Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ευνοϊκή ρύθμιση καθυστερουμένων ασφαλιστικών εισφορών ΤΣΜΕΔΕ


nicola100

Recommended Posts

νομιζω οτι πληρωνεις τοσους μηνες ,απο τη ληξη προθεσμιας πληρωμης εξαμηνου εως 30/6(δυο μηνες) ,πρεπει να ισχυει ο παγιος διακανονισμος του 2010..

Link to comment
Share on other sites

δηλ οι περισσότεροι δεν έχουμε να πληρώσουμε και ακόμα καθόμαστε...ε κάτι ξέρουν εκεί στο ΤΣΜΕΔΕ κ ακομα καλύτερα στις κυβερνήσεις και τον τρόπο που κυβερνούν

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στο διακανονισμό δε σου είπαν να εξοφληθεί υποχρεωτικά και το τρέχον εξάμηνο ?Το ξέχασαν αυτό?Πάντως όταν δεν πληρωθεί μια δόση σταματάει ο διακανονισμός.

 

Μία δόση; Μήπως κάνεις λάθος (και με άγχωσες άδικα; :shock: );

 

Γιατί στο λινκ http://www.tsmede.gr/LinkClick.aspx?link=Anakoinoseis%2f20120321+YPHRESIAKO+SHMEIWMA+STO+TMHMA++MHXGRAFHSHS.pdf&tabid=267&mid=897&language=el-GR διαβάζω:

 

" Μη καταβολή 2( δύο ) συνεχόμενων δόσεων συνεπάγεται έκπτωση από την παρούσα ρύθμιση ."

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για 1 ήξερα....Αλλά εν πάση περιπτώση, αν δεν καταβάλεις 1-2 και πας μετά και τους δώσεις 3πλη δόση ΝΤΟΥΚΟΥ, 5απλή, θα πουν όχι? Δεν τα καταλαβαίνω αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το νόμο. Άλλοτε είναι 1 δόση, άλλοτε 2 άλλοτε παραπάνω. Με τον 3863 ήταν 1 (και ανά 8μηνο ανελλιπούς καταβολής δόσεων, μέχρι 4 μήνες/δόσεις "χάρη"). Με τον μεταγενέστερο νόμο πρέπει να έγινε 2 νομίζω. Θεωρητικά λένε "όχι". Πρακτικά έχω παραδείγματα συναδέλφων που ξεπέρασαν αυτόν τον σκόπελο και δεν έχασαν τη ρύθμιση... Αν οργανωθούμε επιτέλους και τους σφίξουμε τα λουριά, θα γίνει τουλάχιστον "ό,τι έχετε ευχαρίστηση". Όσο πάμε σαν βρεγμένες γάτες και τα ακουμπάμε θα κάνουν τον τσαγκό...

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα.

 

πηγα σμρ στο τσμεδε και οφειλω 2500 περιπου...

 

θελω να παρω ασφαλιστικη ενημεροτητα για να σφραγισω το μπλοκ αποδειξεων

 

μου ειπαν οτι πρεπει να πληρωσω 250 ευρω (δλδ σε δεκα δοσεις θα μου το κανουν και να πληρωσω την 1η

 

και μετα μου ειπαν οτι ειναι ακομα ενα 50αρικο..

 

1. γνωριζει κανεις τπτ;

 

2. ισχυει καποια αλλη ρυθμιση;

 

3. το 50αρικο ισχυει ή θα παει για τους υπαλληλους;

 

4. ποσους μηνες παιρνω ασφαλιστικη ενημεροτητα;

 

5. Αν πληρωσω μονο την 1η δοση μετα θα μπορω να μην πληρωσω καθολου και καποια στιγμη να ξανακανω διακανονισμο;

 

ευχαριστω πολυ..περιμενω τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

1. Γνωρίζω ότι μου είπαν και μένα ένα μήνα πριν

2. Αυτή τη στιγμή ΔΕΝ τρέχει κάποια άλλη ρύθμιση

3. Το 50αρικο είναι το παράβολο που πληρώνεις (με παραστατικό φυσικά) προκειμένου να ενταχθείς στη ρύθμιση.

4. Η ενημερότητα για θεώρηση στη ΔΟΥ ισχύει για ένα έτος, για τις υπόλοιπες χρήσεις (πολεοδομία κ.λ.π.) ισχύει για ένα μήνα (ώστε να ελέγχεται ανά μήνα αν τηρείς τη ρύθμιση)

5. Μπορείς, αλλά χάνοντας τη ρύθμιση, αν θελήσεις ή χρειαστεί να ξαναμπεις σε ρύθμιση ΠΡΙΝ περάσει ένας χρόνος από την προηγούμενη (χαμένη) θα πληρώσεις τρεις δόσεις μαζεμένες

 

Επίσης να γνωρίζεις ότι ανά πάσα στιγμή που θα χρειαστείς ρύθμιση, θα χρειαστεί να πληρώσεις (προκειμένου να μπεις στη ρύθμιση) ΚΑΙ το ποσό που ΕΚΕΙΝΗ τη στιγμή ΔΕΝ θεωρείται ληξιπρόθεσμο (ώστε να μπει στη ρύθμιση).

 

Τον προηγούμενο μήνα (Σεπτέμβριο) που έκανα εγώ ρύθμιση, πλήρωσα τον Ιούνιο του 2012. Γενικά μέχρι 4 μήνες πίσω πάει. Προφανώς επειδή είναι Οκτώβριος τώρα ήσουν στην τυχερή θέση να μην έχεις κανένα μήνα ΜΗ ληξιπρόθεσμο..... οπότε πληρώνεις την 1η δόση και το 50αρικο. Αν πας Νοέμβριο θα πληρώσεις ένα μήνα επιπλέον (7ο/12)...

 

Αυτά...

Edited by Kapa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχει αυτό!!!http://www.tsmede.gr...

το εχει κανει καποιος για να αναφερει λεπτομερειες;

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι επειδή έχω μπερδευτεί ήθελα να μου απαντήσετε στο εξής

 

Χρωστάω μόνο τις εισφορές του Β' Εξ.2012 (δηλαδή 975 ευρώ) τις οποίες μπορώ να πληρώσω μέχρι τις 31/12 εφάπαξ.

Αν δεν τις πληρώσω,

Α)Μπορώ από Γενάρη να πάω για διακανονισμό ώστε να πληρώσω με δόσεις ? ή

Β)Πρέπει να πάω μετά τον Απρίλη που θα μου ρθουν και του Α' εξ. 2013 τις οποίες και πρέπει να εξοφλήσω εφάπαξ για να μπω σε διακανονισμό?

Γ) Μπορώ τον Απρίλη να βάλω σε διακανονισμό την σούμα για Β'Εξάμηνο 12- Ά' ΕΞΑΜΗΝΟ 13??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.