Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

sovatzou said "εκεί που τους έχω βρει όλους μαζεμένους". (δικά σου λόγια ήταν αυτά αν ενθυμίσε. αν δεν ενθύμησε, να σε ενθυμίσω. διότι εγώ είμαι παντού και πουθενά)

 

να μου θυμίσεις και να μου πείς και το είδος της συζήτησης. Δεν πιστεύω οτι 2 χρόνια τώρα είχα κανένα πρόβλημα. μαζί με τον Χάρη Αποστολοπουλο (πρώτα εκείνος) έχουμε ξεκινήσει εδώ και 7 χρόνια να φωνάζουμε για την διάβρωση της όπλισης και να προσπαθούμε να κάνουμε σεμινάρια σε όλη την Ελλάδα, να γράφουμε άρθρα κλπ για τον απλό λόγο να αφυπνίσουμε τους Ελληνες μηχανικούς διότι πολύ απλά πιστεύουμε οτι αξίζουν να μάθουν κάτι παραπάνω ειδικά σε μία χώρα που δυστυχώς δεν διδάσκετε. και τα γράφουμε και τα λέμε όλα δεν κρύβουμε και κρατάμε πράγματα για την πάρτη μας και δεν μονοπωλούμε την γνώση.

 

Επίσημα είναι μαρτενσιτικός χάλυβας με ραβδώσεις Ελληνικού εργοστασίου. Εγώ αυτό ξέρω.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επίσης να μας δείξει μία δημοσίευση με αντίστοιχο διάγραμμα και να δούμε την ερμηνεία που δίνει η δημοσίευση στο διάγραμμα.

 

αλλά sorry ξέχασα. πρόκειται περί κρατικού μυστικού, κάτοχος του οποίου είναι μόνο ο ροδόπουλος

 

εδώ και 7 χρόνια να φωνάζουμε για την διάβρωση της όπλισης

 

και πολύ καλά κάνετε. σε κατηγόρησε κανείς γι' αυτό?

 

ή μήπως εμείς λέμε "γιούπιιιι!!!! διαβρώθηκε ο οπλισμός!!!!! τι καλά!!!"

 

με σένα υπάρχουν 2 θέματα. αφενός τρομοκρατείς συστηματικά τον κόσμο

 

και αφετέρου να τις βράσω τις δημοσιεύσεις σας που ένας απλός μηχανικός που ίσως θέλει να μάθει δεν μπορεί να τις διαβάσει.

 

Εκτεταμένη διάβρωση μειώνει την αντοχή. Το πρώτο πράγμα που χάνεις είναι η ολκιμότητα

 

επίσης δεν είπε ποτέ κανείς το αντίθετο.

 

φεύγουμε από τα γενικά και πάμε στο δοκίμιο σου.

 

στο δοκίμιο σου αφενός δεν έχουμε εκτεταμένη διάβρωση και αφετέρου από αντοχή καλά βαστάει. 600+ πήγε. που να πάει η έρμη?

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Αντοχή θραυσης ΟΚ αλλα η διαρροή μου δημιουργεί πρόβλημα με το γόνατο. Τις δημοσιεύσεις όσες μπορούμε (και μερικές που δεν) τις βάζουμε (πνευματική ιδιοκτησία των περιοδικών).

 

Το πρόβλημα είναι το ρημάδι το γόνατο που λέω βάλε τις τοπικές εξαχνώσεις βάλε και τις τρύπες (κλασσικό χαρακτηριστικό) το βλέπω να κάνει διαδικασία softening.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

αλλα η διαρροή μου δημιουργεί πρόβλημα με το γόνατο

 

λογικό είναι. δεν έχει παιχνίδια στα πόδια της η ράβδος , οπότε βαράει στο γόνατο. 3 μήνες εκτός γηπέδων για αποθεραπεία

 

Τις δημοσιεύσεις όσες μπορούμε (και μερικές που δεν) τις βάζουμε (πνευματική ιδιοκτησία των περιοδικών).

 

αυτό το ελιτίστικο πάντα μου άρεσε. ο εξοπλισμός του πανεπιστημίου και το αποτέλεσμα των περιοδικών

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

αυτό το ελιτίστικο πάντα μου άρεσε. ο εξοπλισμός του πανεπιστημίου και το αποτέλεσμα των περιοδικών

Και οι υποτροφίες για την έρευνα και το λογισμικό κλειστό...

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχουμε πει, το γόνατο -ακόμη κι αν εκληφθεί ως συστηματικό χαρακτηριστικό του ελαστικού κλάδου του χάλυβα σε όλη την έκταση του φορέα- δεν επηρεάζει επ' ουδενί την στάση του πολιτικού μηχανικού. Ήδη αναφέρθηκαν από τους συναδέλφους μερικοί λόγοι, όπως η διγραμμική καμπύλη ροπών καμπυλοτήτων. Θα συνόψιζα στα παρακάτω:

 

- η αντοχή και η ευστάθεια του φορέα είναι ανεξάρτητες από την θέση του ορίου ελαστικότητας, υπολογίζονται για ιδεατή θέση του εu και φυσικά πρόκειται για συντηρητική εκτίμηση αφού πάντα fu>fy. (μιλάμε για οριακή κατάσταση αστοχίας)

- η οριακές καταστάσεις λειτουργικότητας δεν επηρεάζονται ουσιωδώς από το μέτρο ελαστικότητας του χάλυβα. Παρά ταύτα, ο ορισμός

του μέτρου ελαστικότητας δεν κολλάει στο γόνατο.

- η συμπεριφορά σε δυναμική φόρτιση επίσης δεν έχει να κάνει με το γόνατο.

 

Αλλά όλα αυτά είναι εν τέλει φιλολογία. Ακόμη κι αν το γόνατο αυτό δεν οφείλεται σε σφάλμα της δοκιμής εφελκυσμού, αλλά είναι πραγματικό χαρακτηριστικό του υλικού (και αν υποθέσουμε ότι αφορά στο σύνολο του χάλυβα του φορέα), υπάρχουν πολύ σοβαρότερα θέματα σχετικά με την διάβρωση εν σχέση με το γόνατο.

Είναι λάθος να αποσπούμε την προσοχή της τεχνικής κοινότητας από τα ουσιώδη, ή αλλιώς το να εστιάζουμε στο δέντρο και όχι στο δάσος.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

και αφετέρου να τις βράσω τις δημοσιεύσεις σας που ένας απλός μηχανικός που ίσως θέλει να μάθει δεν μπορεί να τις διαβάσει.

 

Μην το λες αυτό γιατί είναι:

 

. Η λογική εφόσον δεν μπορώ ή δεν θέλω να διαβάσω άρθρα και συνεπώς δεν με νοιάζει η διάβρωση είναι τουλάχιστον αντι-επιστημονική.

Link to comment
Share on other sites

και αφετέρου να τις βράσω τις δημοσιεύσεις σας που ένας απλός μηχανικός που ίσως θέλει να μάθει δεν μπορεί να τις διαβάσει.

 

Επειδή είμαι λάτρης των παραπομπών σε επιστημονικά κείμενα ελεύθερα για το κοινό, παραθέτω δύο σπουδαία βιβλία:

 

Concrete under severe conditions

 

Durability of building materials & componets

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Μπορει αν βγαινω λιγο off-topic αλλα ο καθε πολιτης μπορει να παει σε ενα κυλικειο ενος πανεπιστημιου οπου

συνηθως υπαρχει ελευθερο wi-fi και μπορει να εχει προσβαση σε παρα πολλα journals και να κατεβασει οτι αρθρα

θελει.

Link to comment
Share on other sites

off topic(?) στο on topic

 

@ροδόπουλος

 

"γιατί οι traders δεν πρέπει να κάνουν «μουαγιέν»"

 

Όταν κάποιος έχει μια ζημιογόνα θέση, στην ουσία η αγορά του λέει πως έκανε λάθος εκτίμηση.

 

Η αγορά είναι το σύνολο των ψυχολογικών, τεχνικών και θεμελιωδών παραγόντων που την αποτελούν.

 

Είναι επίσης το σύνολο της εμπειρίας και των απόψεων των συμμετέχοντων σε αυτήν.

 

Συμπεριλαμβάνει θεσμικά χαρτοφυλάκια, επενδυτικά κεφάλαια, hedge funds, αμοιβαία κεφάλαια που ακολουθούν τους δείκτες και κάθε άλλο συμμετέχοντα μεγάλο ή μικρό.

 

Αν ο trader συνεχίζει να διατηρεί ανοικτή μια ζημιογόνο θέση όταν η αγορά του έχει ήδη πει πως έχει κάνει λάθος, στην ουσία ο trader υποστηρίζει πως εκείνος έχει δίκιο και το άθροισμα όλης της υπόλοιπης αγοράς κάνει λάθος.

 

Με άλλα λόγια, τη στιγμή που η συνισταμένη κοινή γνώμη λέει στον trader πως η γη είναι σφαιρική εκείνος επιμένει πως είναι επίπεδη.

 

Η επιμονή αυτή είναι βέβαιο πως θα οδηγήσει σε περαιτέρω ζημιές.

 

Οι ανοδικές (bullish) αγορές τείνουν να κινούνται υψηλότερα και οι καθοδικές (bearish) τείνουν να κινούνται χαμηλότερα.

 

Χρειάζεται να συμβεί κάτι σημαντικό στη τεχνική ή στη θεμελιώδη ανάλυση ώστε η αγορά να αλλάξει τάση."

 

http://www.marketbet...g-down-mistake/

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.