Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τόπος διαμονής και εξάσκησης του επαγγέλματος


parist43

Θα αλάζατε τόπο διαμονής.  

30 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θα αλάζατε τόπο διαμονής.

    • Με τίποτα.εδώ που μένω είναι μια χαρά
      12
    • Θα προτιμούσα να μένω σε μικρότερη πόλη εντος της Ελλάδας
      4
    • Θα προτιμούσα να μένω σε μεγαλύτερη πόλη εντος της Ελλάδας
      3
    • Θα προτιμούσα κάπου στο εξωτερικό
      11


Recommended Posts

η δημοσκόπηση πιστεύω ότι αφορά κυρίως το επαγγελματικό πεδίο και όχι γενικά, γιαυτό και απάντησα ναι στο εξωτερικό

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και τα δύο-φυσικα και το επαγγελματικό.αλλα σαν συνολο.συνθηκες ποιότητας ζωης-συνθηκες εργασιας-κοινωνικες συνθηκες.οχι αποκλειστικα με βαση το επαγγελμα(γιαυτό μπαινει το

και
ητοι
διαμονης και εξασκησης
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ακόμη το κύμα μετανάστευσης τουλάχιστον στην περιοχή μου είναι αρκετά μεγάλο ακόμα όχι βέβαια όπως ήταν στην δεκαετία 70 ή και 80 και σίγουρα παλαιότερα Και πραγματικά (αν και έχεις δίκιο πάρη υπάρχουν και στην επαρχία πολλά αρνητικά που έχουν να κάνουν με κακές νοοτροπίες των ντόπιων και την άσκησης της εξουσίας από το κράτος των Αθηνών και τις πολιτικές αποφάσεις του ) Παραδείγματος χάρη στην περιοχή μου με ενοχλεί πολύ που δεν υπάρχει επαγγελματισμός και συνέπεια (πχ. κανείς δεν είναι συνεπής στα ραντεβού του ) Οταν έχω ραντεβού με ντόπιο είτε επαγγελματικό ή για οποισδήποτε άλλο λόγο πάντα υπολογίζω 1 ώρα επιπλέον στο χρόνο που μου λένε Για να καταλάβετε στη τοπική ποδοσφαιρική ομάδα που αγωνιζόμουνα πάντα ο προπονητής έλεγε επιπλέον 1 ωρα πιο γρήγορα στον χρόνο που θα πηγαίναμε στο γήπεδο και όλοι το γνωρίζανε και ερχόντουσαν σωστά ενώ εγώ ήμουν 1 ώρα πιο μπροστά Αν έλεγε την σωστή ώρα θα ερχόντουσαν όλοι μια ώρα μετά (Βέβαια όλα αυτά δεν είανι κανόνας αλλά ισχύουν όπως για παράδειγμα στην Σουηδία είναι όλοι ξανθοί και ψηλοί όμως βλέπεις και κανέναν μελαχρινό και χοντρό).Συμφωνώ με το JIM ότι είναι θέμα γούστου όμως δεν μπορώ να καταλάβω πως τόσο πολύ κόσμος μπορεί και ζει με αυτές τις συνθήκες στην Αθήνα (ούτε την μάνα μου δεν μπορώ να πείσω να φύγει από την Αθήνα) Είναι κάτι σαν το τσιγάρο που και εκεί δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο μεγάλο ποσοστό κάνει κάτι που και δεν είναι ευχάριστο (δεν καταλαβαίνω τι ευχάριστο νιώθει ο καπνιστής) και καταστρέφει την υγεία Ελπίζω να μη χρειάζομαι ψυχανάλυση όπως έχει συστήσει ένας συμπαθέστατος συνάδελφος στο φορουμ

Link to comment
Share on other sites

σήμερα ο αδερφός μου έφυγε για εκδρομή στην Εύβοια και του είπα αντί για Εύβοια δεν πας για κανα καφέ παραλιακή?..για να καταλάβεις

Link to comment
Share on other sites

Γενικά λοιπόν νομίζω ότι από πλευράς φυσικού περιβάλλοντος , η Ελλάδα δεν παίζεται , μερικούς πολιτικούς και δημοσιογράφους πρέπει να εκτελέσουμε και όλα θα φτιάξουν .

 

Bas μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα.

Όσο για το φυσικό περιβάλλον και την προστασία του δείτε κι'αυτό:

http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=21824&PN=1

έχει και 2η σελίδα το link

 

Γι'αυτό και για πολλά άλλα, καλή είναι η Ελλάδα για διακοπές και αυτό όχι κάθε χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ουδέν κακόν αμιγές καλού και τανάπαλιν .

 

Δεν μπορούμε να βρούμε το τέλειο μέρος γιά να ζήσουμε .

Απλώς βάζουμε κάποιες προτεραιότητες και κοιτάμε να ικανοποιούνται οι πιό σημαντικές από αυτές .

 

Οσο γιά το θέμα του λινκ θα ανοίξω ένα άλλο θέμα , που μάλλον θα έχει "σουξέ"

Link to comment
Share on other sites

'Εχω ζήσει στο εξωτερικό και έχω ταξιδέψει και σε όλη την Ελλάδα σχεδόν και στην Ευρώπη . Δεν θα άλλαζα με τίποτα τον τόπο διαμονής μου .Υπάρχει μια υποσημείωση όμως , μένω από 3χρονών στην ευρύτερη περιοχή της Αττικής , σε δήμους με μονοκατοικίες , μεζονετούλες , στέγες , κολυμβητήρια , γήπεδα κτλ , με καλημερίσματα με τους γειτόνους και μανάδες με καροτσάκια ή παιδιά να κυκλοφορούν στους δρόμους δηλάδή με άλλο επίπεδο διαβίωσης και όχι στην Αθήνα . Όποτε θέλω να κατέβω κέντρο ας είναι καλά το μετρό και σε 20λεπτά είμαι όπου θέλω ...

Επαρχία πάλι δεν θα άντεχα . Σε μια μέρα άντε δύο τα έχεις κάνει όλα , ακόμα και στη Θεσσαλονίκη , η επόμενη θα είναι μια από τα ίδια ...'Ασε το κουτσομπολιό και τα σχόλια που πέφτουν βροχή , όπως είπε και κάποιος άλλος πριν , ακόμα και το πότε πας τουαλέτα είναι γνωστό σε επαρχιακή πόλη.

Εξωτερικό δεν θα επέλεγα μόνο και μόνο λόγω κλίματος , που να βρω ήλιο και θάλασσα σαν της Ελλαδίτσας ...κατά τα άλλα στην κεντρική Ευρώπη καταλαβαίνεις τι πάει να πει πολιτισμός ...

Link to comment
Share on other sites

Εχω ζησει Αγγλια και Αμερικη, αλλα οπως γραφει και η υπογραφη μου, υπαρχει ενας αρρηκτος δεσμος της Φυσης με την χωρα που γεννηθηκε κανεις, και ετσι μου ειναι δυσκολο να την απαρνηθω.

 

Για μενα οπουδηποτε κοντα σε θαλασσα ειναι ωραια να ζεις. Δουλεψα σε νησι, πολη και στερεα παραλιακη περιοχη, και μπορω να πω οτι θελω πως και πως να επιστρεψω στο νησι.

Πιο ανοιχτομυαλοι ανθρωποι απο την ορεινη επαρχια (λογω και των ξενων επιρροων του καλοκαιριου), ανεμελη ζωη 6 μηνες on. 6 μηνες off, φυση, επαφη με την θαλασσα, ψαρομεζεδες, ουζα, και δουλεια στο ενδιαμεσο. Παραδεισος κυριοι..

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ακούνε οι γερμανοί του φόκους και σαλτάρουν .

Ακου δουλειά και ψαρομεζέδες

Που βρισκόμαστε :)

Τσ Τσ Τσ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.