Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Recommended Posts

1. Ρώτα πρώτα στο δήμο για μεταβίβαση άδειας λειτουργείας.

Σίγουρα πρέπει να μην έχει χρέη προς το δήμο και να συμφωνεί και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Στο δικό μου δήμο υπάρχει περιθώριο 3 μηνών από τότε που έκλεισε.

 

2. Η άδεια του πρέπει να είναι Χώρος Συνάθροισης Κοινού. Δεν υπάρχει ΥΕ πολεοδομικά.

(Έχει μαλλιάσει το πληκτρολόγιο του stavrosa :smile:  ) 

 

3. Το ότι δούλευε σαν εστιατόριο δε σημαίνει κάτι ως προς τη νομιμότητά του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου καταρχας. Η μεταβιβαση αδειας λειτουργειας δεν προκειται να γινει,  παμε αναγκαστηκα για νεα αδεια , για τους λογους που ειπες. Η ερωτηση είναι ότι η προηγουμενη επιχειρηση ειχε κανονικότατα αδεια λειτουργειας αλλα αμφιβαλω ότι ειχε βγει το 1996 αδεια αλλαγης χρησης σε χωρο Συχαθροισης Κοινου (  Υ.Ε,).  Σε περιπτωση που δεν εχει γινει οφειλει να γινει τωρα ή λογω του ότι ειχε αδεια λειτουργιας τοσα χρονια απαλασεται της υποχρέωσης. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι Χώρος Συνάθροισης Κοινού.

Είτε από την αρχική άδεια, είτε με αλλαγή χρήσης το 96, είτε τώρα.

Δεν απαλλάσσεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπέρα, θα ήθελα και εγώ τη βοήθειά σας.

ενδιαφέρομαι για άδεια λειτουργίας Καταστήματος περιποίησης χεριών ποδιών σε οριζόντια ιδιοκτησία 30 τ.μ. Α' ορόφου κτιρίου Γραφείων (με κατάστημα στο ισόγειο), με άδεια του '64.

Βλέπω στις προϋποθέσεις πως η επιχείρηση διαθέτει αντίγραφο οικοδομικής άδειας με βεβαίωση κύριας χρήσης για ΚΥΕ. Ο ιδιοκτήτης (που έχει όλο το κτίριο) είναι σύμφωνος σχετικά με τη λειτουργία του καταστήματος, και δεν υπάρχει κανονισμός του κτιρίου που να το απαγορεύει.

Έχω υποχρέωση για αλλαγή χρήσης από γραφείο σε κατάστημα;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, θέλω τα φώτα σας! Πέτυχα κάτι που δεν έχω ξαναδεί και ήθελα μία γνώμη αν είναι εύκολο.

 

Θέλω να ασχοληθώ με μία άδεια λειτουργίας μίας καφετέριας που θα ανοίξει σε ισόγειο χώρο, γενικά απλή περίπτωση που δεν φαίνεται να κρύβει κάποια ιδιαιτορότητα. Τουλάχιστον μέχρι σήμερα που πήγα να πάρω το φάκελο της άδειας στην πολεοδομία.

Αυτό που διαπίστωσα και δεν μου είχε ξανατύχει ποτέ, είναι ότι το κατάστημα, το οποίο είναι συνολικά 100 τ.μ. και εκ πρώτης όψεως φαίνεται να είναι ενιαίο, πολεοδομικά είναι χωρισμένο σε 2 άδειες με συνεχόμενο αριθμό όπου σε κάθε άδεια δείχνει το μισό μαγαζί. Όταν λέω "δείχνει" αναφέρομαι καθαρά στο στέλεχος της; άδειας όπου στο ένα στέλεχος σκιαγραφεί τα 50τ.μ. και στο άλλο τα άλλα 50. 

 

Ωστόσο σε κάθε φάκελο η κάτοψη που υπάρχει είναι ενιαία για όλο το ισόγειο (δηλ στην ουσία σε δύο φακέλους με δύο τυπικά διαφορετικές άδειες υπάρχει η ίδια κάτοψη που αφορά 100 τ.μ.) ενώ το ίδιο συμβαίνει και με τη μελέτη των στατικών η οποία είναι μία, αφορά όλο το ισόγειο και γενικά και από τον τρόπο που είναι τοποθετημένες και οι κολώνες φαίνεται ότι ο χώρος αντιμετωπίεται σαν ενιαίος.

 

Επομένως συνοψίζοντας έχω έναν ενιαίο λειτουργικά χώρο 100 τ.μ. που είναι καταχωρημένος ως 2 άδειες για 50 τ.μ. η καθε μία, όπου σε κάθε φάκελο της κάθε άδειας όμως υπάρχει η ίδια κάτοψη και η ίδια μελέτη στατικών (και γενικά είναι όλα τα έντυπα τα ίδια) που αφορά 100 τμ και όχι 50 που είναι η αντίστοιχη άδεια. Πώς γίνεται αυτό;;;; Δεν έιναι κουφό;;;

 

Το έχει πετύχει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Κουφό μεν αλλά,

 

πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα ,εφ όσον έχεις στην κατοχή σου σχέδιο θεωρημένο με τα 100 τ.μ.

 

Αλλωστε φύλλο άδειας δεν σου ζητάνε να προσκομίσεις, μόνο τους αριθμούς αδείας καταχωρείς.

 

Και σχέδιο κάνεις δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Υποθετικό σενάριο 1. Δώσανε στο μηχανικό τα μισά λεφτά κει τους έβγαλε μισή άδεια και μετά μόλις τον ξεπλήρωσαν τους έβγαλε την επόμενη. Τα σχέδια βαριόταν να τα αλλάξει.

Υποθετικό σενάριο 2. Ήξερε πως θα το κάνανε 100 τ.μ. και σε σύντομο χρονικό διάστημα θα έβγαζαν άδεια για άλλα 50 τ.μ. και είπε δε βαριέσαι θα το έχω από τώρα 100 τ.μ.

Υποθετικό σενάριο 3. Όταν βγήκαν τα άλλα 50 τ.μ. πήρε τα παλιά σχέδια και έβαλε μέσα στους φακέλους τα καινούριο.

Είτε ισχύει ένα από τα 3 σενάρια είτε και τα τρία το δωράκι στον υπάλληλο έπεσε.

 

Αλήθεια σε ποιο μέρος οι άδειες από το 58 είχαν πλήρη φάκελο με σχέδια; 

Link to comment
Share on other sites

Υποθετικό σενάριο 1. Δώσανε στο μηχανικό τα μισά λεφτά κει τους έβγαλε μισή άδεια και μετά μόλις τον ξεπλήρωσαν τους έβγαλε την επόμενη. Τα σχέδια βαριόταν να τα αλλάξει.

Υποθετικό σενάριο 2. Ήξερε πως θα το κάνανε 100 τ.μ. και σε σύντομο χρονικό διάστημα θα έβγαζαν άδεια για άλλα 50 τ.μ. και είπε δε βαριέσαι θα το έχω από τώρα 100 τ.μ.

Υποθετικό σενάριο 3. Όταν βγήκαν τα άλλα 50 τ.μ. πήρε τα παλιά σχέδια και έβαλε μέσα στους φακέλους τα καινούριο.

Είτε ισχύει ένα από τα 3 σενάρια είτε και τα τρία το δωράκι στον υπάλληλο έπεσε.

 

Αλήθεια σε ποιο μέρος οι άδειες από το 58 είχαν πλήρη φάκελο με σχέδια; 

 

Κώστα σόρι που άργησα να απαντήσω, απλά να πω ότι δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.. Το περίεργο της υπόθεσης και αυτό που με εξέπληξε είναι ότι οι άδειες βγήκαν μαζί έχουν ακριβώς την ίδια ημερομηνία πάνω, έχουν συνεχόμενο αριθμό αδείας και πρωτοκόλλου πάνω και γενικά όπως ξαναείπα έχουν τα ίδια στατικά (κοινή μελέτη για έναν ενιαίο χώρο) και κοινή κάτοψη για έναν ενιαίο χώρο. Αυτό που μου φαίνεται εμένα ως πιο πιθανόι σενάριο είναι ότι επειδή ο χώρος ανήκε σε 2 αδέρφια τότε αντί να βγει η άδεια ως μία στο όνομα και των δύο, το μοιράσαν σε δύο πενηντάρια για λόγους ιδιοκτησίας καθαρά για να λένε εξαρχής ότι ο καθένας έχει από μισό. Κάτι τέτοιο πιστεύω εγώ. 1958 ήταν άλλωστε ότι ήθελες έκανες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.