Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποινές στους ΟΥΚάδες για εθνικιστικά συνθήματα στην παρέλαση


astranalysis

Recommended Posts

Τις γνώμες σας για τα ταχύτατα αντανακλαστικά του υπουργείου όπως και για την απόφαση αυτή του υπουργού Κου Χρυσοχοιδη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατ' εμέ η κακή όψη του "πολιτικά ορθού". Ας μην ξεχνάμε ότι δεν έχουμε γύρω μας τους γείτονες που έχει η Ελβετία λ.χ.

 

EDIT: Βρήκα και διάβασα τα συνθήματά τους («Έλληνας γεννιέσαι, δεν γίνεσαι ποτέ, το αίμα σου θα χύσουμε, γουρούνι Αλβανέ», «Τους λένε Σκοπιανούς, τους λένε Αλβανούς, τα ρούχα μου θα ράψω με δέρματα απ' αυτούς» μερικά από αυτά που ακούστηκαν), όντως μου φαίνονται και εμένα υπερβολικά για δημόσια παρέλαση.

 

EDIT2: Δεν ήταν ΟΥΚάδες, ήταν βατραχάνθρωποι του Λιμενικού, οι οποίοι έχουν κοινή εκπαίδευση με τους ΟΥΚάδες.

Link to comment
Share on other sites

EDIT: Βρήκα και διάβασα τα συνθήματά τους («Έλληνας γεννιέσαι, δεν γίνεσαι ποτέ, το αίμα σου θα χύσουμε, γουρούνι Αλβανέ», «Τους λένε Σκοπιανούς, τους λένε Αλβανούς, τα ρούχα μου θα ράψω με δέρματα απ' αυτούς» μερικά από αυτά που ακούστηκαν), όντως μου φαίνονται και εμένα υπερβολικά για δημόσια παρέλαση.

Αν πράγματι ακούστηκαν τέτοια συνθήματα, τότε δε θα πρέπει απλώς να πέσουν χοντρές καμπάνες, θα πρέπει να πετάξουν και κάποιους από δαύτους από το σώμα. Η καλλιέργεια εθνικιστικού μίσους, ειδικά απέναντι στους Αλβανούς, είναι ότι χειρότερο θα μπορούσε να μας συμβεί. Οι άνθρωποι είναι επιεικώς κάφροι και αγράμματοι.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' εμέ η κακή όψη του "πολιτικά ορθού". Ας μην ξεχνάμε ότι δεν έχουμε γύρω μας τους γείτονες που έχει η Ελβετία λ.χ.

 

EDIT: Βρήκα και διάβασα τα συνθήματά τους («Έλληνας γεννιέσαι, δεν γίνεσαι ποτέ, το αίμα σου θα χύσουμε, γουρούνι Αλβανέ», «Τους λένε Σκοπιανούς, τους λένε Αλβανούς, τα ρούχα μου θα ράψω με δέρματα απ' αυτούς» μερικά από αυτά που ακούστηκαν), όντως μου φαίνονται και εμένα υπερβολικά για δημόσια παρέλαση.

 

EDIT2: Δεν ήταν ΟΥΚάδες, ήταν βατραχάνθρωποι του Λιμενικού, οι οποίοι έχουν κοινή εκπαίδευση με τους ΟΥΚάδες.

 

Είναι πρώην ΟΥΚάδες. Μόλις απολύονται έχουν έτοιμη δουλειά στο λιμενικό. Παλαιότερα και πριν ισχύσει το μέτρο αυτό τα επαγγέλματα που έκαναν στη μεγάλη τους πλειοψηφία ήταν: "Πόρτα", υπηρεσίες security, καθαρισμούς υφάλων... Το μέτρο για το λιμενικό είναι καλό, αλλά δεν τους εκπαιδεύουν για τα νέα τους καθήκοντα που είναι η αστυνόμευση. Τους εντάσσουν στους σταθμούς του λιμενικού όπως ακριβώς έρχονται από τα ΟΥΚ, όπου έχουν κάνει μία πολύ πολύ άγρια εκπαίδευση 24 βδομάδων στη ΜΥΚ με αποκλειστικό σκοπό την εκτέλεση εντολών. Το οποίο σημαίνει να μην ενεργούν αυτοβούλως και σκεπτόμενοι αλλά σαν εκτελεστικές μηχανές. Η δε εκπαίδευση περιλαμβάνει μονίμως τέτοιου είδους συνθήματα από το πρωί μέχρι το βράδυ και πολλές φορές και το βράδυ. Όταν απολυθείς από εκεί και αφού περάσει ένα διάστημα ευφορίας με γνωστούς και φίλους που σε χτυπούν φιλικά στη πλάτη και θέλουν όλοι να βγαίνουν μαζί σου για ποτό, αρχίζεις να συνειδητοποιείς πως δεν είσαι τίποτα περισσότερο από τους υπόλοιπους γύρο σου και όχι "ο εκλεκτός, ο ανώτερος και ο super", πολλοί έχουν αυτοκτονήσει σε αυτή τη μεταβατική φάση της ζωής τους και κάποιος πήγε σε μοναστήρι... Ο μέσος όρος σπουδών είναι η τρίτη γυμνασίου και οι πτυχιούχοι μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού σε κάθε σχολείο και περνούν τα πάνδεινα. Το σύστημα προτιμά άτομα χαμηλής εκπαίδευσης που εύκολα μπορείς να τους "χτίσεις" μία προσωπικότητα που να εξυπηρετεί τους σκοπούς του όπλου και όχι σκεπτόμενους πολίτες. Έτσι και οι λιμενικοί των υποβρυχίων αποστολών συνεχίζουν να έχουν τη νοοτροπία του πολεμικού ναυτικού και στα αστυνομικά τους καθήκοντα

Link to comment
Share on other sites

Όσες ποινές και αν τους επιβάλουν το γεγονός ότι θα συνεχίσουν να εκπαιδεύονται φωνάζοντας τέτοια συνθήματα είναι το θέμα!

 

Όταν είσαι 18-20 χρονών και βρίσκεσαι σε μια μάζα (πόσο μάλλον του στρατού) και φωνάζεις τέτοια πράγματα (που εγώ τα θεωρώ πολύ πιο απαράδεκτα από πολλές λέξεις και φράσεις που πχ εδω στο φόρουμ θα κόβαμε με ** ) τότε αυτή η κατάσταση πιστεύω ότι θα διαμορφώνει εν μέρει τον χαρακτήρα σου και θα παρασκευάζει αυτή την παστά των ανθρώπων που αύριο μεθαύριο θα είναι στη θέση των θεατών μαζί με το 5-15 χρόνο παιδάκι τους, και θα χειροκροτούν με περηφάνια αυτά τα άβουλα η διεφθαρμένα μυαλά που παρελαύνουν.

 

"Ο μπαμπάς χειροκρότει"

Πόσο βαθειά μπορεί να αποτυπωθεί αυτό στο μυαλό του μικρού παιδιού?

Που μετα από χρονια θα χειροκροτει και αυτος, και το δικο του παιδακι θα τον κοιταει

 

Οσο υπαρχουν ανθρωποι που χειροκροτουν τετοια συνθηματα ειμαστε βαρβαροι

Και αν πας μη ελλην βάρβαρος τότε ο αλβανός που γνωρίζω εγώ και σέβεται την διαφορετικότητα και έχει αξίες ανθρωπιάς που το συρφερτό παρελαυνόντων και θεατών δεν δείχνει ότι έχει, τότε αυτός είναι έλληνας και όχι αυτοί

και αν εν τελει όλοι αυτοί επιμένουν να θέλουν να λέγονται έλληνες τότε εγώ είμαι αλβανός η ότι άλλο θελετε αλλα όχι κατι ιδιο με αυτους.

 

 

....σκέψεις

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ένα και μόνο: πρόκειται για πολεμικές μηχανές και τίποτα περισσότερο. Αυτός είναι ο λόγος ύπαρξής τους και τίποτα παραπάνω. Όσο γελοίο είναι συνεπώς να τα βάζεις με ένα ...τανκ γιατί κάνει θόρυβο και βγάζει καυσαέρια, άλλο τόσο φαιδρό και υποκριτικό είναι να τιμωρείς ΟΥΚάδες γιατί φώναζαν συνθήματα. Τα λοιπά περί του μορφωτικού τους επιπέδου κλπ. είναι αστεία πράγματα. Τους στρατιώτες και δη αυτούς των ειδικών δυνάμεων, δεν τους χρειαζόμαστε ούτε για να ασκούν εξωτερική πολιτική, ούτε διπλωματία, ούτε για να επιδεικνύουν το μορφωτικό τους επίπεδο.

Δύο πράγματα μπορεί να συνέβησαν και μόνο: ή κάποιος ανώτερός τους παρέλειψε να τους διατάξει να είναι πιο "συγκρατημένοι" στην συγκεκριμένη περίσταση, οπότε και αυτός (που υποτίθεται είναι το "μυαλό") θα έπρεπε να τιμωρηθεί, ή το έκανε και απλά τον αγνόησαν, οπότε πάλι αυτός θα έπρεπε να τιμωρηθεί γιατί φάνηκε ανίκανος να τους εκπαιδεύσει όπως έπρεπε.-

Link to comment
Share on other sites

Για μένα στη σημερινή κατάσταση το γεγονός έχει δύο όψεις που δε διαχωρίζονται.

Καλό θα ήταν να αποφεύγονται τέτοια συνθήματα δημόσια.

Όπως όλοι μας γνωρίζουμε δε ζούμε στην Ελβετία.

 

Θα ήθελα να δω την ίδια ταχύτητα αντίδρασης απέναντι στις τουρκικές κρουαζιέρες στο Σούνιο και στους εικονικούς βομβαρδισμούς σε νησιά μας.

Είναι γνωστό από την αρχαιότητα πως η ειρήνη δε κερδίζεται με υποχωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο βίντεο παρατήρησα ένα δισταγμό όταν φώναζαν αυτά τα συνθήματα. Απλά υπάκουσαν στο παράγγελμα του διοικητή τους, τίποτα άλλο. Ο διοικητής καλώς έφαγε χ, τα υπόλοιπα παιδιά δε πρέπει να τιμωρηθούν. Μην ξεχνάμε πόσες φορές έχουν αυτοβυθιστεί βάρκες με λαθρομετανάστες και αυτοί, οι "κομάντο" του λιμενικού, βουτάνε και τους βγάζουν. Οπότε ας μην μείνουμε στον κανιβαλισμό των καναλιών και ας δούμε λίγο τα πράγματα με ψυχραιμία...

Link to comment
Share on other sites

Nα άκουγα συνθήματα για τους Τούρκους θα το καταλάβαινα. Για τα συνθήματα είναι υπεύθυνος ο αρμόδιος εκπαιδευτής , δηλαδή αυτός που οδηγούσε την παρέλαση.

Αυτό που δεν έχουν καταλάβει οι περισσότεροι Έλληνες είναι ότι οι φυσικοί μας σύμμαχοι στα Βαλκάνια είναι οι Αλβανοί και όχι οι Σέρβοι !!! .

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.