Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποστύλωμα ή τοιχείο;


 
ak2

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι. ΘΑ ήθελα να ρωτήσω από ποιες διαστάσεις και έπειτα, ένα υποστύλωμα γίνεται τοιχίο..????(πρόκειται για οικοδομή με 4+πυλωτη)

 

Στον ΕΑΚ 2000-παραρτημα Β.1.4 αναφέρει ότι <<τοιχώματα θεωρούνται...(....,l/b>4)>>

 

Για τα δε υποστυλώματα αναφέρει ΕΚΩΣ 2000 18.4.2.α) και β) ότι

<<ο λόγος πλευρών d> ή = του b>> .Ομοίως για τα γωνιακά υποστυλώματα τα οποία επιπλέον πρέπει η πλευρά d1> ή = 350mm.

 

Στην μελέτη την δική μου, έχω δυο υποστυλώματα με λόγω πλευρών 100/25 και ένα γωνιακό με λόγω 100/25. Στην πολεοδομία ο συνάδελφος επιμένει ότι δεν είναι υποστυλώματα αυτά αλλά τοιχία. Προσπαθώ να του εξηγήσω ότι ο λόγος πλευρών δεν είναι μεγαλύτερος του 4 αλλά ο ίδιος κύριος επιμένει οτι πρέπει να τα αλλάξω σε τοιχία των 2μ.

Έχετε να προτείνεται κάτι???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατακόρυφα στοιχεία με διαστάσεις 100/25 θεωρώ πως πρέπει να αναλύονται, να διαστασιολογούνται και να οπλίζονται ως τοιχεία, αλλά δε θα πρέπει να συνυπολογίζονται στον έλεγχο επάρκειας τοιχωμάτων (ηv). Γενικότερα τούτο -έχω καταλήξει πως- ισχύει για κάθε κατακόρυφο στοιχείο με λόγο πλευρών >=4, του οποίου όμως η μεγάλη διάσταση είναι μικρότερη της ελάχιστης απαιτούμενης από τον ΕΑΚ για τον έλεγχο της τέμνουσας βάσης.

 

Άλλωστε, είμαι σίγουρος πως, με λίγο ψάξιμο, θα διαπιστώσεις πως έχουν συζητηθεί στο forum αυτό, τόσο το συγκεκριμένο, όσο και παρεμφερή θέματα που αφορούν ερμηνεία των ΕΑΚ ή ΕΚΩΣ, τυχόν μεταξύ τους αντιθέσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις πυλωτή + 4 ορόφους πρέπει να πετύχεις τον έλεγχο επάρκειας με τοιχεία πλευράς 2.00 μ. Τα τοιχεία με λόγο πλευρών >4 αντιμετοπίζονται και οπλίζονται ως τοιχεία απλά δεν συνυπολογίζονται στον υπολογισμό του ην.

Link to comment
Share on other sites

Τοιχώματα είναι τα κατακόρυφα στοιχεία με μήκος τουλάχιστον 4πλάσιο του πλάτους τους, (ΕΚΩΣ 18.5.1)

Άρα αυτό το l/b>4 του ΕΑΚ μήπως είναι τυπογραφικό λάθος?

Προσωπικά τέτοια επιμήκη στοιχεία (με l/b>=4) τα υπολογίζω σαν τοιχώματα (ζεύγος δυνάμεων) αλλά αν δεν καλύπτουν τις απαιτήσεις για 1.5μ ή 2,0μ, δεν συμμετέχουν στον υπολογισμό του nv.

Link to comment
Share on other sites

Στην μελέτη την δική μου, έχω δυο υποστυλώματα με λόγω πλευρών 100/25 και ένα γωνιακό με λόγω 100/25.

Λίγο άσχετο αλλά:

αυτά σαν υποστυλώματα είναι κοντά (as=L/2h<2,5) και θέλουν εξασφάλιση, το έχεις κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον είπα σαν υποστύλωμα, που σημαίνει και όπλιση σαν υποστύλωμα.

Δεύτερον η συμπεριφορά ενός δομικού στοιχείου δεν εξαρτάται από τα βαφτίσια του ΕΑΚ ή του ΕΚΩΣ.

Και επειδή οι διαστάσεις του είναι κοντά στα όρια για να θεωρηθεί ή το ένα ή το άλλο, είσαι σίγουρος ότι της πράξης δεν θα λειτουργήσει αλλιώς?

Και αν λειτουργήσει πέρα από τα βαφτίσια, είναι κοντό.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σκοπεύω να οπλίσω το κάθε στοιχείο, ως τοιχίο.

Προσπαθω να αποδειξω οτι δεν ειναι απαραιτητο τα συγκεκριμενα τοιχεια να ειναι 2μ. Σαφως και τα τοιχεια περιμετρικα σκαλας και ασανσερ ειναι 2 μετρα καθως και τα αντιδιαμετρικα τοιχεια στην κατοψη του οροφου. Επειδη ομως αυτα τα 3 στοιχεια συγκεκριμενα ειναι στο εσωτερικο του οροφου προσπαθω να τα διατηρεισω σε αυτες τις διαστασεις για πρακτικους λογους.

Κατα τα αλλα και ο ικανοτικος βγαινει ενταξει και επαρκεια τοιχωματων εχω.

Το θέμα μου έχει να κάνει με την πολεοδομία και το γεγονός ότι δεν δέχονται αυτές τις διαστάσεις ως υποστυλώματα. Επιπλέον, επιμένουν ότι τα στοιχεία αυτά πρέπει να αποκτήσουν ελάχιστο μήκος 2 μέτρα.

Εδώ βασίζεται και το ερώτημα μου, αν αυτά τα στοιχεία , κατά ΕΑΚ και ΕΚΩΣ μπορώ να τα βαφτίσω υποστυλώματα.

Ελπίζω να έκανα κατανοητό το ερώτημα μου

Link to comment
Share on other sites

ak2, αυτά τα στοιχεία τα χρησιμοποιείς στο nv?

Αν δεν τα χρησιμοποιείς, δεν νομίζω πως μπορεί να σε υποχρεώσει να έχουν 2μ μήκος ή τέλος πάντων άλλες διαστάσεις από αυτές που θέλεις.

Για να σου λένε να τα κάνεις 2μ και να μην πειράξεις την άλλη διάσταση, μάλλον δεν μπαίνει θέμα αγκύρωσης οπλισμού δοκών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.