Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός ενσήμων ΙΚΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

κάποια στιγμή είχα βρει-διαβάσει εδώ πως υπολογίζονται τα ένσημα σε πολυκατοικίες.

μπορεί κάποιος να μου στείλει το link

 

ευχαριστώ πολύ

 

χάρης

 

υ.γ. δεν μπόρεσα να βρω κάτι με την αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

myri

αυτά τα είχα βρει και εγώ

απλά θυμάμαι ότι κάποιος είχε απαντήσει αναλυτικότατα και ελεγε...

 

κατοικία Χ μ2 Χ Α ενσημα =

περιβαλ. χώρος Χ μ2 Χ Α ενσημα =

 

κλπ...

 

δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω

 

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

γεια χαρά,

 

πρόκειται να μελετήσω μία γεωργοκτηνοτροφική εγκατάσταση και ο πελάτης μου ζητάει επίμονα να του πω πόσο θα πληρώσει ΙΚΑ για κάθε παραλλαγή που πέφτει στο τραπέζι πριν αποφασίσει για το τι ακριβώς θα κάνουμε.

 

Εδώ για μένα προκύπτει το εξής ερώτημα που δεν σχετίζεται απαραιτητα μονο με τον συγκεκριμενο πελατη.

 

Πως γίνεται να υπολογίζουμε τα ημερομίσθια, εστω κατα προσέγγιση χωρις να χρησιμοποιούμε τα σχετικα προγράμματα. Που βασίζετε αυτος ο υπολογισμος, σε τι ΦΕΚ πρεπει να ανατρέξω και πως ο σχεδιασμος μπορει να επηρεάσει το ΙΚΑ.

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

Οι ασφαλιστικές εισφορές, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία, προκύπτουν απολογιστικά για το κάθε δεδουλευμένο ημερομίσθιο. Είναι παντελώς αδύνατον να εκτιμηθεί ασφαλώς το πόσα θα είναι τα ημερομίσθια. Η εκτίμηση του πραγματικού αριθμού τους και μόνο είναι κοπιώδης, χρονοβόρα και δαπανηρή εργασία που είναι αδιανόητο να πραγματοποιηθεί σε επίπεδο προμελέτης.

 

Ο πελάτης σου οφείλει -για το δικό του καλό- ότι δεν σχεδιάζουμε τα κτήρια βάσει των ημερομισθίων, αλλά βάση των αναγκών μας, καταβάλουμε δε τις ασφαλιστικές εισφορές ανάλογα με τα δεδουλευμένα ημερομίσθια.

 

Τώρα, προφανώς αναφέρεσαι στην εκτίμηση των ελαχίστων υποχρεωτικών ημερομισθίων που γίνεται με τους Πίνακες 1, 2, 3...

Link to comment
Share on other sites

χαχα, Ευχαριστώ AlexisPap αλλά δεν το καταλαβαίνει, θέλει να κατασκευασει το κτίριο μόνος του (με τους εργάτες που έχει στο κτήμα).

Πάντως η ερώτησή μου ήταν με αφορμή το έργο αυτό και όχι λόγω αυτού. Αν γνωρίζει κάποιος άλλος συνάδελφος κάτι (ΦΕΚ, οδηγίες ΙΚΑ, Πίνακες, κτλ) παρακαλώ να τα καταθέσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.