Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στο 25% ο φόρος στα μπλοκάκια


Recommended Posts

παντου το κρατος παιρνει προκαταβολικα φορο και στον επιστρεφει ατοκα μετα απο καιρο. ακομη και στις ΗΠΑ που γενικα η φορολογια ειναι θεμα ταμπου για τους πολιτικους

 

η διαφορα του οικου ανοχης εδω ειναι οτι κ α ν ε ι ς δεν ξερει ποτε θα μας επιστραφουν τα χρηματα καθε χρονο. Εγω απο το 1999 τα παιρνω καθε χρονο διαφορετικη χρονικη στιγμη. Τοκο δεν δινει κανεις. Υπαρχει σεβασμος στον πολιτη ομως, κατι που εδω φυσικα και συμφωνω πως απουσιαζει. ΑΥΤΟ ακριβως ειναι το θεμα μου ομως. Μου εμαθε ο Ελληνας το σεβασμο να τον ζηταει, αλλα δεν τον κερδισε ποτε απο τους πολιτικους του. Γιατι αν εχετε κανεναν γνωστο σας βουλευτη (εννοω να εχετε φιλικη σχεση) να πατε να κατσετε μια μερα στο γραφειο του να δειτε τι γινεται. Και ο νοων νοητο.

 

Δεν υπερασπιζομαι τους πολιτικους, υπαρχει ομως μια αμφιδρομη σχεση ΛΑΜΟΓΙΑΣ που δεν φευγει ευκολα. Λαμογια ειμαστε, λαμογια εκλεγονται μεταξυ μας, λαμογιες κανανε σαν πολιτες, λαμογιες κανουνε και σαν πολιτικοι. Οποιος εκφραζει απορια ή οργη εγω τον θεωρω αφελη και ρομαντικο περι των πραγματικοτητων της ζωης ή επαγγελματια δαχτυλοδειχτακια (δειχνουμε ολο τους αλλους αλλα ποτε τον εαυτο μας)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπαρχει σεβασμος στον πολιτη ομως, κατι που εδω φυσικα και συμφωνω πως απουσιαζει.

 

Εδώ υπάρχει κοροϊδία.

 

ακομη και στις ΗΠΑ που γενικα η φορολογια ειναι θεμα ταμπου για τους πολιτικους

 

Εδώ απεναντίας , όταν κάποιες στιγμές βγεί κατά λάθος στη φόρα τι δηλώνουν , γελά ο κάθε πικραμένος. Όλοι στο απυρόβλητο. Ανυπαρξία ουσιαστικού πόθεν έσχες κ.,λ.π. φαιδρά που λένε οι πολιτικοί για να ξεγλιστράνε...

 

η διαφορα του οικου ανοχης εδω

 

Είναι ότι έχει μια υποτυπώδη οργάνωση και κανόνες λειτουργίας.

 

 

ΑΥΤΟ ακριβως ειναι το θεμα μου ομως. Μου εμαθε ο Ελληνας το σεβασμο να τον ζηταει, αλλα δεν τον κερδισε ποτε απο τους πολιτικους του.

 

Απλά οι πολιτικοί επιλέγονταν και επιλέγονται με γνώμονα το βόλεμα και το ρουσφέτι.

Εκεί ξεκινούν όλα.

 

Οι πολιτικοί πως και με ποιό τρόπο κέρδισαν τον σεβασμό μας ; Μα με τα παχιά λόγια "διορισμών" , βολεμάτων κ.λ.π. που οι ίδιοι οι πολίτες θέλαμε να ακούσουμε. Και μόλις δεν είχαν ανάγκη τα "θύματα" ψηφοφόρους , όλα στα παλαιότερα των υποδημάτων τους.

 

Αλλαγή νοοτροπίας ενός λαού τόσο γρήγορα, ΑΔΥΝΑΤΟΝ να γίνει. Πάντα υπάρχουν και τα θαύματα. Να πιστέψουμε στα θαύματα ; Ίσως να πιστέψουμε στην δύναμη της προσπάθειας για επιβίωση...

Link to comment
Share on other sites

 

Αλλαγή νοοτροπίας ενός λαού τόσο γρήγορα, ΑΔΥΝΑΤΟΝ να γίνει. Πάντα υπάρχουν και τα θαύματα. Να πιστέψουμε στα θαύματα ; Ίσως να πιστέψουμε στην δύναμη της προσπάθειας για επιβίωση...

 

Τα σέβη μου, γιατί σημασία έχει το δια ταύτα!

Link to comment
Share on other sites

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1792116

 

Τους έκοψε τα πόδια.Τελείωσε πλέον δεν ανησυχώ για τπτ αφού το ΤΕΕ έβγαλε ανακοίνωση ότι πάμε 20 χρόνια πίσω!

 

Δυστυχώς βέβαια θα μου πεις ότι στου κουφού την πόρτα...

Link to comment
Share on other sites

Και για να ρίξω λίγο λάδι στη φωτιά ...

 

Γνωρίζει κανείς τα ποσά που οφείλει στην Εφορία ΚΑΘΕ κανάλι, ΚΑΘΕ εφημερίδα, ΚΑΘΕ έντυπο και ΚΑΘΕ μέσον που παράγει δύναμη;

 

Επειδή τα νούμερα είναι τεράστια, μην προσπαθήσετε να τα υπολογίσετε γιατί ΔΕΝ θα τα προσεγγίσετε. Ένα είναι βέβαιο, ότι τα τεράστια αυτά ποσά έχουν υπολογιστεί από τις αρμόδιες υπηρεσίες πριν από πολλά χρόνια, αλλά ΟΥΔΕΠΟΤΕ βεβαιώθηκαν, γιατί έρχονται ΑΝΩΘΕΝ εντολές να παγώσουν όλες οι σχετικές ενέργειες. Και μην τολμήσει να πει κανείς ότι θα λυθεί ΤΩΡΑ αυτό το θέμα, γιατί θα διαψευστεί σε λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ΜΑΚΑΡ

αμα χρωστάς πολλα δεν σε νοιάζει γιατί δεν πρόκειται ποτέ να τα δώσεις όσα πολλά και αν έχεις. Τα παραδείγματα είναι πολλά είχαμε κάτι κομιστές DVD πριν από καιρό που τωρα όλα μια χαρα κα κα κα κα

Αυτός που ΔΕΝ χρωστάει σε κανένα είναι που πεθαίνει από έμφραγμα γιατί αγχώνεται να τα βγάλει πέρα

Link to comment
Share on other sites

και μην πας μόνο σε αυτούς που ακούς.

έχω παράδειγμα όπου πιάνουν τον τύπο με πλαστά τιμολόγια (εννοείτε καρφωτη) καιτο βαζουν κάτι πρόστιμα περίπου 5000000 (είχε έτσι κι αλλιώς τζίρο μεγάλο).

Του ζητήσανε 500000 τούρτα αρνήθηκε έδωσα τα μισά+σε ειδικό δικηγόρο και όλα καλά εκτός από ότι έχασε τα κονέ που είχε.

Απίστευτο κι όμως αληθινό.

Link to comment
Share on other sites

@ΜΑΚΑΡ

το λάδι αρπάζει εύκολα ΜΑΚΑΡ...

ήτοι: εύκολα μπορεί να αντιληφθεί κανείς ότι τα οφειλόμενα ποσά των ΜΜΕ αποτελούν την αντιπαροχή (ή μέρος αυτής) για την αναπαραγωγή ψευδολογιών ακόμη και από "έγκριτους" δημοσιογράφους, όπως αυτή που προηγήθηκε (και συνεχίζει ακόμη) ώστε τις φορολογικές αλλαγές που συζητάμε εδώ να τις ζητάει ο "κόσμος"...

 

Είναι πολυπαιγμένο το σενάριο συνάδελφοι και η τράπουλα σημαδεμένη...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απορία: Το 20% ή αργότερα 25% που παρακρατείται υπολογίζεται στο φορολογητέο εισόδημα του έτους που κόπηκε η ΑΠΥ ή στο έτος που επιστράφηκε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.