Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντιεξατμιστική προστασία νωπού σκυροδέματος


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω χρησιμοποιήσει πριν λίγο καιρό, σε περίπτωση κατασκευής ράμπας κυκλοφορίας βαρέων οχημάτων με άριστα αποτελέσματα.

 

Η άποψή μου για τη χρήση υλικών αυτής της κατηγορίας σε συνήθεις κατασκευές (πλάκες οπλισμένου σκυροδέματος κτιρίων) είναι ότι το συνολικό κόστος (υλικό+εργατικά) δεν είναι τέτοιο που να μπορεί να αντικατασταθεί σε όλες τις περιπτώσεις το παραδοσιακό βρέξιμο με λάστιχο ή μπεκ ψεκασμού νερού.

 

Εκτός όμως της προστασίας από την εξάτμιση, τα διάφορα υλικά που κυκλοφορούν έχουν και επιπλέον ιδιότητες, οπότε αναλόγως της εκάστοτε εφαρμογής, μπορούμε να επιλέγουμε την εφαρμογή ή μη - αναλόγως πάντοτε και των απαιτήσεων του κύριου του έργου.

 

Στην περίπτωση της ράμπας χρησιμοποίησα αυτό το υλικό (δεν αποτελεί διαφήμιση, είναι απλή αναφορά στις τεχνικές ιδιότητες του συγκεκριμένου υλικού...)

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα υλικα λεγονται και concrete curing compounds.

 

Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε αλλα ξερω οτι αν εφαρμοστουν σωστα εχουν αψογα αποτελεσματα...

Link to comment
Share on other sites

το παραδοσιακό βρέξιμο με λάστιχο ή μπεκ ψεκασμού νερού.

 

Εφαρμόζεται όμως για 7 ημέρες που προβλέπει ο ΚΤΣ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν εφαρμόζεται αυστηρά ο ΚΤΣ, τουλάχιστον στο συγκεκριμένο σημείο, σχεδόν στο σύνολο των κατασκευών σε όλη τη χώρα.

 

Αν λοιπόν βρούμε: 1) Είναι εντελώς απαραίτητο να εφαρμόζεται αυστηρά η συγκεκριμένη διάταξη του ΚΤΣ; 2) Ποιός είναι υπεύθυνος για την εφαρμογή του ΚΤΣ, δεδομένου ότι ο επιβλέπων, ευσυνείδητα, δίνει την εντολή εφαρμογής και στη συνέχεια αποχωρεί;

 

Από τα παραπάνω "ρητορικά" ερωτήματα, μάλλον το συμπέρασμα είναι ότι θα έπρεπε ο επαγγελματικός μας κλάδος, με δεδομένο το νομικό πλαίσιο και τις "ευθύνες του επιβλέποντα", να έχει ήδη επιβάλει την υποχρεωτική εφαρμογή αυτών των υλικών, πράγμα που όμως δεν έχει γίνει. Γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Ψεκάζω πάντα την τελευταία πλάκα διότι είναι και η πλέον ευάλωτη σε βροχές ακόμα και αν έχει στέγη. Τα αποτελέσματα είναι πάρα πολύ καλα.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου σπίτι το έκανα.Δεν εμφανίστηκε η παραμικρή τριχοειδής ρωγμή.Για να καταλάβω διαφορά,στην πλάκα υπογείου δεν το έβαλα,έκανα διαβροχή με νερό για 3 ημέρες (δεν μπορείς παραπάνω curing γιατί μετά καλουπώνουν κ τα κάνουν όλα Π@#$%τάνα),στις υπόλοιπες πλάκες πήγα με μεβράνη.

 

Τέλεια.

 

Μου βούτηξαν τα αρ@#$δια κ το ψεκαστικό που έκανε 65 ευρώ.....:evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Εχω θα ηθελα να ρωτησω ποσο δυσκολο ειναι να γινει ο ψεκασμος?? Εχει καποιες προδιαγραφες? Θελει συγκεκριμενο παχος η στρωση του ψεκασμου? Μπορει να γινει απο το οποιοδηποτε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.