Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελάχιστος οπλισμός πεδίλων κωνικής μορφής


 
nik

Recommended Posts

Χμμμ κάτι κάνω μάλλον λάθος εγώ. Το διάστημα h,Η είναι αυτό στο οποίο μορφώνουμε τον κώνο, σωστά; Αυτό το τμήμα του πεδίλου δεν μπορεί να συμπεριληφθεί στους υπολογισμούς του ελάχιστου οπλισμού πέλματος γιατί πολύ απλά δεν συμμετέχει. Αυτό λέω. Από όσο μάλιστα ξέρω σε ένα κωνικό πέδιλο οπλισμό θα βρείς στο πέλμα για την ανάληψη των φορτίων του στύλου και στο κέντρο του πεδίλου τον κατακόρυφο οπλισμό του στύλου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φ12/15 (εγώ προσωπικά βάζω min Φ14/15 επειδή είναι θεμελίωση και για λόγους υγρασίας αυξάνω την διάμετρο άσχετα από την επικάλυψη).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να προτείνει κάποιες πρακτικές λύσεις για να διαμορφωθούν οι κώνοι όσο το δυνατόν καλύτερα?

 

Οι πιο χρήσιμες συμβουλές που διάβασα είναι

 

1) Πρώτα σκυροδέτηση του κυβικού τμήματος όλων των πεδίλων για να πήξει το σκυρόδεμα κάπως και μετά διαμόρφωση των κώνων σε όλα τα πέδιλα με τη σειρά (αν κατάλαβα καλά).

 

2) Επιλογή σκυροδέματος κάθισης το πολύ S2 δηλαδή γύρω στα 10εκ.

 

3) Διαμόρφωση με μυστρί και φτυάρι.

 

Έχετε καμία καλύτερη συμβουλή? Το να διαμορφώσω βέβαια κυβικό πέδιλο είναι και αυτό μία λύση.

Link to comment
Share on other sites

... Το να διαμορφώσω βέβαια κυβικό πέδιλο είναι και αυτό μία λύση.

Αγαπητέ nic, φυσικά και είναι λύση, αλλά αντιοικονομική !

Οι κώνοι στα πέδιλα δεν έχουν απαγορευθεί και χρησιμοποιούνται ακόμη !

Θα σου πω πως γίνεται το καλούπωμα, διότι χωρίς καλούπωμα το σκυρόδεμα ΔΕΝ μπορείς να το δονήσεις. Παίρνοντας τις αλφαδιές σου τοποθετείς το betoform ή τις τάβλες του καλουπιού του υποστυλώματος στο ύψος του πεδίλου σου. Καρφώνεις σε απόσταση 2 cm πάνω απο τον λαιμό πέτσωμα, περιμετρικά του καλουπιού του υποστυλώματος. Έχοντας κατασκευάσει το περιμετρικό ορθογώνιο τμήμα του πεδίλου σου (ύψους h) καρφώνεις 2 τάβλες απο τις 2 άκρες της κάθε πλευράς, στο υποστύλωμα, στα 2 cm που έχεις αφήσει, αφού χρησιμοποιήσεις πριόνι για να φαλτσάρεις τα ξύλα (με αυτόν τον τρόπο ξεκαλουπώνεις εύκολα, χωρίς να εγλωβίζεις ξυλεία στο σκυρόδεμα). Στη συνέχεια τοποθετείς οριζόντιες τάβλες ( μεταβλητού πλάτους) για να κλείσεις τα πλαινά του κώνου. Προσωπικά χρησιμοποιώ και κουλούρα 6 mm και δένω την εσχάρα μου σε 4 σημεία στο κέντρο της κάθε πλευράς του κώνου (τραπέζιο) και σκυροδετώ ¨χορεύοντας¨ πάνω στο καλούπι, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα !!!

Συμφωνώ με τον Pappos, τοποθετώ Φ14/15 !!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον τρόπο κατασκευής (με καλούπι για τον κώνο) τον έχω δει μόνο στην Αττική και παραδέχτηκα τα μαστόρια.

Ο τρόπος που εφάρμοσα αλλά και έχω δει να εφαρμόζεται είναι αυτός που λέει ο nik.

Αλλά θέλει προσοχή γιατί πάει το κλέψιμο σύννεφο... :( Όλοι οι κώνοι είναι ολίγον έγκυοι)

Link to comment
Share on other sites

Στην Αττική κάνουν κώνους με καλούπι επειδή έχουν βράχο: τα πέδιλα έχουν μικρές διαστάσεις, ο κώνος έχει μεγάλη κλίση και το μπετό δεν στέκεται

 

Στην Θεσσαλονίκη δεν κάνουν καλούπι γιατί έχει μαλακά εδάφη, τα πέδιλα έχουν μεγάλη κάτοψη, η κλίση του κώνου είναι μικρή, και αν το μπετό είναι λίγο σφιχτό (στην αρχή της S2) δονείς χωρίς να χαλάσει το σχήμα πολύ. Μετά διορθώνεις με φτυάρι.

 

Δοθέντος ότι χωρίς κώνο (ενιαίο πάχος πεδίλου) το Η πέφτει στο 0,50m, συμφέρει και οικονομικά να μην κάνεις κώνους. Φυσικά συμφέρει και κατασκευαστικά διότι δονείς και αγκυρώνεις τους οπλισμούς πολύ καλύτερα.

 

Μόνο αν ο έλεγχος διάτρησης οδηγεί σε Η>0,60m έχει νόημα να ψαχτείς για κώνους. Αλλά αν μιλάμε για τα εδάφη που έχουμε στην Θεσσαλονίκη, αυτό δεν θα συμβεί ποτέ: Ήδη θα έχει γυρίσει το πράγμα σε πεδιλοδοκούς ή κοιτόστρωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αν έχουμε αντι για d το h τότε απο τον τύπο 0,0015*b*h (με b 1μ για λώριδα μελέτης 1μ σύμφωνα με διατάξης περί πλακών) βγάζουμε μεγαλύτερο οπλισμό από Φ12/15. Κάνω κάπου λάθος; Μου έχει κολήσει αυτή η απορία εδώ και μέρες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.