Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τόπος διαμονής και εξάσκησης του επαγγέλματος


parist43

Θα αλάζατε τόπο διαμονής.  

30 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θα αλάζατε τόπο διαμονής.

    • Με τίποτα.εδώ που μένω είναι μια χαρά
      12
    • Θα προτιμούσα να μένω σε μικρότερη πόλη εντος της Ελλάδας
      4
    • Θα προτιμούσα να μένω σε μεγαλύτερη πόλη εντος της Ελλάδας
      3
    • Θα προτιμούσα κάπου στο εξωτερικό
      11


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Zavi έχεις εμπειρίες από αυτές τις χώρες και θέλεις να ζήσεις εκεί ?

 

Στη Σκανδιναβία έμεινα 2 βδομάδες.Τέλειο κοινωνικό Κράτος.Ειδικά Νορβηγία-Σουηδία.....Δανία όντως δεν μου πολυάρεσε ούτε εμένα.Στη Δανία έμεινα στην Κοπενχάγη.Σουηδία στη Στοκχόλμη.Νορβηγία έμεινα στο Όσλο,Μπέργκεν,Όλεσουντ.Στη Σουηδία -Νορβηγία νόμιζα πως βρίσκομαι σε εξωγήινο πολιτισμό........ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ.Θα έμενα εκεί πολύ ευχαρίστως για πάντα,εξάλλου είναι κ το πρώτο μέρος που ψάχνω για δουλειά όταν με πιάνει απογοήτευση.....

 

Κάποια στιγμή επίσης πριν 2 χρόνια,έμεινα με την κοπέλα μου στο Λονδίνο κ ψάχναμε να εγκατασταθούμε.

 

Μεγάλωσα Αθήνα,εργάστηκα όσο ήμουν φοιτητής σε μεγάλη κατασκευαστική κ στο ΥΠΕΧΩΔΕ,κ τέλος ως διπλωματούχος σε μελετητική εταιρεία.Έχοντας φτύσει αίμα στη μελετητική,μετά το Στρατό δεν γύρισα Αθήνα,δοκίμασα την τύχη μου επαρχία.

 

Λοιπόν η επαρχία έχει το εξής:τέλεια ποιότητα ζωής,μικρές αποστάσεις,καλό φαγητό,η φύση είναι κοντά σου.Όποιος μπορεί να ζήσει με αυτά χωρίς τίποτε άλλο,να πάει.

 

Η επαρχία δεν είναι τόπος για φιλοδοξίες,κάτι που είχα εγώ.Οι άνθρωποι έχουν τελείως διαφορετική αντίληψη του χρήματος.Για να κάνουν μία επένδυση ή να σε εξοφλήσουν πρέπει να τους κάνεις μάγια.Το εργασιακό κύκλωμα είναι τόσο κλειστό,ώστε μέχρι να μεγαλώσεις είσαι υπόδουλος των υπολοίπων συναδέλφων,κ μόνο αν αυτοί διαπιστώσουν ότι προσαρμόστηκες στα δεδομένα τους θα σε αφήσουν να προχωρήσεις.Επίσης,ένας πελάτης να στραβώσει μαζί σου,σε έχει πάει πίσω 5 χρόνια.Η επαρχία στον τομέα της μηχανικής ΔΕΝ εξελίσσεται.Θα μου πείτε η Αθήνα εξελίσσεται?Δεν ξέρω συνάδελφοι,στην Αθήνα παρόλο που νιώθω να ζορίζομαι,δεν νιώθω επαγγελματική ανασφάλεια,όσο λίγη δουλειά κ να έχει αυτό τον καιρό.......

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ εν μέρη με τον Zavi στο ότι στην επαρχία υπάρχει πρόβλημα αποδοχής από την τοπική κοινωνία (δεν νομίζω ότι είναι θέμα κυκλωμάτων) τουλάχοστον κρίνοντας μόνο από την δική μου περιοχή Εγώ δηλαδή δεν είχα τέτοιο πρόβλημα οι ντόποι συνάδελφοί μου με αγκάλιασαν με την πρώτη ίσως γιατί είχα ρίζες από την περιοχή ενώ σίγουρα βλέπουν καχύποπτα κάθε καινούργιο επαγγελματία που μπαίνει στην κοινωνίας τους Με όλα τα άλλα που αναγράφει ο Zavi συμφωνώ (η επαρχία δεν καλύπτει υψηλές φιλοδοξίες και επαγγελματική εξέλιξη και εμπειρίες που υπάρχουν στην Αθήνα κυρίως ) Αραγε θα ήθελα να ξέρω και στις άλλες χώρες ισχύει το ίδιο για τις μικρές επαρχιακές πόλεις ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.