Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό πρόβλημα με οριζόντιο σενάζ φέρουσας τοιχοποιιάς


 
terry

Recommended Posts

Directionless

Δεν αναφέρθηκα σε εσένα. Εξάλλου είπες ότι κάπου το είχες εφαρμόσει για εγκυκλοπαιδικούς λόγους - άρα προφανώς και κάπου το διάβασες. Δεν σε αμφισβήτησα και δεν θα το έκανα ποτέ. Είπα ότι και εγώ θα την εφάρμοζα και εξήγησα τους λόγους. Άσχετα αν την βρίσκω χονδροειδή.

 

Την άποψη μου είπα για την μέθοδο όπως την κατάλαβα και ας είναι ανακρίβεια.

Καλοδεχούμενη η ακριβής μέθοδος να την δω για να σιγουρέψω ή όχι την άποψη μου.

Αν δεν μπορέσω να την βρω θα σε παρακαλέσω να την ανεβάσεις αν έχεις την καλοσύνη.

Μην μου επιτίθεσαι χωρίς λόγο βρε Directionless

Ευχαριστώ

 

ΥΓ. Δεν είχα προσέξει ότι αναφεροσουν στην ασθενή διεύθυνση του τοίχου. Εκεί είναι λογικοτατος ο ελεγχος επειδή δεν συμμετέχει τόσο πολύ η συνοχή των λιθοσωματων.

 

Ώπα σόρρυ τότε, γράψε λάθος !

Link to comment
Share on other sites

Τσερκια ετοιμα, μανδυα. Κουρμαρισμα με το χερι στις γωνιες, μικρο το κακο. Αυτός δενει. Δεν ειναι και δυσκολο να βαλλεις τον μαδυα και 6 σιδερακια μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Αν το αφήσεις έτσι το υπέρθυρο το λιγότερο που θα πάθει είναι να ρηγματωθεί εκεί ο σοβάς σε ένα ενδεχόμενο κούνημα. Αυτό που έχει κάνει μιας και είναι τοιχοποιία διπλής στρώσης είναι να ενώσει με μπετόν το γέμισμα της τοιχοποιείας...είναι σαν να έχει βάλει μία σφήνα δλδ στο ανάμεσα στην εσωτερική και εξωτερική πλευρά .

Αφού είναι νέα τοιχοποιία, αν έχω καταλάβει καλά, γιατί δεν έκανες και ένα διαζωματάκι περιμετρικό στο ύψος των πρεκιών.

Τι διαστάσεων είναι η κάτοψη?

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι νέα τοιχοποιία, αν έχω καταλάβει καλά, γιατί δεν έκανες και ένα διαζωματάκι περιμετρικό στο ύψος των πρεκιών.

 

Απ' ό,τι κατάλαβα, περιμετρικό είναι το διάζωμα στο ύψος των πρεκιών. Το θέμα είναι ότι επιχρίει μόνο την έσω παρειά και κρατάει ως έχει την έξω. Επειδή λοιπόν, δεν ήθελε να φαίνεται, προσπάθησε να κάνει αυτή τη μόντα με το "κρυφοσενάζ".

 

@terry :

Εννοεί (ή μάλλον καταλαβαίνω) ότι το σενάζ θα έπρεπε να "τρέχει" περιμετρικά στο ύψος των υπερθύρων. Κανονικά θα 'πρεπε να τρέξει και ένα στις ποδιές (γνώμη μου πάντα).

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα έπρεπε να πιάνει το διάζωμα μεγαλύτερη επιφάνεια λίθων ίσως και κατα τα 3/5 του πλάτους τους δλδ σε αυτό το ύψος οι λίθοι να είναι πάχους λιθεπένδυσης. Ομοίως και για το σενάζ της στέψης.

 

Γενικά δείτε το σαν ξυλοδεσιά. Θα "δούλευε" αν στο μέσο του τοίχου βάζανε μόνο ένα καδρόνι να τρέχει περιμετρικά?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ο συνάδελφος ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ πρότεινε να καθαιρεθούν οι εσωτερικές και εξωτερικές πέτρες που "καλύπτουν" το σενάζ και να τοποθετηθεί μία μεγάλη πέτρα μεσα και μία έξω που θα πατάει αριστερά και δεξία και θα κοχλιωθεί στο σενάζ. Μιλάμε για πέτρες διαστάσεων 130*25*15εκ.

 

Τι λέτε γιαυτό?

Δε θα χρειαστεί και κάποιο καλό κονίαμα για να γεμίσει τα κενα??

Με emaco θα γινόταν δουλειά??

Link to comment
Share on other sites

Με ούπα σκεφτομουνα, πλαστικά ή μεταλλικα...

 

Άλλη ιδέα που ειχα ( εκτός απο το να τα αφήσω ως έχουν)... Να κολληθούν οι μεγαλες πετρες με δυνατή κόλλα πλακιδίων. Δεν πρόκειται να κουνηθούν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.