Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCAD ή Τέκτων;


Recommended Posts

Προσωπικά, δεν πιστεύω ότι το 2010 υπάρχει συνάδελφος που κάνει αρχιτεκτονικά με το σκέτο AUTOCAD (δηλ. χωρίς cadware, architecture Κλπ.). Είναι τραγικά αντιπαραγωγικό από όποια άποψη και να το πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To cadware είναι ελληνικό πακέτο αλλά σε σύγκριση με το architecture της autodesk πολύ φτωχό. Επίσης με το πακέτο του loulakis για το architecture αυξάνεται η παραγωγικότητα για τα ελληνικά δεδομένα.

 

Περισσότερες πληροφορίες

 

http://www.civiltech.gr/Products/Art/CADware.aspx

 

http://www.loulakis.gr/Greek-AddOn/ADT-GR/09/index.htm

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι είναι φτωχό,αλλά για όποιον έχει συνηθήσει το περιβάλλον του autocad θα του φανεί πολύ οικείο,με εύκολο σχεδιασμό σε 3d αλλά χάνει σε φωτορεαλισμό,αλλά προσωπικά δεν με ενοχλεί οταν βγάζω τη δουλειά μου σε λιγότερο χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

χάνει σε φωτορεαλισμό

 

Αυτό το διαβάζω και σε άλλα topics εδώ στο forum, αλλά στο site της ART (βλ. demo videos) βλέπω ωραιότατους φωτορεαλισμούς (έχει ένα παράδειγμα interior) και απορώ... :confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτορεαλισμός του ΤΕΚΤΩΝ δεν είναι καθόλου κακός για τα data που ζητάει....(ελαχιστότατα).

 

Θεωρώ ότι αυτό το πρόγραμμα έχει ΜΟΝΑΔΙΚΟ λόγο ύπαρξης τον φωτορεαλισμό κ ΤΙΠΟΤΕ άλλο.

Link to comment
Share on other sites

οχι για το ΤΕΚΤΟΝ zavi.Για το cadware λέω. Γιατί το ερώτημα για μένα κ πολλών συναδέλφων είναι το πακέτο (δεν βάζω μέσα το θέμα στατικά) :

1)autocad+cadware ή

2)autocad LT+archicad

Και το ζητούμενο είναι η ταχύτητα, η τιμή (εφάπαξ+υποστήριξη), η ευκολία και ένας καλός φωτορεαλισμός (του archicad τον γνωρίζω). Και επιτέλους ας είμαστε ρεαλιστές και όχι "ακροβάτες". Οι καιροί δεν είναι για δοκιμές που κοστίζουν τριχίλιαρα και μετά πέτα το και πάρε άλλο. Και τα trial δεν δίνουν σαφή συμπεράσματα. Κάποιος με εμπειρία των σημερινών εκδόσεων;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ AUTOCAD K 3D STUDIO MAX!ΟΠΟΤΕ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΑ ΝΕΡΑ ΜΟΥ!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΚΤΩΝ ΤΟΝ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2-3 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΜΟΥ Κ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΧΡΗΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ!ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΟΜΩΣ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!

Κ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΤΟ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟΝ ΦΩΤΟΡΕΑΛΙΣΜΟ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΩΤΟΡΕΑΛΙΣΜΟ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ 3D STUDIO MAX!ΠΛΕΟΝ ΑΜΑ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΤΟΝ ΚΑΝΩ ΕΚΕΙ ΤΟΝ ΦΩΤΟΡΕΑΛΙΣΜΟ!ΔΙΝΕΙ ΠΙΟ ΦΥΣΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΙΣΤΕΥΩ...

 

Δεν επιτρέπονται τα κεφαλαία γράμματα. Διορθώστε το μήνυμα με το edit.

Διαβαστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χρησιμοποιώ Autocad και TEKTON. Νομίζω ότι το ΤΕΚΤΟΝ είναι ένα πολύ εύκολο πρόγραμμα και ικανοποιητικό φωτορεαλισμό. Μην κάνετε συγκρίσεις με 3dsmax.

Link to comment
Share on other sites

Ο Τέκτονας είναι κορυφαίο πρόγραμμα, θα το ονόμαζα βιομηχανία παραγωγής σχεδίων.

Είναι εργαλείο δουλειάς και δεν μπορεί να συγκριθεί με το απλό autocad.

Αν κάποιος με μηδέν γνώσεις σε σχεδιαστικά προγράμματα και άδειο κεφάλι ξεκινούσε να μάθει τα δύο προγράμματα πιστεύω πως θα μάθαινε ευκολότερα το Τέκτον.

Απλά από τα πολυτεχνεία ακόμα όλοι βρίσκαμε autocad και στα περίπτερα και αρχικά μάθαμε cad.

Φυσικά το autocad είναι καταπληκτικό πρόγραμμα αλλά όσο αφορά το αρχιτεκτονικό σχέδιο δεν μπορεί να συγκριθεί με το Τέκτον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.