Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καθορισμός φορολογητέου εισοδήματος με Συντελεστές ή Έσοδα μείον Έξοδα;


Recommended Posts

@tpanag: σε ένα-δυο τιμολόγια βενζίνης που έχω κόψει μέχρι σήμερα ο λογιστής μου έχει περάσει και τον ΦΠΑ. Δεν ξέρω τόσα πολλά από φορολογική νομοθεσία για να ξέρω αν έπραξε καλώς, πάντως το έπραξε.

 

@myri: δεν είμαστε μισθωτοί ιδιώτες αλλά ατομικές επιχειρήσεις. Οι επιχειρήσεις οφείλουν να περνούν στα βιβλία τους τα τιμολόγια, κάτι που δεν θα συμβεί αν χρησιμοποιηθούν αυτά ως αποδείξεις. Δυστυχώς πρόκειται για ένα μεγάλο μπέρδεμα μιας και δεν διαφοροποιούνται τα φυσικά πρόσωπα από τις ατομικές επιχειρήσεις, ως προς τον ΚΒΣ και εξ' όσων γνωρίζω. Αντίθετα οι πρόεδροι ΟΕ,ΕΕ,ΕΠΕ,ΑΕ καθώς και οι μέτοχοι αυτών σαφώς διαφοροποιούνται από την επιχείρηση για την εφορία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η τηλεόραση λέει πως μπορούμε

 

Η τηλεόραση λέει διάφορες κοτσάνες κατά καιρούς. Όπως είπε ο cna αυτά που λέει η τηλεόραση μπορεί να ισχύουν για μη ελ. επαγγελματίες. Με εμάς τι γίνεται όμως; π.χ. στην Shell, εγώ έχω ανοίξει καρτέλα σαν ελ. επαγγελματίας την πρώτη φορά που ζήτησα τιμολόγιο. ΑΦΜ, επάγγελμα, ονοματεπώνυμο, έδρα κλπ. Αν ισχύει αυτό που λένε τι κάνω; Ζητάω να μου ανοίξουν δεύτερη καρτέλα, όπου αντί του "Τοπογράφος Μηχανικός", να αναφέρεται "Ιδιώτης" και κάθε φορά που θέλω τιμολόγιο για χρήση ως απόδειξη τους λέω να χρησιμοποιούν αυτήν την καρτέλα; Μην ξεχνάς ότι η μόνη παράμετρος η οποία μας επιτρέπει να "αγνοήσουμε" τιμολόγιο δαπάνης που ζητήσαμε να εκδοθεί, είναι το ότι στην περίπτωση της βενζίνης, συνήθως είναι μικρότερης αξίας των 300 ευρώ και άρα δεν απαιτείται η καταχώρηση του στη συγκεντρωτική. Νομιμοποιεί όμως την μη καταχώρηση του τιμολογίου στο βιβλίο εσ-εξ κάποιου ελ. επαγγελματία, αυτή η λεπτομέρεια; Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα!

 

 

@tpanag: σε ένα-δυο τιμολόγια βενζίνης που έχω κόψει μέχρι σήμερα ο λογιστής μου έχει περάσει και τον ΦΠΑ. Δεν ξέρω τόσα πολλά από φορολογική νομοθεσία για να ξέρω αν έπραξε καλώς, πάντως το έπραξε.

 

Σωστά σου υπολόγισε και τον ΦΠΑ μαζί με την καθαρή αξία ως συνολική δαπάνη. Τον ΦΠΑ δεν πρέπει όμως σε καμία περίπτωση να τον εκπέσει στην περιοδική ΦΠΑ.

Δες εδώ: http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=71964&st=0&p=335985&hl=εκπιπτει φπα καυσιμων&fromsearch=1entry335985

και εδώ: http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=36765&hl=�������� ��� ��������&st=0

Link to comment
Share on other sites

1)αποδείξεις έως 50 ευρώ καταχορούνται στα βιβλία (γενικά μιλώ)

 

2)όπως τα λες tpanag

ως επαγγελματίας θα κόβεις τιμολόγιο με τα στοιχεία σου κανονικά

ως ιδιώτης θα κόβεις τιμολόγιο που γράφει ιδιώτης

------------

πάντως να τους χαρίζεις την απόδειξη επειδή δεν έχουν ταμειακή το θεωρώ

εθελοντική κοροιδία

 

επίσης όσοι έχουν και μινι μάρκετ στο βενζινάδικο έχουν ταμειακή

και δικαιολογίες δεν χωρούν

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό όμως myri. Να ανοίξω δυο καρτέλες δηλαδή. Μου φαίνεται κάπως "κοροϊδία" προς την εφορία. Πρέπει να το διευκρινήσουν τι γίνεται με εμάς.

Δεν είναι κοροϊδία πάντως από τους βενζινάδες. Ατέλεια του συστήματος είναι. Δεν τους χαρίζουμε τίποτα. Αν δεν προβλέπεται από τον ΚΒΣ να κόβουν αποδείξεις, απλά δεν προβλέπεται. Όπως ακριβώς συμβαίνει με τα περίπτερα, τα οποία έχουν θεωρημένα μόνο δελτία αποστολής για τις επιστροφές τους και "βιβλίο αγορών". Απλά δεν προβλέπεται και αυτά να κόβουν αποδείξεις.

Έχω ζητήσει τέλος πάντων και έχω πάρει απόδειξη για βενζίνη από βενζινάδικο που είχε και κατάστημα ταυτόχρονα (τα οποία είναι και αυτά τα οποία έχουν Γ' κατηγορίας από όσο κατάλαβα), και είχε κωδικό "ΑΜΟΛΥΒΔΗ", στην ταμειακή του. Σε άλλο που προσπάθησα όμως και είχε μόνο υπολογιστή, μου είπαν ότι δεν βγάζει ΑΛΠ το συστήμά τους. Τιμολόγιο ευχαρίστως μου έκοψαν, αλλά απόδειξη δεν ήταν εφικτό. Μην τα ρίχνουμε στους βενζινάδες. Το κράτος τα έχει κάνει μπάχαλο σε αυτό το θέμα και διαιωνίζει το πρόβλημα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν το βλέπω να είναι έτοιμο πριν το Φθινόπωρο. Ποτέ δεν κάνουν απόλυτα σαφές τι θα ισχύσει για την επόμενη χρονιά, από τόσο νωρίς. Κάποιες γενικές κατευθύνσεις όπως το "μαζέύετε αποδείξεις" δόθηκαν και από εκεί και πέρα τελευταία στιγμή θα καθοριστούν οι λεπτομέρειες. Ανάλογα πόσα τους λείπουν και για να μην δώσουν περιθώρια να κανονίσει την πορεία του ο φορολογούμενος ώστε να γλυτώσει ενδεχομένως φόρο (γίνεται και εκ του πονηρού δηλαδή αυτό). Έτσι πορευόταν πάντα η Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν το βλέπω να είναι έτοιμο πριν το Φθινόπωρο.

Θα μάθουμε το φθινόπωρο τον τρόπο που θα φορολογηθούμε για φέτος??? Ωραία.....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

Διάβασα σε blog ότι ο Πετσάλνικος κατάφερε και εξαίρεσε τους υπαλλήλους της Βουλής από την κράτηση του 12%, που επιβλήθηκε σε όλους τους ΔΥ, και δεν το πίστευα. Άνοιξα το νομοσχέδιο που είχα κατεβάσει από το site της Βουλής την ΠΑ και διάβασα στην παρ. 2 ότι η κράτηση του 12% επιβάλλεται και στους υπαλλήλους της Βουλής.

 

Κατέβασα προ ολίγου το νόμο που ψήφισαν το πρωί της ΠΑ και διαπίστωσα ότι έχει αφαιρεθεί η φράση συμπεριλαμβανομένων των υπαλλήλων της Βουλής.

 

Αυτό είναι σκάνδαλο πρώτου μεγέθους για το οποίο, ασφαλώς, δεν ευθύνονται οι υπάλληλοι, αλλά ο πρόεδρος της Βουλής και όλοι οι βολευτές που συναίνεσαν να αφαιρεθεί και, πολύ περισσότερο, αυτοί που ψήφισαν αυτό το νόμο.

 

Μέχρι σήμερα ήξερα ότι οι "κατά παραγγελία" νόμοι αποτελούν την εξαίρεση, αλλά σήμερα κατέρρευσε και αυτός ο μύθος.

 

ΑΙΣΧΟΣ !!!

Link to comment
Share on other sites

Οι οποίοι υπαληλοι της Βουλης εχω ακουσει οτι παιρνουν 14 μισθους.

ΑΙΣΧΟΣ και ξανα ΑΙΣΧΟΣ ,συμφωνω,αλλα οχι μονο για τους Πολιτικους,αλλα και οσους τους ψηφιζουν .να μην ξεχνιομαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.