Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πάγιο έξοδο σε εκκαθαριστική ΦΠΑ


Recommended Posts

Δεν έχω ασχοληθεί με πάγια ως σήμερα και θα ήθελα τη γνώμη όσων γνωρίζουν. Κατέθεσα χθες την εκκαθαριστική ηλεκτρονικά και έχω την εξής αμφιβολία:

Το 2009 εκτός των υπολοίπων δαπανών μου, αγόρασα ένα λάπτοπ αξίας κάτω των 1200 ευρώ. Από όσο με πληροφόρησαν, πρέπει να καταχωρηθεί στα βιβλία ως πάγιο, με τη διαφορά ότι εφόσον η αξία του είναι μικρότερη των 1200 ευρώ, μπορεί να γίνει απόσβεση 100% στο ίδιο έτος που αγοράστηκε χωρίς ανάγκη δηλαδή 5ετούς διακανονισμού του ΦΠΑ του.

Έβαλα λοιπόν την καθαρή αξία των συνολικών δαπανών μου για το έτος 2009 στο κουτάκι 663, το ΦΠΑ που τους αναλογεί στο 683 συμπεριλαμβανομένης της αξίας του παγίου λάπτοπ, και στο κουτάκι 613 ("Μείον αξία παγίων") έγραψα την καθαρή αξία του λάπτοπ το οποίο θεωρώ πάγιο με απόσβεση 100% μέσα στο 2009. Αποτέλεσμα ήταν να μειωθεί αυτόματα το πεδίο 614 ("Κύκλος εργσιών για διακανονισμό ΦΠΑ") σε σχέση με το 612 ("Σύνολο εκροών"). Πίνακες Ζ και Η (prorata) δε συμπλήρωσα καθόλου. Η εκκαθαριστική έγινε δεκτή επιτυχώς. Συμφωνείτε με αυτήν την αντιμετώπιση ή θα πρέπει να τρέχω για τροποποιητική; Επισημαίνω ότι η καθαρή αξία αγοράς του λάπτοπ, εμπεριέχεται σαν ποσό και στο κουτί 663 και ο ΦΠΑ του στο 683.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το κουτί 613

 

τελικά στον πίνακα Δ τι σου βγάζει;;;;

μηδέν, επιστροφή ή οφειλή;

 

ταυτίζεται με αυτό που βγάζει το Φ2 του 4ου τριμήνου;

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ηταν να ρωτήσεις ενα λογιστή, πάντως δεν μου στέκεται καλά ο κωδικός 613, πρώτη φορά τον παρατηρώ, ενας λογιστής που είχα ρωτήσει μου ειχε πει πωε τα παγια τα περνάω ειτε στις εισροές, ειτε στα εξοδα και παπαλα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα,

αγορά παγίου πχ 1000 το οποίο θα αποσβεσθεί εντός της χρήσης πως αντιμετωπίζεται στην εκκαθαριστική?

Εχει περασθεί στην περιοδική και η μεταφορά στην εκκαθαριστική θα δωσει (σωστά ???) το παρακάτω

 

 

κωδ. 653 η αξία του παγίου = 1000

κωδ. 666 η απόσβεσή του = 1000

 

Είναι σωστό ?

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

αγορά παγίου πχ 1000 το οποίο θα αποσβεσθεί εντός της χρήσης πως αντιμετωπίζεται στην εκκαθαριστική?

Εχει περασθεί στην περιοδική και η μεταφορά στην εκκαθαριστική θα δωσει (σωστά ???) το παρακάτω

 

 

κωδ. 653 η αξία του παγίου = 1000

κωδ. 666 η απόσβεσή του = 1000

 

Είναι σωστό ?

 

 

Ειναι σωστό ?

 

και αν ναι στο Ε3 σε ποιους κωδικούς θα εμφανισθεί (α) η αξία του και (β)που η απόσβεσή του ?

 

Είναι σωστή η αντιμετωπιση όπως στις εικόνες ?

post-2272-0-11872700-1391153438_thumb.jpg

post-2272-0-40842200-1391153459_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

αγορά παγίου πχ 1000 το οποίο θα αποσβεσθεί εντός της χρήσης πως αντιμετωπίζεται στην εκκαθαριστική?

Εχει περασθεί στην περιοδική και η μεταφορά στην εκκαθαριστική θα δωσει (σωστά ???) το παρακάτω

 

 

κωδ. 653 η αξία του παγίου = 1000

κωδ. 666 η απόσβεσή του = 1000

 

Είναι σωστό ?

 

 

Σωστό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ.... 

και δεν πρέπει να υπάρχει "συμφωνία" στους κωδικούς των δύο εντύπων ?

αν ναι σε ποιούς ?

(διάβασα... έψαξα στο site .... αλλά δεν κατάλαβα ... για  αυτό ρωτάω ....)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δε χάλασε ο κόσμος αν δε συμφωνούν τα έξοδα του Ε3 με τα έξοδα της εκκαθαριστικής ΦΠΑ. Το υπ οικ μας εχει πει ότι δεν είναι αναγκαίο να συμφωνούν ( δεν το είπε έτσι ακριβώς βέβαια , αλλά αυτό προκύπτει από μια εγκύκλιο του )

Link to comment
Share on other sites

είσαι ο καλύτερος !!!

... όλα αυτά τα βρήκα ... που τα αναφέρεις κατά καιρούς στο Forum ... απλά χάθηκα στην μετάφραση-κατανόηση....

επομένως αυτός ο κωδικός 667 (σύνολο εισροών) δεν "συγκρίνεται" με κάποιον του Ε3 ?

.... και περιγράφει κάτι "πλασματικό"  ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.