Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό πρόβλημα με οριζόντιο σενάζ φέρουσας τοιχοποιιάς


 
terry

Recommended Posts

Φτιάχνω τώρα ένα πέτρινο ισόγειο (έχω χάσει ήδη 2 χρόνια από τη ζωή μου και τον ύπνο μου)

 

Είχα εξηγήσει στον τεχνίτη πως θα γίνουν τα σεναζ, με τι οπλισμό, σε ποια θέση, κτλ.

 

Τώρα μία βδομάδα δεν πήγα για επίβλεψη λόγω βλάβης του αυτοκινήτου (απόσταση 45χιλιομετρα από την έδρα μου).

 

Πήγα προχθές και είδα μια πατέντα που έκανε ο "μάστορας" για να μην φαίνεται το σεναζ.

 

 

Από μέσα το σπίτι θα σοβατιστεί. Από έξω του είχα πει να βάλλει μια σείρα πέτρες 10εκ και το σενάζ να πέσει στο υπόλοιπο πάχος του τοίχου, εκτός από τα ανοίγματα που το σεναζ θα έπιανε όλο το πάχος του τοίχου.

 

Αυτός έκανε την πατέντα που φαίνεται στις φώτο. Δεν έβαλε μανδύα στο σεναζ και έβαλε μόνο δύο σίδερα.

 

Πείτε μου οι εμπειρότεροι πόσο σοβαρό σφάλμα είναι αυτό. Εγώ σκεφτομαι να του πω να τα γκρεμόισει και να τα ξαναφτιάξει.

 

**Ο τρόπος χτισίματος είναι κατά απαίτηση του ιδιοκτήτη.

 

 

http://img30.imageshack.us/i/26375650.jpg/

http://img30.imageshack.us/i/37683692.jpg/

http://img704.imageshack.us/i/64732471.jpg/

http://img30.imageshack.us/i/94375007.jpg/

http://img716.imageshack.us/i/81826698.jpg/

Link to comment
Share on other sites

terry

είναι από τα χειρότερα χτισίματα που έχω δει στην ζωή μου.

Δεν βοηθάει βέβαια και η σιδερόπετρα που χρησιμοποιείς η οποία μάλλον θέλει τροχό για να πάρει σχήμα.

 

Τα σίδερα τα έβγαλες εσύ από το μπετόν?

Η τελευταία φωτογραφία που δείχνει το παράθυρο από κάτω δεν καταλαβαίνω...έχει συνδετήρες??? Έχει κενά?

Μιλάμε για σενάζ πάνω από τα παράθυρα ή για σενάζ στην στέγη.

 

Ευτυχώς είναι ισόγειο

Link to comment
Share on other sites

Όντως, δεν είναι σωστός ο μάστορας σε πολλά σημεία. Καταρχάς, πως διαμορφώνει τα ανοίγματα ; Δεν μπορώ να βγάλω άκρη από τις φωτογραφίες. Εκ των όσων γνωρίζω μέχρι στιγμής, οι τρόποι είναι 3 :

 

1) Ξύλινα υπέρθυρα (με επαρκές βάθος "αγκύρωσης" - κατά την έννοια της όψης του τοίχου),

 

2) Μεταλλικά υπέρθυρα (το ίδιο με παραπάνω - διπλά ταφ με ένα στην έσω και ένα στην έξω παρειά και πλήρωση του κενού με σχιστόπλακες π.χ.)

 

3) Ζώνη Ω.Σ. (όπως το αναφέρεις παραπάνω δηλαδή, έστω και με την πατέντα της επένδυσης με λίθινη στρώση για να μην δημιουργείται ανομοιογένεια στην έξω παρειά).

 

Καμία από τις 3 λύσεις δεν βλέπω (ή τουλάχιστον δεν μπορώ να διακρίνω). Πως ακριβώς το έχει μορφώσει ; Υποστήλωσε το άνοιγμα, συνέχισε τη δόμηση, περίμενε να στεγνώσει και το συνέχισε ; Το σενάζ έδρασης της στέγης οκ, το καταλαβαίνεις και μόνος σου (τα 'χει κάνει μαντάρα, δεν υφίσταται γραμμικό στοιχείο σε καμία περίπτωση με τέτοια όπλιση) και προφανώς πρέπει να το ρίξεις και να το ξαναστήσει σωστά (ειδικά αν επί του στοιχείου αυτού θα εδραστεί στέγη).

 

Υ.Γ. Ξέχασα και την περίπτωση 4), αυτής δηλαδή ενιαίας πέτρας, κατάλληλα λαξευμένης, που στηρίξει το υπέρθυρο (αλλά αυτή απαιτεί πολύ δουλειά και δεν συνηθίζεται τόσο πολύ).

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σεναζ πανω από ανοιγμα.

Εφτιαξε το καλουπι απο κατω, εχτισε μια σειρα πετρα μεσα-εξω και στη μεση το γεμισε με μπετο...

Οι δύο τελευταίες φωτογραφίες είναι από τον τελειωμενο τοιχο πανω από το σεναζ των ανοιγματων μεχρι το υψος που θα μπει το σεναζ που θα στηριξει τη στεγη..

Η τελευταια φωτο ειναι από σεναζ του παραθυρου τραβηγμενη από κατω...

 

 

 

ΥΓ. Τώρα μου έστειλε ο αλβανος μαστορας sms "πες μου το mail σου να σου στειλω φωτο από άλλες δουλειές"...Αυτό θα πει εξέλιξη...

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Τώρα μου έστειλε ο αλβανος μαστορας sms "πες μου το mail σου να σου στειλω φωτο από άλλες δουλειές"...Αυτό θα πει εξέλιξη...

 

Faleminderit πες του (ευχαριστώ).. Η ζώνη είναι συνεχής (στη στάθμη των ανοιγμάτων) ή μόνο ανά περιοχές (μόνο στα ανοίγματα) ; Πάντως τέτοια όπλιση δεν έχω ξαναδεί για να σου 'μαι ειλικρινής..

Link to comment
Share on other sites

Ουτε και γω εχω δει....Ειναι σε ολο το μηκος του τοιχου...Αυτό που είπα κ με τον Αρη είναι να χαλασει το τμημα πανω απο τα ανοίγματα και να ξαναφτιάξει το σεναζ όπως πρέπει (τουλάχιστον πανω από τα ανοίγμστα) και να ξαναχτίσει το κομματι αυτό...

 

 

 

ΥΓ. Τριχα δε θα μεινει στο κεφαλι μας μ'αυτα και μ'αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ναι, οπωσδήποτε. Και να αφήσει τα πολλά πολλά και τις φωτογραφίες τις καλλιτεχνικές, ειδικά στο κομμάτι της στέγης (εκεί πρέπει να 'σαι πιο προσεκτικός).

 

Εντάξει, πέρα από την πλάκα, μονώροφο είναι, δεν διατρέχεις και κανένα κίνδυνο. Αλλά απ' τη στιγμή που το κατασκευάζεις (και δεν το επισκευάζεις ή ενισχύεις), γιατί να κάνεις δουλειές άρπα-κόλλα και όχι κάτι σωστό που θα διαφημίζει και τη δουλειά σου στην τελική.

Link to comment
Share on other sites

... πανω από το σεναζ των ανοιγματων μεχρι το υψος που θα μπει το σεναζ που θα στηριξει τη στεγη..

 

Εγώ απ' αυτό που έγραψες, καταλαβαίνω ότι δεν έχει κατασκευάσει αυτή τη στιγμή που μιλάμε το σενάζ όπου θα εδραστεί η στέγη σου, σωστά ; Αν λοιπόν είναι έτσι, τότε θα πρέπει να είναι πιο προσεκτικός (διαμήκεις τουλάχιστον 4Φ8 ή 4Φ10 και συνδετήρες τουλάχιστον Φ6/25 ή Φ8/25).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.