Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί Αρχαιολογικής Υπηρεσίας


Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης:

Προσπαθω να εκδόσω μια οικοδομικη αδεια για ανεγερση διώροφης οικοδομης με υπογειο σε οικισμο < 2000.

Επειδη ομως υπαρχουν αρκετα αρχαιολογικα ευρηματα στις εκσκαφες θα παρευρισκεται φυλακας αρχαιοτητων(και καλα κανει)

Στην αρχαιολογικη ομως δεν εχω προβλημα εκσκαφων, αλλα προβλημα αριτεκτονικο.

Θελουν δλδ να μου επιβαλλουν ενα συγκεκριμενο στυλ, οπως τετραριχτη στεγη(οκ) παραδοσιακα καγκελα(οκ) εξωτερικη κλιμακα ει δυνατον να μην υφιτσαται καν(δε γινεται, δε μπορει να βγει εσωτερικα) οποτε εξωτερικη κλιμακα χωρις καγκελα αλλα με στηθαιο(αντε οκ)

 

Τα μπαλκονια με πλατος εως 1.5 μ και οχι συνεχομενα πχ σε 2 δωματια αλλα μεμονομενα σε καθε μπαλκονοπορτα.

 

Και ερωτω:Με βαση ποια νομοθεσια μου θετει αυτους τους περιορισμους η αρχαιολογικη?

Γιατι να μην φτιαξω μπαλκονια συμφωνα με ΓΟΚ πχ πλατος 2.5 μ?

 

Ο ιδιοκτητης θελει να φτιαξει μια εξοχικη κατοικια και θελει να εχει μεγαλη βεραντα για να απολαμβανει τον ηλιο το καλοκαιρι.Δικαιωμα του ειναι και νομιμος θα ειναι με βαση την πολεοδομια.

Στο τελος μου λενε, πως θα περασει τοπικο συμβουλιο και πως αν δεν εχω αυτους τους περιορισμους δε θα εγκριθει.

 

σας εχει τυχει εσας κατι τετοιο?

Πως να κινηθω?

Τι να πω στον ιδιοκτητη που χωρια που τον εχει καθυστερησει 2 μηνες η αρχαιολογικη,δεν του επιτρεπει να φτιαξει κατι που θα τον ικανοποιει.δεν ξερω τι να του πω...

 

Αν χρειαστει, μπορω να αναφερω οικισμο και αρμοδια αρχαιολογικη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως η κατοικία θα κατασκευαστεί σε προστατευόμενο οικισμό; Σε αυτή την περίπτωση η Αρχαιολογική Υπηρεσία έχει τον τελευταίο λόγο ακόμα και για τα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν (πχ ξύλινα κουφώματα και όχι αλουμινίου).

Link to comment
Share on other sites

είναι δυνατόν η αρχαιολογία να έχει διακιοδοσία επί της μορφής του κτιρίου σε ορισμένες περιοχές

με τη λογική ότι το δομημένο περιβάλλον κοντά στα μηνμεία πρέπει να εναρμονίζεται με αυτά (είναι το λεγόμενο θέμα της ένταξης)

 

φυσικά αυτό είναι πολύ γενικό και οι αρχιτέκτονες το ψάχνουν χρόνια

ενώ είναι σαφές πως δεν υπάρχει συγκεκριμένη συνταγή επί τούτου

---------

αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως όταν ο μελετητής είναι Αρχιτεκτονας η επιτροπή είναι πιο διαλλακτική

βεβαίως όχι πάντα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπορεί να τους ψήσει! :)

 

Τέτοιοι οικισμοί ή περιοχές που έχουν περιορισμούς από της αρχαιολογία είναι η Άνω Πόλη στη Θεσσαλονίκη, το Γαλαξίδι, η Μεσαιωνική Πόλη της Ρόδου κλπ

Link to comment
Share on other sites

Τοπικό συμβούλιο .... Oτι γουστάρουν μπορούν να κάνουν . Ακόμα και να μην στο εγκρίνουν καθόλου έχουν το δικαίωμα αν υπάρχει λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως αυτό το υλοποιηθέν παράδειγμα πληροί τις προδιαγραφές που σου έδωσαν.......

Γνωρίζω βέβαια πως η έκδοση της οικοδομικής άδειας του εν λόγω κτίσματος ήταν εξαιρετικά χρονοβόρα

http://www.spirospapadopoulos.net/arxaiakorinthos/

 

υ.γ.1 Δεν έχω καμία σχέση με τον συγκεκριμένο αρχιτέκτονα

υ.γ.2 Ελπίζω να μη θεωρηθεί διαφήμιση ή παράβαση των κανόνων

Link to comment
Share on other sites

.....Στο τελος μου λενε, πως θα περασει τοπικο συμβουλιο και πως αν δεν εχω αυτους τους περιορισμους δε θα εγκριθει.

 

σας εχει τυχει εσας κατι τετοιο?

Πως να κινηθω?

Τι να πω στον ιδιοκτητη που χωρια που τον εχει καθυστερησει 2 μηνες η αρχαιολογικη,δεν του επιτρεπει να φτιαξει κατι που θα τον ικανοποιει.δεν ξερω τι να του πω...

Ετσι γίνεται. Γνωμη μου είναι να πεις την αλήθεια στον ιδιοκτητη και αν φερει διαφωνια να τον πάρεις μαζι σου στην Αρχαιολογια.

Εχουν δικαιωμα ακομη και να μη εγκρίνουν το σπιτι και να σε ταλαιπωρουν για...χρόνια. Επίσης καλο θα ηταν να παραβρεθεις και εσυ στο τοπικο και να εχει μιλησει πολλες φορες με την προισταμενο της αρχαιολογικης υπηρεσια που ανηκει το ακινητο.

Link to comment
Share on other sites

@xfoteinopoulou

 

Οι Αρχαιολόγοι δεν έχουν γνώσεις Αρχιτεκτονικής ούτε κρίνουν από εγχειρίδια χρήσης. Όταν μπορείς να στηρίξεις την πρόταση σου φαίνεται ότι (ευτυχώς) επιβραβεύεσαι, ακόμη και στην Ελλάδα. Αν δεν μπορείς λογικό ο υπάλληλος να ακολουθήσει την πεπατημένη και να σου βάλει περιορισμούς - πόσο μάλλον όταν αυτό που βλέπει (ο υπάλληλος) δε ''λέει'' τίποτα.

 

Έχω δει ενδιαφέρουσες υλοποιημένες αρχιτεκτονικές προτάσεις σε περιοχές που υποτίθεται είναι ''μη μου άπτου'' (π.χ. Κυκλάδες). Ευτυχώς οι διάφορες Επιτροπές (ΕΠΑΕ, ΣΧΟΠ) έχουν Αρχιτέκτονες και ευτυχώς κάποιοι από αυτούς τιμούν την Επιστήμη τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.