι ειναι πλευρικα δεσμευμενη...

 

 

ΥΓ. Επισης εχω μια παρατηρηση στον τροπο που οριοζονται τα μηκη λυγισμου στο λογισμικο..Διοτι οι δεσμευσεις που βαζεις ειναι καθαρα δεσμευσεις μετακινησης και οχι στροφης...Αν εχεις δεσμευση στροφης πρεπει να παιξεις με τους συντελεστες...

 

το ξερω γιαυτο σου ειπα πως νομιζω πως ειναι απαραιτητο το module συμμικτα

καθως οπως σου ειπα παραπανω δε μπορω να λαβω υποψην μου τη δεσμευση της πλακας με τους ηλους και πιθανω να βγει μια διατομη πανω:sad:

 

τωρα για την δεσμευση στροφης του ανω η του κατω πελματος μιλας?

Link to comment
Share on other sites

Οποιο ειναι αυτο...

 

Πχ αν εχεις μια ΙΡΕ220 συμμικτη νομιζεις οτι μπορει να λυγιζει περι τον ασθενη??

 

Εγω δεν το νομιζω....

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω σιγουρα!!!

αλλα οταν τσεκαρεις στα μηκη λυγισμου το κουτακι xy εκει τι δεσμευεις??τις στροφες νομιζω....και κατι αλλο με την εντολη LTB restrains δεν βοηθαει για το ανω η το κατω πελμα??

 

παντως η γνωμη μου ειναι να το λυσεις σαν συμμικτο αφου το εχεις...στην αρχη ισως να ειναι καπως δυσκολο αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να μην γινεται..ασε που μπορεις να το λυσεις χρησιμοποιωντας οτι χαλυβδοφυλο θελεις και οτι ηλλους θελεις hilti nelson..κτλ , και προσομοιωνεις αυτο ακριβως που θελεις ..με λιγοτερες παραδοχες πλησιαζοντας την πραγματικοτητα

Link to comment
Share on other sites

Iταλε ερωτηση...

Κανεις ξεχωριστο LC για μονιμα και διαφορετικα για ιδιο βαρος???

Τις μαζες απο το ιδιο βαρος τις λαμβανει υποψη το λογισμικο μονο του???

Link to comment
Share on other sites

Iταλε ερωτηση...

Κανεις ξεχωριστο LC για μονιμα και διαφορετικα για ιδιο βαρος???

Τις μαζες απο το ιδιο βαρος τις λαμβανει υποψη το λογισμικο μονο του???

 

ναι διαφορετικο lc για ιδιο βαρος και διαφορετικο για τα τα υπολοιπα μονιμα βαρη

 

τις μαζες για το ιδιο βαρος δεν τις λαμβανει υποψην του απο μονο του ,τις διμιουργεις εσυ ,αφου εχεις κανει διαφορετικο lc

 

πας mass groups επιλεγεις το LC (π.χ ιδιο βαρος) και μετα create mass κατω δεξια,μετα επιλεγεις new LC και ξανα το ιδιο..και

αφου τελειωσεις με την διμιουργια των μαζων πας mass combination ...

Link to comment
Share on other sites

Πως τις δημιουργεις???

Γτ αν πας στην επιλογη "Greate masses from Load Case" σου λεει οτι δεν μπορει να παραξει μαζες απο το ιδιο βαρος...

Link to comment
Share on other sites

μπορεις οπως σου ειπα...αφου εγω ετσι το κανω..αποκλειεται να μην γινεται

 

το LC(ιδιο βαρος) το εχεις βαλει να ανηκει στο load groups(permanent)???

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φιλε στο LG pernament το εχω βαλλει και στο LC για το ιδιο βαρος εχει δηλωσει οτι ειναι Load Type : ιδιο βαρος...

 

 

ΥΓ. Μαλλον πως το ελυσα αυτο...

Αν εχεις πλακα απο σκυροδεμα παλι το βαρος της το βαζεις στο "ιδιο βαρος"???

Link to comment
Share on other sites

τερρυ σου στελνω ενα αρχειο στο e mail σου ,για ριξε μια ματια στα load cases στα create mass γιατι εχουμε μπερδευτει....

Link to comment
Share on other sites

Το ΙΒ είτε το δηλώσεις στη δημιουργία μαζών είτε όχι το παίρνει υπόψη στη δυναμική ανάλυση.

 

Αν θέλεις μπορείς να μαρκάρεις elements ώστε να μη συμμετέχουν στην ιδιομορφική διαδικασία (συντελεστής συμμετοχής απο 0 έως 1).

 

* Αυτό που θέλει προσοχή είναι ότι δε δημιουργούνται μάζες όταν τα φορτία έχουν δοθεί ως free loads. Π.χ. αν πάνω σε μια πλάκα έχεις τοιχοποιίες, αν τις δώσεις ως free loads, μάζες δεν θα δημιουργηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.