Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική - αιτιολογική έκθεση για ΕΠΑΕ


Recommended Posts

Γεια σας και Καλό Πάσχα, πρώτα απ' όλα!

 

Τρέχω τώρα μια αναθεώρηση για προσθήκη πισίνας και μεγάλωμα ανοιγμάτων και μου είπε ο μηχανικός στην πολεοδομία να ξαναγράψω την αιτιολογική να γίνει πιο "κάπως" γιατι θα πρέπει να περάσω κι απο ΕΠΑΕ.

Στην έκθεση που έχω ήδη συντάξει περιγράφω τις διαστάσεις της πισίνας και τα υλικά κατασκευής, καθώς και τις αλλαγές στα ανοίγματα.

Λέω και τα κλασσικά "οι ως άνω τροποποιήσεις γίνονται με γνώμονα την αισθητική αρμονία των όψεων, κρίνονται δε ήπιες δεδομένου ότι δεν αλλάζουν το αρχιτεκτονικό ύφος της κατασκευής ενώ επιπλέον στοχεύουν στην εξασφάλιση καλύτερων όρων διαβίωσης με την αύξηση του ηλιασμού και αερισμού των εσωτερικών χώρων".

Αναφέρω ότι τα δομούμενα και καλυπτώμενα δεν αλλάζουν.

 

Επειδή δεν έχω περάσει άλλη φορά από ΕΠΑΕ, τι πρέπει να έχω στο μυαλό μου; Τι άλλο πρέπει να πω στην αιτιολογική και σε πόσο βάθος θα πρέπει να μπω στις περιγραφές; Είναι το ύφος του κειμένου που μετράει (σάλτσες κλπ) ή απλά πρέπει να γράφω λες κι εξηγώ σε 5χρονο τι κάνω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο θέλει να του γράψεις, έκθεση ιδεών? Βάλε κάτι για τους λόγους που επιβάλουν τις αλλαγές που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να χρειάζεται κάτι άλλο.

 

Στη Θεσσαλονίκη από την μέχρι τώρα εμπειρία μου είδα πως δεν κολλάνε στην αιτιολογική έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι σωστοι και λογικοι το τελευταιο που κοιτανε ειναι οι σαλτσες... αλλα εκεινο που προκυπτει (το τελικο αποτελεσμα) τωρα αμα σου τυχει κανενας κολλημενος ...ασε

εχω κανει (και ειμαι) σε ΕΠΑΕ και κατα κυριο λογο πιστευω δε θαχεις προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε σε κανένα αρχιτεκτονικό περιοδικό τις εισαγωγές που κάνουν στα οικοδομήματα που παρουσιάζουν και πάρε ιδέες (π.χ. "...ο συμπαγής όγκος κάτω δίνει την αίσθηση του στιβαρούς..." κλπ). Αν δεν πιάσει, πήγαινε σ' ένα καλό αρχιτέκτονα και συνεργάσου για να σου γράψει μια πραγματικά αναλυτική αιτιολογική έκθεση.... δεν βλέπω άλλη λύση!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Χριστός Ανέστη σε όλους.

 

Παρατήρηση: Τα greeklish απαγορεύονται από τους Κανόνες Συμμετοχής του forum. Για την μετάφραση από greeklish σε Ελληνικά χρησιμοποιείστε τον αυτόματο μεταφραστή που θα βρείτε ΕΔΩ.

Ευχαριστώ και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια φράση που βάζω σε κάθε αιτιολογική μου έκθεση (πάντα μάλιστα κάνω μια και μοναδική τεχνική - αιτιολογική έκθεση και όχι δύο ξεχωριστές) είναι ότι η κατασκευή "βρίσκεται σε αρμονία με το φυσικό και δομημένο περιβάλλον" (όχι μόνη της βέβαια, αλλά μαζί με την απαραίτητη "σάλτσα" - επιχειρηματολογία). Αυτή η φράση είναι σαν την Coca Cola: πάει με όλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Περνάω ΕΠΑΕ για εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο . Πρόκειται να αναγερθουν δύο ξεχωριστά σπίτια. Τι γράφω στην αιτιολογική έκθεση?

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στα downloads του forum αιτιολογικές εκθέσεις για ΕΠΑΕ.

Κοίταξε εδώ: http://www.michanikos.gr/dload.php?action=category&cat_id=10

Link to comment
Share on other sites

τις έχω δει, αλλά δεν με καλύπτουν

 

έχω δύο ξεχωριστά κτίρια

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.