Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCAD ή Τέκτων;


Recommended Posts

Για τον φωτορεαλισμό του Τέκτων: Αποδίδει ανάλογα με τον χρόνο που αφιερώνεις στον φωτορεαλίσμο.

Αν πατήσεις το κουμπάκι αμέσως μόλις τελειώσεις τον σχεδιασμό, παίρνεις ένα καθαρά ενδεικτικο 3d με χρώματα και έναν τυχαίο ηλιασμό.

Αν αφιερώσεις χρόνο όμως, μπορείς να βελτιώσεις το αποτέλεσμα σε μεγάλο βαθμό.

Περνώντας υλικά (μέσα, έξω, σόκορα) [στο cd έχει κάποια επιπλέον αλλά μπορείς να βάλεις και δικές σου φωτογραφίες σε bmp], επιλέγοντας επιφάνεια (ματ, γυαλί, διαφάνεια, κλπ), επιλέγοντας χρώμα επιφάνειας, χρώμα ανάκλασης, φτάνεις σχετικά εύκολα σε μια χαρά αποτέλεσμα με τα ενδεικτικά έπιπλα που έχει [αναφερόμαστε σε αρχιτεκτονικό φωτορεαλισμό, όχι διακοσμητικό ώστε να τροποποιείς και τα έπιπλα με υφάσματα, κλπ).

Δικά μου videos(πληροφορίες στο καθένα αναφέρω από κάτω):

Μιλάμε για χρόνο ενασχόλησης το πολύ 15-20 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ικανοποιητικό το αποτέλεσμα, αλλά δε νομίζω ότι είναι και το πιο εύχρηστο πρόγραμμα για αρχιτεκτονικό σχέδιο. Σίγουρα δε συγκρίνεται με το απλό ΑutoCAD και κακώς μπαίνουμε στη διαδικασία και θέτουμε ερωτήματα σαν και αυτό (Τεκτων vs AutoCAD). Είναι σαν να συγκρίνουμε πορτοκάλια με μπανάνες.

Πιστεύω όμως ότι ο λόγος που έχει κάποια πέραση ο Τέκτονας, είναι το ότι συνεργάζεται καλά με το Fespa που είναι πολύ διαδεδομένο. Δε μου άρεσε πάντως καθόλου το όλο θέμα διαχείρισης (της ποιάς;;;; ) του 3D. Πριν λίγο καιρό μου ήρθε η φαεινή ιδέα να το ξανά-εγκαταστήσω (μιλάω για την εκπαιδευτική έκδοση) και το μετά από κάποια ώρα ενασχόλησης κουράστηκα. Δε με βολεύει. Πρέπει να πω όμως το υπέρ, ότι είχε αρκετό και καλογραμμένο συνοδευτικό υλικό από παραδείγματα και οδηγίες χρήσεως.

 

ΒΤW, dimitrispsi τα έπιπλα αυτά από το τελευταίο videaki είναι μέσα από το πρόγραμμα ή τα βρήκες εσύ από αλλού; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ στο ότι δεν είναι λογική η σύγκριση, γιατί το κάθε ένα από τα δύο προγράμματα έχουν διαφορετική νοοτροπία και προσφέρουν διαφορετικά πράγματα.

Θα διαφωνήσω στο ότι ο Τέκτων "επικράτησε" λόγω του Fespa... Γνωρίζω αρκετούς που πήραν Fespa επειδή είχαν Τέκτων.

 

Τα έπιπλα είναι από την βιβλιοθήκη του προγράμματος (επιλογή Κουζίνα 3D).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.