Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό πρόβλημα με οριζόντιο σενάζ φέρουσας τοιχοποιιάς


 
terry

Recommended Posts

Ναι καλά κατάλαβες..Εγώ έχω δώσει σχέδιο με σεναζ 30*40, οπλισμό 3Φ14 πάνω-κάτω και συνδετήρες Φ8/15.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τότε, αν το έχεις υπολογίσει κιόλας, ακόμη καλύτερα ! (το 'χεις κάνει ψιλοτουμπανιστό το συγκεκριμένο σενάζ ή μου φαίνεται ; ).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πάρη δυστυχώς τα καλλιστεία ειναι το Μαιο και δεν τα προλαβαμε...

Ειναι η εσωτερικη όψη αυτή που θα σοβατιστει γι αυτο ειναι ετσι..

 

 

@ Directionless, τούμπανο το έκανα, αλλά δεν το έχω υπολογίσει να σου πω την αλήθεια, Τι να υπολογίζεις??Τι εντατικά μεγέθη να παρεις?? Από βιβλιογραφία και με μια μικρη υπερδιαστασιολόγιση...

Link to comment
Share on other sites

Ρε Λ. με κόλλησες και το έψαξα το απόγευμα που είχα χρόνο(τα βραβεία των καλλιστείων μάλλον πρέπει να τα παραλάβει ο ιδιοκτήτης απ' ό,τι κατάλαβα). Μία φορά το είχα κάνει στη ζωή μου αλλά εντελώς για εγκυκλοπαιδικούς λόγους.

 

Βασικά, αν δεν βαριέσαι, το υπολογίζεις σαν δοκό 2 ή 3 ανοιγμάτων (αναλόγως πόσες στηρίξεις έχεις - όπου στηρίξεις, οι εσωτερικοί φέροντες εγκάρσιοι τοίχοι) με κατανεμημένο φορτίο, οριζόντιας διεύθυνσης (όπου κατανεμημένο, το αδρανειακό φορτίο των υπερκείμενων ορόφων).

 

Γενικά πρόσεξε λίγο την όπλιση στις γωνίες (για να έχει και ουσιαστική λειτουργία και ρόλο η περίδεση, δηλαδή να εμποδίζει τις γωνιακές παραμορφώσεις) και μερίμνησε αναλόγως. Το βιβλίο της Καραντώνη το 'χεις φαντάζομαι, ρίξε μία ματιά στην αντίστοιχη ενότητα (νομίζω σελ. 155).

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο υπολογισμός είναι πέρα για πέρα εκτός τόπου και χρόνου.

Ίσως να τον επέλεγα βέβαια επειδή είναι απλός και υπέρ της ασφαλείας αλλά λαμβάνοντας τα φορτία έως το επόμενο σενάζ

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο υπολογισμός είναι πέρα για πέρα εκτός τόπου και χρόνου.

Ίσως να τον επέλεγα βέβαια επειδή είναι απλός και υπέρ της ασφαλείας αλλά λαμβάνοντας τα φορτία έως το επόμενο σενάζ

 

Θες τα βιβλία ή την ακριβή μέθοδο ; Μην προτρέχεις και λες ανακρίβειες αν δεν είσαι σίγουρος για κάτι.

 

Βασικά πάρτα και ρίξε μία ματιά τώρα που το ξανασκέφτομαι. Στου Κοσμόπουλου είναι η πρώτη αναφορά και η δεύτερη σε τεύχος του ΤΕΕ "Διήμερο : Κτίρια με Φέροντα Οργανισμό από Τοιχοποιία".

 

Άντε καλό βράδυ και προσεκτικά άλλη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Directionless

Δεν αναφέρθηκα σε εσένα. Εξάλλου είπες ότι κάπου το είχες εφαρμόσει για εγκυκλοπαιδικούς λόγους - άρα προφανώς και κάπου το διάβασες. Δεν σε αμφισβήτησα και δεν θα το έκανα ποτέ. Είπα ότι και εγώ θα την εφάρμοζα και εξήγησα τους λόγους. Άσχετα αν την βρίσκω χονδροειδή.

 

Την άποψη μου είπα για την μέθοδο όπως την κατάλαβα και ας είναι ανακρίβεια.

Καλοδεχούμενη η ακριβής μέθοδος να την δω για να σιγουρέψω ή όχι την άποψη μου.

Αν δεν μπορέσω να την βρω θα σε παρακαλέσω να την ανεβάσεις αν έχεις την καλοσύνη.

Μην μου επιτίθεσαι χωρίς λόγο βρε Directionless

Ευχαριστώ

 

ΥΓ. Δεν είχα προσέξει ότι αναφεροσουν στην ασθενή διεύθυνση του τοίχου. Εκεί είναι λογικοτατος ο ελεγχος επειδή δεν συμμετέχει τόσο πολύ η συνοχή των λιθοσωματων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

terry χάλασέ τον.

 

Με το σενάζ η λύση αν και υπερβολική δεν κοστίζει το εξτρά πάνω από 200€.

 

Ο πετράς κακός δεν είναι. Κυνήγι θέλει γιατί βαριέται.

 

Βέργες και τσερκια που ζητάς ποιος κουρμπάρει ? Ποιος δένει ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.