Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομοθεσία για απασχόληση ΠΕ Ηλεκτρολόγου Μηχανικού βάσει εγκατάστασης σε KVA


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

αναζητώ τη νομοθεσία που αναφέρεται στα πόσα KVA εγκατάστασης ενός κτιριακού συγκροτήματος (μετρημένη στο μετασχηματιστή μέσης τάσης) απαιτεί σε μια υπηρεσία να απασχολεί ΠΕ Ηλεκτρολόγο Μηχανικό.

 

Αν δεν κάνω λάθος αυτή η τιμή πρέπει να είναι τα 800KVA. Ψάχνω απλά να το επιβεβαιώσω βάσει νομοθεσίας.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον απαντήσει. :D

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σίγουρα διαβάθμιση π.χ. και για τους ΤΕ Ηλεκτρολόγους μέχρι πόσα KVA εγκατάσταση μπορούν να υποστηρίξουν βάσει νόμου.

 

Ετσι υπάρχει και όριο από το οποίο και πάνω μια υπηρεσία καλύπτεται από ΠΕ Ηλεκτρολόγο Μηχανικό και μόνο.

 

Το ερώτημα είναι πόσο είναι αυτό σε KVA.

Link to comment
Share on other sites

Απεριοριστο ειναι για του πολυτεχνιου .Καλα πλακα μας κανεις;;Εισαι ηλεκτρολογος μηχανικος και Η/Υ και δεν ξερεις τη αδεια εχεις;Οσο για τους ΤΕ ισχυουν ακομα οι νομοι του 1930.

Link to comment
Share on other sites

@hektor

Μήπως ρωτά διαφορετικό πράγμα από αυτό που εσύ απαντάς;

Τουλάχιστον εγώ έτσι το καταλαβαίνω.

Δηλ. από ποια ισχύ και πάνω μια π.χ. βιομηχανία ή γενικότερα μεγάλη εγκατάσταση έχει υποχρέωση για απασχόληση ηλ/γου μηχ. πε στις εγκαταστάσεις της.

 

(στην ερώτηση του δεν έχω απάντηση δηλ. δεν το γνωρίζω)

Link to comment
Share on other sites

Ναι,μαλλον καταλαβα εγω λαθος..Συμφωνα με τη σημερινη νομοθεσια οι μηχανικοι ΤΕ μπορουν αδικα κατα τη γνωμη μου, να υπογραψουν ισχυ εως 200 kw.Απο κει και περα χρειαζεται υπογραφη διπλωματουχου.

Link to comment
Share on other sites

τα επαγγελματικά δικαιώματα (σχετικά με τις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις) των ηλεκτρολόγων υπομηχανικών ορίζονται στο ΒΔ699/1971

Link to comment
Share on other sites

τα επαγγελματικά δικαιώματα (σχετικά με τις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις) των ηλεκτρολόγων υπομηχανικών ορίζονται στο ΒΔ699/1971

Πλεον ειναι 100 + 100.Παρε τηλ ΕΕΤΕΜ να ρωτησεις.

Ειναι 100 KW για φωτισμο και 100Kw για κινηση.Δλδ εαν εχω μια εγκατασταση oπου η συνολικη ισχυς ειναι 200 Kw και απο τα αποια τα 100 ειναι φωτισμος ,ρευματοδοτες κ.τ.π και τα αλλα 100 ειναι κινητηριες μηχανες δλδ επαγγελματικα ψυγεια,στεγνωτηρια,πλυντηρια κ.τ.π τοτε μπορει να το υπογραψει ενας μηχανικος ΤΕ αρκει να μην περαστουν τα 100 Kw σε καθε κατηγορια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.