Μετάβαση στο περιεχόμενο

Insoft - Αμοιβές Μηχανικών


terry

Recommended Posts

9 λεπτά πριν, Γιώργος- said:

... τα τηλεφωνήματα θα ήταν πολύ λιγότερα;

θα του αρέσουν οι φωνούλες μας...

 

πέραν αυτού αξιοποίησε το ? που έχει η εφαρμογή σε διάφορα πεδία..... εξηγεί τι

και ως οδηγίες θεωρεί ότι γνωρίζεις τον νόμο για τις αμοιβές.... και τι επιλέγεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2023 at 11:09 ΜΜ, Kouvman said:

Μια ερώτηση μιας και έπεσα πάνω στο συγκεκριμένο θέμα γκουγλάρωντας για την εταιρία. 

Κρίνεται σώφρον να διακόπτεται η λειτουργεία ενός προγράμματος χωρίς λόγο και η εταιρία να ζητάει χρήματα (30+ΦΠΑ) για να το ξαναενεργοποιήσει; Μιλάω πάντα για νόμιμη άδεια φυσικά και χωρίς να έχει γίνει κάποιο update του προγράμματος από μέρους μου (ποιο  update να μου πείτε)

Δεν είναι τα 30€ το πρόβλημα, αλλά ο τρόπος-εκβιασμός που γίνεται αυτό και πως δεν ενημερώθηκα ποτέ και από κανένα πως το λογισμικό απέκτησε συνδρομητικές ιδιότητες. Ούτε φυσικά αναγραφόταν κάτι αντίστοιχο στους όρους της αγοράς.

Φυσικά αλλάζω λογισμικό μετά από αυτό, αλλά είμαι στο τσακ να πληρώσω (αναγκαστικά) για να ξαναποκτήσω πρόσβαση στις τρέχουσες μελέτες μου και παράλληλα να κάνω και μια καταγγελία με σίγουρο πρόστιμο για την εταιρία. 

Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα

Ακριβώς το ίδιο συνέβη και σε εμένα στις αρχές τις χρονιάς. Το πρόγραμμα σταμάτησε να λειτουργεί χωρίς να έχω πειράξει τίποτα απολύτως και όταν έκανα την διαδικασία για την επαναενεργοποίηση του, έλαβα mail πως απαιτείται πληρωμή. Έστειλα μήνυμα στην εταιρία για ποιο λόγο απαιτείται αυτό και μου είπαν πως είχα υπερβεί την πενταετία από την τελευταία πληρωμή. Όλος τυχαίως εκείνη την εβδομάδα όντως έκλεινε η 5ετία, αλλά ισχυρίστηκαν πως δεν μου το απενεργοποίησαν οι ίδιοι αλλά μάλλον οφειλόταν σε ενημέρωση των windows. Όπως μου είπαν δεν έχει σημασία ο λόγος απενεργοποίησης. 

Προσωπικά το χρησιμοποιούσα ελάχιστα (καθώς δεν έχω άδειες) και κυρίως σε αυθαίρετα για την δημιουργία των υπεύθυνων δηλώσεων του 4495 και την ταξινόμηση των στοιχείων των πελατών μου.
Ούτε για τον υπολογισμό του προστίμου δεν το χρησιμοποιούσα πλέον, καθώς πριν 2-3 χρόνια είχα εντοπίσει σφάλματα στον υπολογισμό (που τους ενημέρωσα με email και τα διόρθωσαν), οπότε το παράτησα για λόγους αξιοπιστίας.

On 25/6/2023 at 4:55 ΜΜ, Kouvman said:

ΔΕΝ με ενδιαφέρουν τα 30€ και ΔΕΝ είμαι αυτός που θα υποδείξει πως και τι θα χρεώνει η κάθε εταιρία.
Με ενδιαφέρει όμως που το πρωί το δούλευα και το μεσημέρι είχε απενεργοποιηθεί. Δεν άλλαξα έκδοση και δεν έκανα ενημέρωση κάποιου update του προγράμματος. Απλά σταμάτησε να λειτουργεί και η εταιρία θέλει πληρωμή για να μου το ενεργοποιήσει.

Το αν χρεώνουν 30€ την πενταετία τώρα, 300€ την πενταετία σε ένα χρόνο ή 500 το έτος, είναι δικιά τους απόφαση και σεβαστή σε κάθε περίπτωση

Ακριβώς αυτό.

Πολύ καλά κάνουν και χρεώνουν.Και πολύ λίγα είναι
Αλλά διακόψτε την πρόσβαση σε μελλοντικές εκδόσεις και ενημερώσεις. Πως είναι δυνατόν να διακόπτεται η πρόσβαση σε υφιστάμενες μελέτες, όταν η άδεια που αγοράστηκε ήταν μόνιμη.

On 25/6/2023 at 3:24 ΜΜ, ilias said:

Αν φύγει ο φίλος νομίζω δεν θα χάσει η insoft τα 30 €, αλλά αυτός ένα τέτοιο πρόγραμμα.

Κάνεις τεράστιο λάθος. Προσωπικά έως τώρα τους είχα στείλει σίγουρα 7-8 συναδέλφους να το αγοράσουν. Άρα κάποιοι από εμάς, κάναμε στην εταιρία μια έμμεση δωρεάν διαφήμιση. Πλέον προφανώς δεν θα το πρότεινα σε κανένα και θα έχουν μια έμμεση δυσφήμιση για την τακτική να μπλοκάρουν την πρόσβαση σε υφιστάμενους πελάτες. 

On 25/6/2023 at 4:55 ΜΜ, Kouvman said:

Την απόφαση μου την πήρα και θα πάω στο πρόγραμμα αμοιβών της Runet, καθώς έχω και άλλο λογισμικό από την εταιρία και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Λειτουργεί και με κλειδί usb από ότι είδα, οπότε μπορείς να δουλέψεις σαν τον άνθρωπο, χωρίς μελλοντικους εκβιασμούς. Μάλλον το πιο VFM αυτή τη στιγμή

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.