Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μήπως Με Κοροιδεύει;


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες και όλους.

 

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση επειδή δεν είμαι μηχανικός και δεν γνωρίζω.

 

Έχω αναθέσει σε κάποιον μηχανικό να μου φτιάξει ένα τοπογραφικό για κάποιο οικόπεδο που έχω στην κατοχή μου στην περιοχή των Αγ. Θεοδώρων. Μου το έφτιαξε λοιπόν και όταν μου το παρέδωσε παρατήρησα οτι το εμβαδό δεν αντιστοιχεί στον πολλαπλασιασμό τον πλευρών. Εννοώ δηλαδή ότι στο τοπογραφικό που μου παρέδωσε μου απεικονίζει το οικόπεδο ( Απλό Παραλληλόγραμμο, δεν έχει ούτε περίεργες γωνίες ούτε τίποτα ) με μήκη πλευρών 22 μ. και 32 μ. Άρα , το εμβαδόν θα πρέπει να είναι 704 τμ. Σαν Εμβαδόν όμως αναφέρεται 703,85 Τμ. Η απάντηση που μου έδωσε όταν τον ρώτησα ήταν οτι η διαφορά αυτή προκύπτει λόγω τής κλίσης του οικοπέδου. Είναι όντως πιθανό να συμβαινεί κάτι τέτοιο ? Η όντως με δουλεύει ? Είχα στο μυαλό μου οτι ειδικά για ένα απλό παραλληλογραμμό το εμβαδό ισουται με τον πολλαπλασιασμό των πλευρών του. Αλλά ακόμα και ετσι να μήν είναι πώσ προκύπτει η διαφορά τον 0,15 τμ ????

 

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων για τις απαντήσεις σας !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η κλίση δεν έχει καμιά σημασία.

Τα εμβαδά μετρώνται στην οριζόντια προβολή τους.

Προφανώς το οικόπεδο δεν είναι ακριβώς παραλληλόγραμμο.

 

703,85 / 32 = 21,9953μ

Δηλαδή η μια πλευρά σου αντί για 22μ είναι 21,9953μ αν η άλλη είναι όντως 32μ.

Η διαφορά είναι ούτε 5 χιλιοστά μέσα στα όρια ακριβείας των οργάνων μέτρησης (ας με διορθώσουν οι Τοπογράφοι).

Επομένως δεν σε κοροϊδεύει ίσα-ίσα έκανε καλή δουλειά.

Τα 0,15τμ οικοπέδου δε θα σε κάνουν ούτε πιο πλούσιο ούτε πιο ευτυχισμένο, νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Η κλίση δεν έχει καμιά σημασία.

Τα εμβαδά μετρώνται στην οριζόντια προβολή τους.

Προφανώς το οικόπεδο δεν είναι ακριβώς παραλληλόγραμμο.

 

703,85 / 32 = 21,9953μ

Δηλαδή η μια πλευρά σου αντί για 22μ είναι 21,9953μ αν η άλλη είναι όντως 32μ.

Η διαφορά είναι ούτε 5 χιλιοστά μέσα στα όρια ακριβείας των οργάνων μέτρησης (ας με διορθώσουν οι Τοπογράφοι).

Επομένως δεν σε κοροϊδεύει ίσα-ίσα έκανε καλή δουλειά.

Τα 0,15τμ οικοπέδου δε θα σε κάνουν ούτε πιο πλούσιο ούτε πιο ευτυχισμένο, νομίζω!

 

Το Θέμα προφανώς, δεν είναι τα 0,15 τμ. Επειδή το τοπογραφικό το θέλω για να κάνω αποδοχή κληρονομιάς , θέλω απλώς να είναι σωστό. Και δεν σας κρύβω ότι δεν τον εμπιστεύομαι πολύ τον τύπο. Με αυτό που λές για τις πλευρές, δεν διαφωνώ καθόλου. Αλλά, δεν θα έπρεπε να αναφέρονται ακριβώς στο τοπογραφικό ? Είναι δηλαδή σωστό στο τοπογραφικό να μου γραφεί πλευρές 22 Χ 32 και 703,85 ? Αν μου έγραφε 21,9953 Χ 32 , δεν θα είχα κανένα πρόβλημα. Απλώς, μου φαίνεται λάθος να αναγράφεται ένα εμβαδόν που δεν προκύπτει απο πουθενά . Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το πρόβλημα προκύπτει απ' την έλλειψη εμπιστοσύνης.

Στα τοπογραφικά τα μήκη αναγράφονται με ακρίβεια δύο δεκαδικών ψηφίων.

Άρα τα 21,9953 καλώς αναγράφονται ως 22,00μ ή σκέτο 22μ.

Το εμβαδό καλώς αναγράφεται ως 703,85τμ αφού τόσο το υπολόγισε. Ο υπολογισμός του δε γίνεται βάσει εμβαδού ορθογωνίου αλλά βάσει συντεταγμένων. Γι αυτό ο άνθρωπος σπούδασε 5 χρόνια, ενώ διαφορετικά όλοι θα παίρναμε μια κορδέλα θα μετρούσαμε και θα βγάζαμε εμβαδά με όσα μάθαμε στην ευκλείδεια γεωμετρικά του γυμνασίου.

 

Υ.Γ.: Ακόμα και το μέτρημα με κορδέλα είναι ολόκληρη επιστήμη.

Link to comment
Share on other sites

lfour :

.....( Απλό Παραλληλόγραμμο, δεν έχει ούτε περίεργες γωνίες ούτε τίποτα ) με μήκη πλευρών 22 μ. και 32 μ.

...Είχα στο μυαλό μου οτι ειδικά για ένα απλό παραλληλόγραμμο το εμβαδό ισουται με τον πολλαπλασιασμό των πλευρών του.

Ποιός το λέει ?

 

Τι εννοείς φίλε δεν έχει περίεργες γωνίες? Τις μέτρησες ή με το μάτι το συμπεραίνεις.

Αν δεν είναι εντελώς ορθογώνιο το σχήμα του παραλληλογράμμου?

Κάνε έλεγχο των διαγωνίων και πές του να σου κάνει την εμβαδομέτρηση με 16 δεκαδικά.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου.

Το τοπογραφικό έχει συντετεγμένες ή είναι με αποστάσεις? Αν είναι με αποστάσεις τότε ορθά έχει την απορία ο lfour αν δεν αναγράφεται ο υπολογισμός του εμβαδού..

Αν όμως είναι με συντεταγμένες τότε αυτός που το μέτρησε του έδωσε λάθος απάντηση (περί κλίσης).

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ανεβάζουμε τους τόνους.

Νομίζω ότι κατάλαβε που έκανε σφάλμα ο ίδιος και όχι ο Τοπογράφος.

End of story.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Και δεν σας κρύβω ότι δεν τον εμπιστεύομαι πολύ τον τύπο.

 

Αφού δεν τον εμπιστεύεσαι γιατί τον ταλαιπωρείς?

 

(συμπληρωματικά εάν το οικόπεδο έχει κλίση τότε όντως το εμβαδό είναι μικρότερο από το γινόμενο των πλευρών. Τα εμβαδά τα μετράμε σε οριόζιο plane.)

 

Μην χρησιμοποιείς όμως μηχανικούς και γιατρούς που δεν εμπιστεύεσαι. Είναι επίπονο και για τους δύο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.