Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό γηπέδου σε κεκλιμένο έδαφος


Recommended Posts

δεν έχει να κάνει με την εντολή που χρησιμοποιείς για να βγάλεις το εμβαδόν Αφού μεταφέρεις τις συντεταγμένες σε κάποιο προβολικό σύστημα στο autocad ή σε οποισδήποτε άλλο σχεδιαστικό πρόγραμμα έχεις την απόδοση σε ένα οριζόντιο επίπεδο που oρίζεται ανάλογα με τις ιδιότητες του προβολικου συστήματος που χρησιμοποιείς (πχ στην μερκατορική ΕΓΣΑ87 ή 3 μοιρών ορίζεται από έναν κύλινδρο που ανοίγει "ξετιλύγεται " εκεί που ειναι ο κεντρικός μεσημβρινός και γίνεται επίπεδο ή στην Αζιμουθιακή προβολή ΗΑΤΤ εφάπτεται στο σημείο του κέντρου φύλλου κλπ) Για αυτό άλλωστε όταν μετράμε με γεωδαιτικό σταθμό οριζοντιόνουμε το όργανο , γιατί ότι μετράμε έιναι στο οριζόντιο επίπεδο Επομένως ναι ότι αποστάσεις έχουμε είναι οριζόντιες και όχι κεκλιμένες Καλά θα είναι να βρείς κάποιες σημειώσεις για τα βασικά της τοπογραφίας και των προβολικών συστημάτων που χρησιμοποιούμε Υπάρχουν αρκετές από διαφορα ανώτατα ιδρύματα Κάνε μια ανaζήτηση στο google

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

τωρα εγω κινδυνεύω να γίνω πάλι ο κακός :smile:

αλλά δεν πειράζει θα το κάνω

 

συνάδελφοι πριν αγοράσετε ένα πανάκριβο gps ή total station και ξαμολυθείτε έξω να μετράτε

μήπως θα ήταν καλύτερα να ανοίξετε ένα βιβλίο και να θυμηθείτε λίγο τα βασικά της τοπογραφίας?

 

τώρα όσον αφορά την ερώτηση αν το εμβαδόν αναφέρεται σε προβολή ή σε "κεκλιμένο" επίπεδο δεν την σχολιάζω

θα μας διαβάζει και κανένας φοιτητής και θα γελάει

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι, επειδη κανω τα πρωτα μου τοπογραφικα θελω την βοηθεια σας απο την εμεπιρια σας. Μετραω λοιπον με γεωδαιτικο gps ενα γηπεδο που εχει αρκετη κλιση δηλ υψομετρικη διαφορα των σημειων. Βαζω το αρχειο των συντεταγμενων στο autocad και ενωνω με lines τα σημεια. Υστερα με την εντολη hatch επιλεγω το γηπεδο και απο τις ιδιοτητες του βλεπω την area το εμβαδον του δηλ. γενικα στα τοπογραφικα μετραω το εμβαδον της οριζοντιας προβολης του γηπεδου.?αυτο μου δινει το hatch παντως .

 

συγνώμη φίλε αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ, αλλά αυτό που κάνεις αυτήν την στιγμή στον δυσμοιρο ιδιοκτήτη πλησιάζει την έννοια του εγκλήματος.

Αν θες πραγματικά να ασχοληθείς με την τοπογραφία πρέπει να την μελετήσεις πρώτα και να δουλέψεις πρώτα με ή για κάποιον άλλο που ξέρει το επάγγελμα.

Επίσης πρέπει να μάθεις και λίγο autocad..

Link to comment
Share on other sites

Το εμβαδόν το μετράς σε οριζόντια προβολή. Γενικά, εάν ρίξει τα σημεία σου όλα στο 0 (η στο ίδιο υψόμετρο εν πάσει περιπτώσει), τότε είτε polyline είτε area, σου δίνουν όλα το ορθό εμβαδόν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω συναδελφοι. οπως και οι περισσοτεροι οταν ξεκινησαν το επαγγελμα ,ετσι και εγω προσπαθω να ελαχιστοποιησω τα λαθη μου. δεν εειχαμε ολοι πατερα μηχανικο ή την πολυτελεια να μας παρουν καπου να δουλεψουμε αξιοπρεπως ετσι οπως ειναι λιγοστες οι δουλειες τωρα. ξεκιναμε μονοι μας και ρωταμε .. ευχαριστω για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστήριξε κανείς συνάδελφε πως τα γνώριζε όλα την πρώτη εβδομάδα της δουλειάς..Το θέμα είναι πως εάν έχεις κενά σε βασικές εννοιες, τότε μπορεί να προκύψει κάποιο σφάλμα το οποίο να μην αντιληφθείς και να παραδώσεις κάποια δουλειά η οποία θα περιέχει λάθη για τα οποία υπόλογος θα είσαι εσύ. Κάποιες φορές τα λάθη διορθώνονται, κάποιες όμως όχι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Stvxri να προσεχεις επισης τα υψομετρα των σημειων, διοτι καθε σημειο του gps οταν εξαγεται σε dwg εχει και z. Επομενως πριν μετρησεις επιφανεια και πριν καν ενωσεις σημεια, πρεπει να βεβαιωθεις οτι διορθωσες χειροκίνητα τα υψομετρα των σημειων.

 

Αν δεν τα διορθωσεις, τοτε δεν εχεις την οριζοντια προβολη, αλλα την κεκλιμενη επιφανεια του επιπεδου που οριζεται ΚΑΙ απο τα υψομετρα των κορυφων του

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη φίλε αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ, αλλά αυτό που κάνεις αυτήν την στιγμή στον δυσμοιρο ιδιοκτήτη πλησιάζει την έννοια του εγκλήματος.

Αν θες πραγματικά να ασχοληθείς με την τοπογραφία πρέπει να την μελετήσεις πρώτα και να δουλέψεις πρώτα με ή για κάποιον άλλο που ξέρει το επάγγελμα.

Επίσης πρέπει να μάθεις και λίγο autocad..

 

Μπορείς σε παρακαλώ να εξηγήσεις λίγο περαιτέρω πού και πώς ακριβώς διαπράττεται το έγκλημα που αναφέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Μην αρπάζεστε με την γνώμη των συναδέλφων παρά το λίγο άκομψο τρόπο που το διατυπώσανε , που ίσως χρειαζόταν .Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι ένα λανθασμένο τοπογραφικό διάγραμμα μπορεί να οδηγήσει πολλές φορές σε προβλήματα τόν ιδιοκτήτη και σε δικαστήρια τον συντάξαντα Τα προβληματα του ιδιοκτήτη μπορεί να είναι και οικονομικής φύσης αφού το λάθος στο τοπογραφικό μπορεί να τον οδηγήσει σε έξοδα και σε καταστάσεις που πολλές φορές δεν μπορούν να διορθωθούν μόνο με χρήματα.

Τώρα που γνωρίζω (μετά από 20 χρόνια στο επάγγελμα) τι γνώσεις πρέπει να εχει κάποιος για να συντάξει ένα Τ.Δ. και δεν εννοώ μόνο τεχνικές , πραγματικά πιστεύω το ότι δεν έχω κάνει χοντροειδές λάθος ακόμα στα πρώτα μου τοπογραφικά , είναι από καθαρή σύμπτωση και ακόμα τρέμει το φιλοκάρδι μου μην εμφανιστεί κανένα τοπογραφικό πριν από το 1997 που να έχω κάνει "πατάτα"

 

Για αυτό οι συμβουλές των συναδέλφων και με τον τρόπο που λέγονται είναι για καλό

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά που λες προφανώς και συμφωνώ, George Micheal, ωστόσο ακόμα δεν έχω καταλάβει πού και πώς διαπράττεται το αναφερόμενο έγκλημα.

Η παρατήρηση του dboris δεν έγινε σε εμένα, επομένως δεν έχω αρπαχτεί :smile:!! Απλά δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοεί και είμαι, πραγματικά όμως, περίεργος να μάθω, προφανώς για να βελτιωθούν και οι δικές μου γνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.