Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τόπος διαμονής και εξάσκησης του επαγγέλματος


parist43

Θα αλάζατε τόπο διαμονής.  

30 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θα αλάζατε τόπο διαμονής.

    • Με τίποτα.εδώ που μένω είναι μια χαρά
      12
    • Θα προτιμούσα να μένω σε μικρότερη πόλη εντος της Ελλάδας
      4
    • Θα προτιμούσα να μένω σε μεγαλύτερη πόλη εντος της Ελλάδας
      3
    • Θα προτιμούσα κάπου στο εξωτερικό
      11


Recommended Posts

Είμαι ευχαριστημένος απο τον τόπο διαμονής-εξάσκησης του επαγγέλματος.Δουλειά δεν έχει,αλλά κ πάλι,εγώ δεν φεύγω από Αθήνα........ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΕΜΑΙ.Το μάθημά μου από την επαρχία το πήρα.Επαρχία θα πήγαινα μόνο ως προϊστάμενος της Εφορείας Αρχαιοτήτων.

 

1η επιλογή μετά από Αθήνα: Σκανδιναβία,οπουδήποτε.Αν μπορούσα,θα πήγαινα για πάντα κ θα έδινα ευχή κ κατάρα στα τέκνα μου να μη γυρίσουν.

 

2η επιλογή:Romania.Αν πλήρωναν καλύτερα ώστε να καταφέρω να εγκατασταθώ στην αρχή, έφευγα αύριο το πρωί.Μεγάλο (ΤΕΡΑΣΤΙΟ) περιθώριο για μπίζνες,είναι το ίδιο υπανάπτυκτοι με εμάς.

 

3η επιλογή:Αλβανία.Θα ανοίξουν οι δουλειές τρελά κ θα γίνει το αντίστοφο του '90,ΘΑ ΔΕΙΤΕ.......άσε που θα ήμουν απέναντι από Κέρκυρα........επίσης,μιλάμε για το καλύτερο πόσιμο νερό του πλανήτη,τέλεια φύση κ τα καλύτερα κρέατα στα Βαλκάνια μετά την Κων/πολη.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι κάτι που σκέφτομαι συχνά τα τελευταία χρόνια και έχω καταλήξει ότι κακώς έμεινα στην Ελλάδα, όταν και ευκαιρίες υπήρχαν να φύγω και δεν είχα σοβαρές υποχρεώσεις.

Τώρα δεν είναι το ίδιο εύκολο να πάρω μια τέτοια απόφαση.

 

Πραγματικά θα ήθελα να ζω σε μια χώρα που το σύστημα να λειτουργεί αξιοπρεπώς (παιδεία υγεία μεταφορές ασφάλεια προστασία περιβάλλοντος), το κόστος ζωής να είναι λογικό σε σχέση με το εισόδημα, να ξέρεις τι σου ξημερώνει, να υπάρχει αξιοκρατία, οι πολιτικοί να αγαπούν λίγο παραπάνω την πατρίδα τους και πολλά άλλα που δε μου έρχονται τώρα.

Κάτι σε κεντρική ευρώπη τα παρέχει αυτά.

 

Όχι πως εκεί δεν υπάρχουν φαινόμενα διαφθοράς, αναξιοκρατίας κ.α. τα οποία βιώνουμε και εδώ αλλά περιορίζονται σε μικρότερη μερίδα του πληθυσμού.

 

Εδώ έχουμε περάσει σε άλλο στάδιο δημοκρατίας, έχουμε άλλη αμεσότητα εμείς ρε, για την ακρίβεια έχουμε κατακτήσει την ατομικοκρατία και άλλες καταστάσεις δίχως αύριο.

Πραγματικά δε ξέρω πότε θα μπορέσει να ορθοποδήσει αυτή η χώρα, οικονομικά κοινωνικά πολιτισμικά, από κάθε άποψη.

 

Η πλάκα είναι ότι αυτό που σου λείπει είναι πάντα στην κορυφή των προτεραιοτήτων και όχι η αναγνώριση αυτών που έχεις.

Ζεύγος φίλων Γερμανών που ζούν εδώ: Στην Ελλάδα λένε έχετε τα πάντα, ωραία βουνά, θάλασσες το καλοκαίρι, τα πάντα όλα :) Στα υπόλοιπα είστε λίγο πέρα βρέχει, αλλά δε παιράζει έχετε τα πάντα..

Εντάξει τα έχουμε. και ωραία βουνά και ωραίες θάλασσες αλλά φτάνουν αυτά; ή εμείς έχουμε κάνει τη ζωή μας άσχημη;

Link to comment
Share on other sites

1.Μεγάλη πόλη-μεγαλύτερη αγορά, αίσθηση ότι μπόρεί να κάτσει καλή ευκαιρία (για το 99,99% θα είναι για πάντα αίσθηση και ποτέ πράξη).Τραγική ποιότητα ζωής.

2.Μικρή πολη - μικρός κύκλος (καλό και κακό), ουσιαστική ποιότητα ζωής.

3.Στο εξωτερικό μην αυταπατασθαι ότι θα γίνετε πλούσιοι σε πέντε χρονάκια και ότι μοιράζουν λεφτά ή οτι η γοητευτική ατμόσφαιρα του Λονδίνου θα είναι πάντα γοητευτική, ωστόσο θα έχεις κάτι πολύ πολύ σημαντικό που εδώ το στερείσαι ΟΡΑΜΑ και θα λειτουργεις , θα ζείς και θα δουλεύεις σε ένα πλαίσιο που θα σε προστατεύει από κακοτοπιές που εδώ σου &%$# το μυαλό..

 

Υ.Γ.Κατά τη γνώμη μου για κάποιον που δεν είναι πλούσιος και δεν έχει βιώματα από την Αθήνα (δεν έχει μεγαλώσει ή σπουδάσει εκεί) η Αθήνα είναι η χειρότερη πόλη της Ευρώπης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μεγάλωσα στην Αθήνα γιατί οι γονείς μου ήταν από αυτούς που εγκατέληψαν την επαρχία στην εφηβεία τους γιατί δεν μπορούσαν να κάνουν αλλιώς την εποχή εκείνη(αν και η μητέρα μου διακατεχόταν από το σύνδρομο του επαρχιώτη που ήθελε να παει στην μεγάλη πόλη) Αντίθετα με τους γονείς μου εγώ ήθελα πάντα να φύγω από την Αθήνα ειδικά μετά την στρατιωτική μου θητεία όταν διαπίστωσα πόσο ηλίθιο ήταν να ζώ στην Αθήνα και αναγράφω μερικούς λόγους

- ¨Εχανα μεγάλο μέρος της ζωής μου σε μετακινήσεις (ήμουν ή στο λεωφορείο ή στο αυτοκίνητο)

- Είχα πολλά νεύρα όπως βλέπω τώρα όλους τους Αθηναίους όταν επισκέπτομαι το σπίτι μου στην Αθήνα

- Η ποιότητα ζωής μου ήταν αθλια (όταν ξύπναγα έβλεπα τα ντουβάρια των πολυκατοικιών (μόνο που είχα την τύχη να έχω εικόνα της ακρόπολης αλλά και αυτή ανάμεσα από ντουβάρια) Τώρα τελευταία διαπίστωσα ότι και το νερό που έπινα ήταν με γεύση χλώριο σαν έπινα απορυπαντικό

- Πολλές φορές πέρναγα πάνω από σακούλες με σκουπίδια (πολλές απεργίες των εργαζομένων και όχι άδικα)

- Δεν μου έμενε χρόνος για άθληση έστω και μια μέρα από την στιγμή που έγινα εργαζόμενος πολίτης

- Συναντούσα κατσουφιασμένους ανθρώπου που δεν έλεγαν καλημέρα και θεωρούσαν περίεργο όταν ήμουν ευγενικός.

και να μην γράψω άλλα γιατι δεν θα γεμίσω ολόκληρες σελίδες

Τώρα όλα έχουν αλλάξει και ευτυχώς αν και ήταν πολύ δύσκολο ειδικά την εποχή που πήρα την απόφαση να έρθω στην Κάρυστο λόγω των οικονομικών συνθηκών που επικρατούσαν στην πόλη μου (δεν υπήρχαν δουλειές) και πιστεύω ήταν η πιο σοφή απόφαση που έχω πάρει

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σπουδάσει έξω , αλλά έχω πολύ ταξιδέψει έξω .

Σπούδασα σε μεγάλη επαρχιακή πόλη πριν 30 χρόνια , γεννήθηκα και ζω στο Χαλάνδρι .

 

Το Χαλάνδρι και άλλα προάστεια της Αθήνας έχουν μιά ιδιαιτερότητα .

Είναι μιά επαρχιακή πόλη μέσα στην μεγάλη πόλη .

Αν δεν έχεις συγκεκριμμένο λόγο να κατέβεις στην Αθήνα δεν κατεβαίνεις ποτέ , πράγμα που συμβαίνει σε πολύ κόσμο και έτσι η πρόσβαση στην πόλη είναι καθαρά επαρχιώτικη .

Δηλαδή κανα θέατρο η κάποια παράσταση , μιά και τα υπόλοιπα ,σινεμά,ταβέρνες , καφέ κλπ τα έχουμε όλα .

 

Μετά τους Ολυμπιακούς η Αττική πήγε 30 χρόνια μπροστά .

Ετσι μπορείς εύκολα να πάς γιά καφέ στην Ραφήνα και να χαζέψεις τα ρεμέτζα των βαποριών , η να ανέβεις στην Πεντέλη , η στην Πάρνηθα , η στο Λαύριο και το Σούνιο , ενώ στα 40 λεπτά είναι η Χαλκίδα , το Λουτράκι και σε μιάμισυ ώρα το Ναύπλιο .

 

Αντίστοιχα θεωρώ ότι με την Εγνατία , τα Γιάννενα είναι μιά πόλη που έχει στα 20-30 λεπτά το Μέτσοβο και τα Σύβοτα .

 

Αυτά τα πράγματα και οι εναλλαγές δεν υπάρχουν στην Ευρώπη .

 

Αν ήμουν υπάλληλος και ζούσα σε ωράριο 24 ώρες το 24ωρο , ίσως ζούσα στην Γερμανία , όπου οι κανόνες είναι απλοί και τους τηρούν όλοι , ενώ η καθημερινή ζωή πλην της στέγασης είναι φτηνότερη από την Ελλάδα .

 

Σε καμμιά περίπτωση δεν θα ζούσα στην Σκανδιναυία , ιδιαίτερα στην Δανία , όπου η επίσκεψη υπήρξε μιά ΤΡΑΥΜΑΤΙΚΗ εμπειρία .

 

Πρόκειται γιά μιά πανάκριβη χώρα , όπου ο ΦΠΑ είναι 25 % παντού , όπου η έννοια διασκέδαση είναι να πίνεις μπίρες από το σούπερμάρκετ στην πλατεία , μιά και στα μαγαζιά κοστίζουν 10-12 ευρώ , ενώ η Κοπενχάγη αν και παραλιακή πόλη δεν έχει πρόσωπο στην θάλασσα , αλλά μόνο κάποια κανάλια.

 

Από ότι έχω ακούσει παρόμοια είναι η κατάσταση και στις υπόλοιπες σκανδιναυικές χώρες .

 

Zavi έχεις εμπειρίες από αυτές τις χώρες και θέλεις να ζήσεις εκεί ?

 

Γενικά λοιπόν νομίζω ότι από πλευράς φυσικού περιβάλλοντος , η Ελλάδα δεν παίζεται , μερικούς πολιτικούς και δημοσιογράφους πρέπει να εκτελέσουμε και όλα θα φτιάξουν .

 

Επειδή όμως είμαι κοσμοπολίτης , θα ήθελα να μπορώ να ζω σε διάφορα μέρη κατά την διάρκεια του χρόνου .

Link to comment
Share on other sites

- ¨Εχανα μεγάλο μέρος της ζωής μου σε μετακινήσεις (ήμουν ή στο λεωφορείο ή στο αυτοκίνητο)

- Είχα πολλά νεύρα όπως βλέπω τώρα όλους τους Αθηναίους όταν επισκέπτομαι το σπίτι μου στην Αθήνα

- Η ποιότητα ζωής μου ήταν αθλια (όταν ξύπναγα έβλεπα τα ντουβάρια των πολυκατοικιών (μόνο που είχα την τύχη να έχω εικόνα της ακρόπολης αλλά και αυτή ανάμεσα από ντουβάρια) Τώρα τελευταία διαπίστωσα ότι και το νερό που έπινα ήταν με γεύση χλώριο σαν έπινα απορυπαντικό

- Πολλές φορές πέρναγα πάνω από σακούλες με σκουπίδια (πολλές απεργίες των εργαζομένων και όχι άδικα)

- Δεν μου έμενε χρόνος για άθληση έστω και μια μέρα από την στιγμή που έγινα εργαζόμενος πολίτης

- Συναντούσα κατσουφιασμένους ανθρώπου που δεν έλεγαν καλημέρα και θεωρούσαν περίεργο όταν ήμουν ευγενικός.

 

1) η ζωή είναι μια βόλτα:D

2) μάλλον εσύ το είχες το πρόβλημα και έβλεπες και όλους τους άλλους έτσι. Στην επαρχία ούτε να κατουρήσεις δεν μπορείς χωρις να σε πάρουν χαμπάρι.

3) τώρα ξυπνάς πάνω σε ένα σύννεφο με αγγέλους να σου παίζουν άρπα? σε 1000 μέρη μπορεί να πας βόλτα στην Αθήνα

4) για τα σκουπίδια συμφωνώ αλλά πλέον είναι εικαστική παρέμβαση

5)προτιμώ να δουλεύω και να μην έχω χρόνο για άθληση( που πάντα υπάρχει χρόνος) παρά να υποαπασχολούμαι και να ¨κάνω¨την ζωή μου..οι καφετέριες στην επαρχία ήταν γεμάτες με τεμπέληδες μέρα μεσημέρι.

6) αν λές καλημέρα σε 1000000 ανθρώπους κάθε μέρα καταντάει γελοίο. Μήπως έζησες στην Αθήνα της κατοχής? αυτά που λες δεν στέκουν , στις μεγάλες πόλεις συναντάς όλων των ειδών τους ανθρώπους με όλων των ειδών τις διαθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συναντούσα κατσουφιασμένους ανθρώπου που δεν έλεγαν καλημέρα και θεωρούσαν περίεργο όταν ήμουν ευγενικός.

το επιβεβαιωνω και εγω.στην Αθήνα αν ρωτησεις κατι ,κανουν πως δεν ακουσαν(αντίθετα στην Θεσαλονίκη καμια σχεση-το ακριβως αντιθετο.)

γενικα στην Αθήνα πρεπει να προσεχεις απο παντου.αν επελεγα να ζησω σε μεγαλούπολη θα διαλεγα με 1000 Θεσαλονικη.

επισης στην Επαρχία δεν υποαπασχολεισε-μεχρι τωρα ειχε αφθονη δουλεια και ευκολα γινεσαι αφεντικο του εαυτου σου.

το μονο + της Αθηνας ειναι η ανωνυμία και οτι εισαι στο κεντρο των επιλογων

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και συνάδελφε Jim έμενα στο Νεο Κόσμο και δεν ήταν σίγουρα κατοχή πράγματι στα παιδικά μου χρόνια ήταν λιγο διαφορετικά υπήρχε κάτι από γειτονιά στην Αθήνα μέχρι περίπου τα μέσα της δεκαετίας του 1970 Και εγώ όταν ζούσα στην Αθήνα δεν έδινα σημασία σε αυτά που γράφω τώρα που ίσως να μην τα βλέπεις και εσύ. Τελευταία φορά που ήρθα στην Αθήνα είδα περιστατικό μοτοσυκλετιστής να είναι στο έδαφος σοβαρά τραυματισμένος και οι οδηγοί να βρίζουν ο ένας τον άλλο γιατί δεν προχώραγαν τα οχήματα ενώ έβλεπαν τι είχε συμβεί. Να μην αναφέρω το ότι στην γειτονιά μου που ήταν πλημυρισμένη από παιδιά τώρα υπάρχουν μόνο αυτοκίνητα και δεν χωράει να περάσει τίποτα . τεμπέληδες σε καφενεία υπάρχουν παντού (τα καφενεία στην γειτονιά μου στην Αθήνα είναι τα μόνα που δεν έχουν αλλάξει)Και όταν χρειάστηκε να μπώ στην πολυκατοικία που είναι το σπίτι μου και κτύπαγα να μου ανοίξουν την εξώπορτα γιατί είχαν αλλάξει τα κλειδιά όχο καλημέρα δεν μου είπαν αλλά με έβρισαν και μου είπαν να φύγω να παώ αλλού Ακόμα και αυτοί που γνώριζα από παιδί έχουν μεταλλαχθεί.Οσο αναφορά τον αθλητισμό (ήμουν και ποδοσφαιριστής κάποτε και επαγγελματίας ) δυστυχώς λόγω των μετακινήσεων δεν μπορούσα να το συνδιάσω με την δουλειά μου Σίγουρα λόγω των έργων τελευταία είναι λίγο καλύτερα οι μετακιν'ησεις όμως πάλι υπολογίζω ότι όποτε είμαι στην Αθήνα θέλω τουλάχιστον 1-2 ωρες για μετακινήσεις που είναι νεκρός χρόνος από την ζωή μου ενώ εδώ σε 5 λεπτά είμαι στην θάλασσα ή στο βουνό για να αποβάλλω την κούραση από την εργασία Οσο αναφορά την εγκληματικότητα στην περιοχή μου το τελευταίο εγκλημα έγινε το 1980 και όταν ηρθαν κάποιοι ξενόφερτοι για προστασία σε μαγαζιά τους πέταξαν οι ντόπιοι στην θάλασσα και έφαγαν το ξύλο της αρκούδας.Αντίθετα στην γειτονιά μου στην Αθήνα (η μάνα μου είναι ακόμα εκεί ) γίνεται κάθε μέρα και κάτι (τον Πασαρη το έπιασαν ένα τετράγωνο πιο πέρα)

Link to comment
Share on other sites

το όλο θέμα είναι για μένα αν είσαι άνθρωπος της πόλης ή όχι. Στην επαρχία έχω μείνει για αρκετά χρόνια και ειλικρινά δεν μου αρέσει, νοιώθω ότι πνίγομαι.. στην Αθήνα νοιώθω πιο ελεύθερος... γούστα είναι αυτά φυσικά

Link to comment
Share on other sites

εχει και η Επαρχία τα αρνητικά της.και αρκετα μαλιστα.ουδεν κακον αμιγες καλου.και το αντιστροφο.

απλα κατα την γνωμη μου η Αθηνα υπερτερουσε κατα πολυ της Επαρχιας μεχρι και την δεκαετία του 70,αντε και λίγο του 80.μετα πολλα πραγματα αλλαξαν και πλεον στις Επαρχιακες Πολεις βρισκει κανεις οτι εβρισκε κανεις στην Αθηνα.

σιγουρα για καποιον που μεγαλωσε στην Αθηνα και ξερει πως να κινηθει ,εξακολουθει ισως να διατηρει την γοητεία της.σε καμια περίπτωση ομως δεν εξασκει πια καμια γοητεία για μεταναστευση σε καποιον Επαρχιωτη ,οπως συνεβαινε παληα.(πραγμα που φαινεται και απο τα αποτελεσματα της δημοσκοπησης-μόλις 1 μεχρι στιγμης ψηφισε οτι θελει να παει σε μεγαλυτερη Ελληνικη πολη-και δυο σε μικρότερη.Αντίθετα φαινεται οτι την θεση της Αθηνας εχει παρει το εξωτερικο-το οποιο φαινεται να εξασκει αρκετη γοητεια μια που σχεδον οι μισοι θα ηθελαν να ζουν εκει)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.