Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορισμός playroom


sundance

Recommended Posts

Εχεις δίκιο aygoust και εμένα δεν με αρέσει, η τελευταία παράγραφος έχει ισχύ ΜΟΝΟ για κτίρια με χρήση προσωρινή διαμονή.

Δηλαδή ο ιδιώτης δεν μπορεί να έχει ένα χώρο άθλησης, πινγκ-πονγκ ας πούμε, χωρίς να μετράει στην δόμηση, ενώ ο επιχειρηματίας (ξενοδοχείο) μπορεί να το έχει.

Οχι φίλε μου, αν θέλουμε να αθληθούμε θα πρέπει να πληρώνουμε....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου... Εγώ π.χ. στο υπόγειο μου έχω μια αποθήκη να, με το συμπάθιο. Μου απαγορεύει κανείς να έχω σε αυτή "αποθηκευμένο" ένα μπιλιάρδο ή ένα καναπέ?

Και άμα έρθει ο ελεγκτής με ποιό κριτήριο θα την χαρακτηρίσει ως χώρο κύριας χρήσης? Θα φυλάει τσίλιες πόσες ώρες περνάω την ημέρα στην αποθήκη μου?

Είμαι σίγουρος πως αν σπαταλούσαν λίγη-ελάχιστη περισσότερη φαιά ουσία, θα έβρισκαν κάποιο καλύτερο ορισμό από αυτόν της χρονοχρέωσης...και γενικά δεν καταλαβαίνω το νόημα του χωρισμού σε κύριες-βοηθητικές χρήσεις, έτσι όπως γίνεται. Δηλαδή σου επιτρέπω να έχεις π.χ. 100 μ2 χώρο υπογείου, με φυσικό φωτισμό και αερισμό, W.C. και ασανσέρ, αλλά εκεί πρέπει να κάθεσαι μόνο 1,99 ώρες την ημέρα, και να μην κάνεις τίποτα. Είναι ποτέ δυνατόν να τηρηθεί αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Η υπέρβαση της δόμησης δεν είναι τόσο απλό και αθώο θέμα.

Δεν μπορούμε να λέμε ότι το κράτος θα έπρεπε να αδιαφορεί στην αυθαίρετη χρήση των υπογείων ή το κλείσιμο των ΗΧ.

 

Εκτός από το θέμα της ποιότητας ζωής σε ένα υπόγειο ή στον παράνομα κλεισμένο ΗΧ,

η δόμηση καθορίζει τη φορολογία, τον αριθμό των θέσεων στάθμευσης, τον αριθμό των σχολείων, την ποσότητα των σκουπιδιών, την πυκνότητα των συγκοινωνιών κλπ

 

Το να αυξάνουμε παράνομα τη δόμηση δεν είναι τόσο αθώο.

Αυτή η παρανομία βολεύει και ταυτόχρονα δυσκολεύει, σε άλλα πράγματα τον πολίτη και σε άλλα το κράτος.

Link to comment
Share on other sites

Η υπέρβαση της δόμησης δεν είναι τόσο απλό και αθώο θέμα.

Δεν μπορούμε να λέμε ότι το κράτος θα έπρεπε να αδιαφορεί στην αυθαίρετη χρήση των υπογείων ή το κλείσιμο των ΗΧ.

 

Εκτός από το θέμα της ποιότητας ζωής σε ένα υπόγειο ή στον παράνομα κλεισμένο ΗΧ,

η δόμηση καθορίζει τη φορολογία, τον αριθμό των θέσεων στάθμευσης, τον αριθμό των σχολείων, την ποσότητα των σκουπιδιών, την πυκνότητα των συγκοινωνιών κλπ

 

Το να αυξάνουμε παράνομα τη δόμηση δεν είναι τόσο αθώο.

Αυτή η παρανομία βολεύει και ταυτόχρονα δυσκολεύει, σε άλλα πράγματα τον πολίτη και σε άλλα το κράτος.

 

Δεν διαφωνούμε... ούτε είπα να αδιαφορήσει το κράτος. Απλά μου φαίνεται περίεργο να σου επιτρέπεται να κατασκευάσεις ένα χώρο καθόλα νόμιμο, και μετά να χαρακτηρίζεται αυθαίρετος ή όχι ανάλογα με τις ώρες που περνάς σ' αυτόν.

 

Αντε μετά εσύ να πείσεις τον ιδιοκτήτη ότι τον χώρο με τις περιμετρικές τζαμαρίες του 1.20 μ. ύψους και όλες τις εξυπηρετήσεις, δεν πρέπει να τον χρησιμοποιεί ως playroom, ξενώνα ή ότι άλλο. Με μια λέξη θα το ονόμαζα στρουθοκαμηλισμό...Αν το κράτος ήθελε να διασφαλίσει την πραγματική χρήση των υπογείων ως αποκλειστικά βοηθητικών χώρων, έχει τρόπους. Αν π.χ. όριζε μέγιστη υπερύψωση υπογείου από το έδαφος = 0,50 μ., και αποκλειστικά τεχνητό φωτισμό ή court anglais, δεν θα ήταν πολύ διαφορετικά?

 

Το θέμα των Η/Χ είναι αρκετά διαφορετικό. Εκεί έχεις επέμβαση στη μορφή του κτιρίου και αυθαίρετη κατασκευή, έστω κάποιας τζαμαρίας.

Link to comment
Share on other sites

καλά ο ιδιοκτήτης άμα θέλει ας πάει να μείνει και στο 2ο υπόγειο

 

όμως να μην έχει την απάιτηση να μπορεί να το πουλά ή να το ενοικιάζει ως χώρο κύριας χρήσης

εκεί τιμωρείται

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται στην πράξη;

Ο ιδιοκτήτης του υπόγειου και το νοικιάζει σε κάποιον που τα οικονομικά του δεν φτάνουν για να νοικιάσει σε όροφο και δεν πληρώνει εφορία, Δήμο τίποτα.

Η πόλη μου τουλάχιστον για να μη μιλήσω για την χώρα όλη έχει γεμίσει από τέτοια αυθαίρετα. Από τις πιο παλιές και φτωχικές πολυκατοικίες του κέντρου μέχρι τα πλούσια προάστια.

Link to comment
Share on other sites

όταν λοιπόν ο κακόμοιρος πελάτης έρθει κλάιγοντας

γιατί το μαγαζί του χρειάζεται ΒΚΧ και δεν του τη δίνει κανείς μην τον λυπηθείτε

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ομως ειναι οτι εδω τσουβαλιαζονται σε μια διαταξη ολοι.

 

Δλδ αν στο υπογειο μου βαλω ενα οργανο γυμναστικης ειμαι αυθαιρετος . Η μπιλιαρδο που ειπε ο συναδελφος. Η ενα μεγαλο παιχνιδι για τα παιδια μου.

 

Και φυσικα τιποτα απο ολα αυτα , δεν αλλαζει τον πληθυσμο του σπιτιου μου ουτε επιβαρυνει τον Δημο μου .

 

Και νομιζω οτι εχω καλυτερη ποιοτητα ζωης ετσι ( παρανομος κατα τον φωστηρα νομοθετη) απο το να ακουμπαω το φλυτζανι του καφε μου στον παγκο γυμναστικης που θα πρεπει -νομιμα- να τον εχω στο σαλονι και να τρωω πανω στο τραπεζι του πινγκ - πονγκ που πρεπει επισης - νομιμα - να το εχω στην τραπεζαρια.

 

Για αυτο εγω εμμενω στον χαρακτηρισμο που εδωσα και σημειωνω οτι ο κοσμος ποτε δεν προκειται να αποδεχθει/εφαρμοσει παραλογους νομους.

Link to comment
Share on other sites

κάθε νομοθεσία έχει κάποιο σκεπτικό

 

δεν θα ασχοληθεί κανείς για το όργανο γυμναστικής ή το παιχνίδι μπιλιάρδου

 

ουσιαστικά σου απαγορεύουν να διαχειρίζεσαι το υπόγειο ως χώρο κύριας κατοικίας,

να μην συμφέρει τον εργολάβο να πουλήσει το υπόγειο ως διαμέρισμα ,για να αναγάγω το θέμα στην εμπορική του αξία

 

γιατί ο νομοθέτης δε θέλει οι άνθρωποι να κατοικούν σε υπόγεια (πόσο παράλογο είναι αυτό; )

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή myri, αν μου εξηγήσεις γιατί ο νομοθέτης επιτρέπει σε έναν ξενοδόχο να έχει στο υπόγειο την πισίνα ή τις αθλητικές εγκαταστάσεις και να μην προσπετρούν στην δόμηση ενώ το ίδιο δεν το επιτρέπει σε έναν ιδιώτη, τότε δεν πρόκειται να πώ τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.