Μετάβαση στο περιεχόμενο

«Πράσινο κουτί» για όλα τα ακίνητα


Engineer

Recommended Posts

Έχω ακούσει πολλές μ******ς. Αυτό είναι με σιγουριά η μεγαλύτερη.

 

Το «πράσινο κουτί» σύμφωνα με τους υποστηρικτές του μέτρου, μπορεί να αποτελέσει τη λύση και για τον περιορισμό της αυθαίρετης δόμησης. Πως; Προβλέπεται ότι ανά τακτά χρονικά διαστήματα, η οικοδομή θα ελέγχεται από ιδιώτη μηχανικό ο οποίος θα υποχρεούται να συμπληρώσει έκθεση και να την ενσωματώσει στο πράσινο κουτί.
Έχει να πέσει λάδωμα...Οι υποστηρικτές του μέτρου (κομματόσκυλα πεινασμένα) θα βάλουν δικούς τους για να ελέγχουν δήθεν...

Κύριοι δεν μας πείθετε πλέον...οι πολιτικοί πρέπει να φύγουν από μόνοι τους εάν έχουν έστω λίγη αξιοπρέπεια πάνω τους. Και επιτέλους σταματήστε τα ηλίθια πειράματά σας εις βάρος των φορολογουμένων που σας ταΐζουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ το διάβασα αλλά δεν εξοργίστηκα,γιατί έχω γελάσει τελευταία με ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ αποφάσεις του Υπουργείου...........οι άνθρωποι απλά είναι Α-Ν-Ι-Κ-Α-Ν-Ο-Ι.

 

Λέω την άποψή μου:ο ιδιώτης μηχανικός ας πούμε ότι σημειώνει τις παραβάσεις στην έκθεση.Έχει καμιά υποχρέωση να προχωρήσει σε καταγγελία?

 

ΟΧΙ

 

Από τη στιγμή που δεν έχει υποχρέωση σε καταγγελία,κάνει τη δουλειά του ελεγκτή ΧΩΡΙΣ να υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα.Ίσα-ίσα που μας εκμαιεύει εργασία το Υπουργείο!Από τη στιγμή που θα γίνει καταγγελία,είτε ο μηχανικός έχει γράψει στο ''πράσινο κουτί'' τις παραβάσεις είτε όχι,αυτός που θα βεβαιώσει τις υπερβάσεις κ θα επιβάλλει πρόστιμα είναι ο ελεγκτής της Πολεοδομίας κ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ!Άρα,όπως το βλέπω εγώ,το μόνο που αλλάζει είναι ο υποχρεωτικός έλεγχος της οικοδομής από ιδιώτες μηχανικούς χωρίς να υπάρχει καμία υποχρέωση καταγγελίας.Καλό μου φαίνεται!

 

Θα έχει κ πλάκα,να βλέπεις τις φάτσες των ιδιοκτητών όταν τους κάνεις έλεγχο....αεριτζίδικη δουλειά λοιπόν,ΝΑ που αρχίζει να φαίνεται φως στο βάθος του τούνελ,πραγματικά χρειαζόμαστε κάτι τέτοιο ως κλάδος, για να ανοίξουν οι δουλειές,χωρίς να προσβάλλουμε κανένα ιδιοκτήτη..........

 

Π.χ. σε μία πολυκατοικία 2.500 μ3, μία καλή αμοιβή για ένα έλεγχο 2-3 ώρες/έτος μου φαίνεται ότι είναι 500-600 ευρώ.Επί 20 πολυκατοικίες το έτος ΚΑΘΕ ΕΤΟΣ,θα αρχίσουμε να βγάζουμε ένα ''αξιοπρεπές'' εισόδημα ΜΟΝΟ απ' αυτό.......Κ 600 ευρώ για 5-6 οικογένειες είναι 100 ευρώ/έτος/οικογένεια για τον έλεγχο του κτιρίου,δεν είναι κ πολλά........

 

Εγώ συμφωνώ λοιπόν με το Υπουργείο,κ τους επιβραβεύω για την πρώτη σωστή κατεύθυνση σκέψης τα τελευταία 2 χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Προς τις αρμόδιες αρχές : Όταν θα ανοίγει το κουτί να ακούγεται το εξής άσμα

ή το ομότιτλο των ημισκούμπρια! Για ακόμη μια φορά ο μηχανικός καλείτε να πληρώσει την ανικανότητα της πολιτείας!Ρε τι θα ακούσουμε ακόμα....!

Έχει να πέσει πολύ γέλιο στις γενικές συνελεύσεις των πολυκατοικιών......!

Link to comment
Share on other sites

Λέω την άποψή μου:ο ιδιώτης μηχανικός ας πούμε ότι σημειώνει τις παραβάσεις στην έκθεση.Έχει καμιά υποχρέωση να προχωρήσει σε καταγγελία?

ΟΧΙ

Φαντάζομαι όμως πως θα έχει υποχρέωση η πολεοδομία όταν δει την έκθεση . Οπότε ξαφνικά γινόμαστε , έστω και έμεσα , ρουφιάνοι .
Link to comment
Share on other sites

Ρουφιάνοι; Γινόμαστε; Όποιος νιώθει έτσι απλά δεν θα δηλώσει ελεγκτής. Δεν νομίζω να μας υποχρεώσει κανείς να γίνουμε όλοι ελεγκτές. Και για όποιον πάει για να κονομήσει: πολύ σωστά, στέρηση άδειας επαγγέλματος κλπ κλπ.

Προσωπικά νομίζω ότι κανείς δεν θα πάει να κάνει τέτοια δουλειά για το 1Ε/μ2 που συζητάνε.

Για τη σκοπιμότητα τέτοιων μέτρων: Δηλαδή αγαπητοί συνάδελφοι η αυθαίρετη δόμηση πρέπει να συνεχίζεται για πάντα; Δεν είναι λίγο μοιρολατρικό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι όμως πως θα έχει υποχρέωση η πολεοδομία όταν δει την έκθεση . Οπότε ξαφνικά γινόμαστε , έστω και έμεσα , ρουφιάνοι .

 

Όχι απαραίτητα.Στην έκθεση αυτοψίας-αν γίνει-ο υπαλληλος της Πολεοδομίας θα βεβαιώσει έτσι κ αλλιώς τις παραβάσεις,είτε τις έχει βεβαιώσει ο ιδιώτης μηχανικός είτε όχι.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πού είναι ρουφιανιά αυτό.Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω κ ορισμένους συναδέλφους.Ρε συνάδελφοι,εμείς αυθαιρετήσαμε?Εμείς είμαστε οι ιδιοκτήτες των αυθαιρέτων?Εμείς κόβουμε τα πρόστιμα?Εμείς καταγγέλουμε στις πολεοδομίες?

 

Πού είναι το κακό?Για πρώτη φορά το Υπουργείο μας δίνει φόρα-παρτίδα αεριτζίδικη δουλειά κ εμείς λέμε όχι-από συνήθεια ελπίζω κ όχι συνειδητά...........

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα κατα την αποψη μου ειναι ποιός πληρώνει και για ποιόν δουλευεις.εδω έχουμε να κανουμε με μια αντίφαση-πονηριά του κρατους.Σου λεει θα σε πληρώνει ο ιδιοκτήτης αλλα θα κάνεις την δουλειά την δική μου.αν ειναι να πληρώνει το κρατος για να αναφερεις στο κουτί τις παραβασεις του κτιρίου ,αλλάζει.αν ειναι όμως να υποχρεώνει το κράτος να σε πληρώνει ο ιδιοκτήτης για να κάνεις την δουλειά του κρατους,τότε εχουμε να κανουμε με πρωτόγνορες πρακτικές που κατά την ταπεινή μου αποψη αντιβαίνουν στους στοιχειωδες κανόνες της λογικής και της ηθικής.(ασχετα αν τελικά θα τα βεβαιωνει ο υπαλληλος της πολεοδομίας-ο οποιος θα βασίζεται σε αυτα που θα γραφουν οι μηχανικοί-δηλαδή ο υπάλληλος της πολεοδομίας θα την βγαζει "καθαρή":"δεν φταιω εγώ κυρία μου-ο μηχανικός σας αναφέρει αυτες τις παραβάσεις")

και φυσικά το πλεον σπουδαιότερο θα ειναι η αφαίρεση της αδειας ασκησης επαγγελματος. .αυτό κιαν είναι σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν πάρει την άδεια μηχανικών σε περιπτώσεις που θα έπρεπε (γνωστή περίπτωση κτηρίου που είχε καταρρεύσει στην Αθήνα με τον μεγάλο σεισμό. Για την δημιουργία Super Market στο ισόγειο έκοψαν όλες τις εσωτερικές κολώνες!), και θα αφαιρεθούν για παρατυπίες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν πάρει την άδεια μηχανικών σε περιπτώσεις που θα έπρεπε (γνωστή περίπτωση κτηρίου που είχε καταρρεύσει στην Αθήνα με τον μεγάλο σεισμό. Για την δημιουργία Super Market στο ισόγειο έκοψαν όλες τις εσωτερικές κολώνες!), και θα αφαιρεθούν για παρατυπίες;

τις κολώνες τις έκοψε μηχανικός?

 

επίσης το θέμα του κουτιού έχει αναλυθεί με 10δες posts αναλυτικά από μένα στο παρελθόν. είναι το ίδιο πράγμα που γυροφέρνουν και ψάχνουν να του βρουν ονομασία με οικολογικό ντύσιμο για να σε κάνουν συννένοχο σε παρανομίες άλλων (παλιά τον ελεγκτή θέλανε να τον βαφτίσουν ενεργειακό επιθεωρητή). Γιατί που να ξέρεις πριν αναλάβεις τι είναι νόμιμο και τι παράνομο?

 

Άρα:

 

1. Καταγράφεις τις παρανομίες και δεν ξαναβλέπεις πελάτη

2. Γίνεσαι συνένοχος σε παρανομίες άλλων με 100€

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.