Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα Excel υπολογισμού θερμικών απωλειών


centervak

Recommended Posts

Ας μου πει κάποιος ποιό ήταν το filename. Έχω κατεβάσει ότι είχε ανέβει στην προηγούμενη πλατφόρμα αλλά και στη νέα. Για να μην ψάχνω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο excel, αλλά κατέβασα αυτό

http://www.michanikos.gr/files/file/323-%CE%91%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82-97-2003/

και πέραν του ότι πρέπει να συγχαρώ τον δημιουργό αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

δεν έχω καταφέρει να καταχωρήσω χώρους, μόλις καταχωρώ κάποιον χώρο διαγράφεται ο προηγούμενος..με ποια εντολή γίνεται η καταχώρηση χώρων? επιπλέον το παράθυρο της βοήθειας εμφανίζεται αρκετά μεγάλο και δεν μπορώ να το μικρύνω ώστε να το διαβάσω και να βγάλω άκρη...

έχει να κάνει το γεγονός ότι δουλεύω με office 2007? κάποια βοήθεια? ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλημέρα.

 

Μπορείς να ζητήσεις βοήθεια και διευκρινήσεις , γράφοντας την απορία/παρατήρησή σου εδώ . Θα το δει ο δημιουργός και θα απαντήσει .

 

Εναλλακτικά , μπορείς να στείλεις pm στο δημιουργό .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε.

Όπως θα έχεις δει, το πρόγραμμα το έχει ανεβάσει άλλος συνάδελφος που έτυχε να το έχει στην κατοχή του και μετά την αλλαγή πλατφόρμας, και όχι ο δημιουργός. Επίσης όπως θα έχεις προσέξει στα comments, ο δημιουργός έχει ερωτηθεί κάποια πράγματα και δεν έχει απαντήσει. Γι' αυτό και πόσταρα εδώ, μην τυχόν και κάποιος καλός συνάδελφος που ήδη χρησιμοποιεί το πρόγραμμα έχει παρόμοιο πρόβλημα ή τυχόν την λύση αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε σένα .

 

Πράγματι , από τα σχόλια φαίνεται ότι το έχει φτιάξει άλλο μέλος , συγκεκριμένα αυτό .

 

Μάλιστα ενημερώνει σε κάποια απάντηση που δίνει - σε σχόλιο άλλου μέλους - ότι το πρόγραμμα χάθηκε .

 

Οπότε επικοινώνησε με το συγκεκριμένο μέλος για περισσότερες πληροφορίες .

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε pirsogiannis δυστηχως δεν ειναι το δικό μου πρόγραμμα αυτό που έβαλες και δε μπορώ να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 2 months later...

Αρχικά δηλώνω ότι δεν μπορώ να βρώ το πρότυπο ΕΝ 12831 οπότε δε σχολιάζω αν πρέπει να γίνονται ή όχι οι παρακάτω υπολογισμοί.

 

1) Αν κατα τον υπολογισμό του Η πρέπει να προσθέτεις και τον μη αναλυτικό υπολογισμό του U απο τον τύπο (Uk = Uc +ΔU). 

2) Αν πρέπει  να λαμβάνεις υπόψη τον προσανατολισμό.

 

Δεν ξέρω αν έχει διορθωθεί αλλά στο excel με το ΕΝ 12831 υπολογίζεις το Ητ στο κελί Q32 ως εξής.

 

Η = Η κελύφους + Η θερμογέφυρών + Η μη αναλυτικου = Α*Uk*ek + Ψ*l*e + A(Uk+ΔU)*ek.

 

Δηλαδή υπολογίζεις το Η κελύφους 2 φορές. Μια κανονικά και άλλη μια μαζι με τη διόρθωση.

 

Επίσης δε βλέπω να χρησιμοποιείς τον προσανατολισμό.

Κατα τα άλλα πολυ καλή δουλεια.

Edited by manolis1978
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.