Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCAD ή Τέκτων;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ ξέρω κ τα 2.

 

Κατά τη γνώμη μου δεν τηρεί ΒΑΣΙΚΕΣ ανάγκες σχεδίασης,εν ολίγοις για σχεδιασμό είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.Για ένα απλό copy-paste γίνεται ΠΑΝΖΟΥΡΛΙΣΜΟΣ,πρέπει να πατήσεις 5-6 κουμπιά,να κοκκινήσεις,να ξεκοκκινήσεις κ δεν αντέχω άλλο....το παράτησα το 2004.Τα snaps του είναι για γέλια,τα αρχεία του μηδενική συμβατότητα με άλλα προγράμματα αν δεν αγοράσεις τα Plugins.Το software αυτό δεν εκμεταλλεύεται ΚΑΘΟΛΟΥ τις δυνατότητες του mouse.......πώς διάολο να καταφέρει να σχεδιάσει κανείς έτσι?????

 

Η πιο εύστοχη περιγραφή για τα κουσούρια του προγράμματος. Απλά και όμορφα, απαράδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοούμε ακριβώς όταν λέμε ότι ΔΕΝ εκμεταλλεύεται τις δυνατότητες του mouse ;

 

Πριν κάποιο καιρό που το δοκίμασα σε γραφείο συνεργατών , φυσικά και υποστήριζε mouse και μάλιστα τα osnaps δούλευαν καλά. Απλά μου φάνηκε λίγο δύσχρηστο. Ίσως και να σχετίζεται με το ότι ο τρόπος εργασίας που υιοθετεί δεν ήταν βολικός για μένα.

Link to comment
Share on other sites

gvarth προφανώς εννοεί την ευελιξία σχεδίασης κι έχει δίκιο σ΄αυτό, γιατί έχει άλλη λογική το πρόγραμμα και όποιος είναι συνηθισμένος με AutoCAD πολύ δύσκολα την αποδέχεται!

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο θέμα η συνήθεια ilias...

 

Πάντως myri , στις τελευταίες εκδόσεις τα Snaps και η απόκριση του mouse ήταν ικανοποιητική. Δεν γνωρίζω παλαιότερα τι συνέβαινε. Σε ποιά έκδοση αναφέρεσαι ;

Link to comment
Share on other sites

Στο γραφείο που δουλεύω αυτόν τον καιρό, χρησιμοποιούμε το ΤΕΚΤΩΝ.

Στην αρχή μου είχε φανεί σχετικά δύστροπο λόγω της διαφορετικής φιλοσοφίας που έχει σε αρκετά πράγματα, σε σχέση με το autocad. Το έμαθα γρήγορα και μου φαίνεται πλέον πολύ εύκολο στο χειρισμό. Έχει πολλές δυνατότητες και βοηθάει στο να παράγεις γρήγορα τα σχέδια για τον καθημερινό όγκο εργασίας (κυρίως ότι έχει να κάνει με κατόψεις).

Έχει όμως βασικά προβλήματα, τα οποία αποδίδω στην ξεπερασμένη τεχνολογία του :

 

- Στις σκάλες είναι τραγικό. Σίγουρα θα πρέπει να δουλέψεις γραμμή-γραμμή για να γίνει δουλειά. Όχι ότι καλύτερο...

- Η παραγωγή όψεων-τομών είναι για γέλια. Θέλει τόσο πολύ μπάλωμα, που καλύτερα να το φτιάξεις από την αρχή μόνος σου. Όποιος πχ. έχει δουλέψει archicad θα το βρει τριτοκοσμικό.

- Δεν έχει απολύτως κανένα βοήθημα για τον υπολογισμό ΔΚ.

- Στο φωτορεαλισμό υπάρχουν πολύ καλύτερες εναλλακτικές.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοούμε ακριβώς όταν λέμε ότι ΔΕΝ εκμεταλλεύεται τις δυνατότητες του mouse ;

 

Πριν αναλύσω,δηλώνω ότι σταμάτησα να ασχολούμαι με αυτό το τερατούργημα το ΤΕΚΤΩΝ εδώ κ 6 χρόνια.

 

Λοιπόν,στην έκδοση που το παράτησα εγώ (2004) , ΜΟΛΙΣ είχε εισαχθεί το pan στο mouse με το πάτημα της ροδέλας.Μέχρι τότε,η κίνηση του σχεδίου γινόταν αποκλειστικά με τα βελάκια κ το Mouse χρησίμευε μόνο για το πάτημα των buttons.Το zoom γινόταν με τα + κ -(!!!),οπότε σε laptop το πρόγραμμα ήταν εξ' ορισμού ΜΗ ΣΥΜΒΑΤΟ.

 

Στην αναβαθμισμένη έκδοση υπήρχε το pan με τη ροδέλα,αλλά το σχέδιο κινούνταν απίστευτα αργά,ανεξάρτητα από ρυθμίσεις κ ταχύτητα επεξεργαστή,κ αν ήθελες μεγαλύτερη ταχύτητα απλά ΚΡΑΣΑΡΕ λόγω του παρατεταμένου pan.:lol:

 

Δεξί κ αριστερό κλικ του Mouse:

 

To αριστερό κλικ ανύπαρκτο αν δεν είχες πατήσει κουμπί προηγουμένως,δυνατότητα επιλογής στοιχείων χωρίς πάτημα κουμπιού τελείως ανύπαρκτη.

 

Το δεξί κλικ ΕΝΤΕΛΩΣ άχρηστο,ΚΑΜΙΑ απολύτως λειτουργία.

 

Κ το pan να κρασάρει..........

 

Να δώσω χρήματα για τέτοια απίστευτη αναξιοπιστία ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.Για όποιον ρωτάει από ενδιαφέρον κ θέλει να βγάζει σχεδιαστική δουλειά,του συνιστώ ΕΠΙΣΗΜΑ προϊόντα CAD ανεπιφύλακτα,κ μακρυά από εξαμβλώματα τύπου ΤΕΚΤΩΝ.

 

Το συνιστώ ΜΟΝΟ σε όσους είναι εντελώς ανίκανοι μαθήσεως του AutoCAD ύστερα από παρατεταμένες προσπάθειες κ επίσης σε όσους θέλουν τη λειτουργία του φωτορεαλισμού.

Link to comment
Share on other sites

και με τον φωτερεαλισμό όμως τι γίνεται ρε zavi; Έστω και λίγο (αν και το λίγο δεν μας φτάνει-θέλουμε παπάδες). Εγώ είμαι προς αγορά του απλού πακέτου archicad. νομίζω οτι θα ικανοποιήσει τις ανάγκες μου ως ΠΜ. είμαι άσχετος με 3D στο autocad και θα "την δω" BIM. Αν λύσω λίγο το θέμα τις εξαγωγής των σχεδίων προς το autocad...

Link to comment
Share on other sites

...

Δεξί κ αριστερό κλικ του Mouse:

 

To αριστερό κλικ ανύπαρκτο αν δεν είχες πατήσει κουμπί προηγουμένως,δυνατότητα επιλογής στοιχείων χωρίς πάτημα κουμπιού τελείως ανύπαρκτη.

 

Το δεξί κλικ ΕΝΤΕΛΩΣ άχρηστο,ΚΑΜΙΑ απολύτως λειτουργία.

 

 

Δίκιο έχεις φίλε μου. Με τέτοιες ... εντυπωσιακές δυνατότητες , πως να μην φύγεις τρέχοντας !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.