Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο και συντελεστής δόμησης


Recommended Posts

Achille, επειδή πέρασε το Σχέδιο Νόμου από Υπουργικό Συμβούλιο, θεωρώ ότι έχει πάρει τον δρόμο του. Εξάλλου στην φάση της μελέτης που βρίσκεται ο συνάδελφος καλό είναι να λάβει υπόψη του τι θα ισχύει. Γενικά συμφωνώ ότι καλό είναι να έχει εκδοθεί το σχετικό ΦΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι έχω ¨χάσει την μπάλα¨τελικά έστω και στην παρούσα φάση τι ισχύει μπορεί να πει κάποιος; Όχι από δημοσιεύματα αλλά βάση ΦΕΚ, Εγκυκλίου, κάτι τέλος πάντων και παραθέτω από την συνέντευξη του πρόεδρου στην αρχική σελίδα:

Στη συνέχεια η σημερινή υπουργός Περιβάλλοντος, ακυρώνει την τακτοποίηση -την οποία θα επαναφέρει όπου 'νάνε- και κρατάει τα άλλα δυο, τα οποία πάγωσαν τις μελέτες, τις οικοδομικές άδειες εδώ και 6 μήνες.

Πρώτον τα υπόγεια γκαράζ, δε μπορούν να γίνουν γκαράζ πια. Δεύτερον τα δεύτερα υπόγεια που και αυτά ήταν γκαράζ προσμετρώνται πλέον στον ΣΔ και τρίτον και κυριότερο λέει ότι «εγώ θα αλλάξω το ΓΟΚ», δεν τα ακυρώνω τώρα παρότι θα τα αλλάξω, «θέλω να κάνω μια συνολικότερη αλλαγή του ΓΟΚ»........

1)Μετράνε τα υπόγεια στον Σ.Δ; και από πότε;

2)Μετράνε οι ισόγειοι χώροι στάθμευσης;

3)Το ποσοστό των Η/Χ και των προβόλων; 15%+25%=40% ή 15%+20%= 35%

και πως; αναλογικά κατανεμημένοι;

Το ύψος των υπογείων χώρων εάν αυτοί μετράνε στον Σ.Δ δεν έχει πλέον καμιά σημασία.

Εγώ θα συμφωνήσω για μια φορά με τον Πρόεδρο στην νέκρωση των πάντων, τι μελέτη να κάνεις και τι προϋπολογισμό όταν δεν μπορείς να απαντήσεις στους πελάτες σου για το τι δικαιούνται να χτίσουν (με το μπάχαλο που προαναφέρω)και τι θα τους κοστίσει (κατάργηση ελάχιστων αμοιβών), κατά τα άλλα νομίζω ότι είμαστε απλοί θεατές χωρίς καμιά απολύτως δύναμη να κάνουμε οτιδήποτε,βλέπετε εάν απεργήσουν οι Μηχανικοί για ένα χρόνο!!! θα το καταλάβουν καμιά 100ρια πολίτες σε όλη την Ελλάδα που και πάλι θα πουν ¨τι να μας πουν και αυτοί που τα βγάζουν χονδρά!!!¨

Link to comment
Share on other sites

1) Το υπόγειο δεν μετράει στον ΣΔ (με τις γνωστές προυποθέσεις)

2) Σύμφωνα με το προσχέδιο νόμου της Μπιρμπίλη μετράνε οι στεγασμένοι ισόγειοι ΚΛΕΙΣΤΟΙ χώροι στάθμευσης (για κατοικίες) και όχι οι ανοιχτοί

3) Δεν αλλάζει το 35%. Σήμερα αναλογικά, με το προσχέδιο δεν θυμάμαι αν αλλάζει η αναλογικότητα

Link to comment
Share on other sites

φίλε apoul οι ερωτήσεις μου ήταν και είναι τι ισχύει επίσημα με ΦΕΚ, Εγκύκλιο κτλ αυτά περί προσχεδίου τα γνωρίζω άλλα να σου θυμίσω το προσχέδιο του φορολογικοί;

Επίσης για να καταλάβεις το μέγεθος της παρανόησης -παράνοιας, έχει πέσει στα χεριά μου πρόσφατη Ο.Α όπου το ποσοστό Η/Χ και των προβόλων 15%+25%=40% και πες μου γιατί όχι,αφού το μόνο που ανακοινώθηκε ήταν μείωση του ποσοστού σε 15%για τους Η/Χ άρα ισχύει ο ΓΟΚ που αναφέρει "άθροισμα Η/Χ+Εξωστών=40% και σε καμιά περίπτωση το ποσοστό των Η/Χ δεν δύναται να ξεπερνά το 20%(τώρα 15%)" .

Και αυτά που αναφέρει ο Πρόεδρος; είτε ξέρει κάτι παραπάνω είτε τα έχει χαμένα,

Όπως και να έχει χαμένα τα έχουμε εμείς, με τους μ.......

 

Α και με την θρυλούμενη κατάργηση των ελάχιστων αμοιβών ελέω " κλειστού επαγγέλματος", πως να δώσεις τιμή σε κάποιον όταν σου λέει "σε 1-2 μήνες θα ¨ανοίξουν¨ οι αμοιβές σας και μπορείς να μου κάνεις έκπτωση όπως μου είπε ο τάδε" και να στην απαιτεί τώρα.

Ήθελα να ήξερα πόσο στοίχισε η εγκατάσταση και η πρόσφατη αναβάθμιση (τρομάρα τους) του προγράμματος Αμοιβών του ΤΕΕ...

Link to comment
Share on other sites

.... πως να δώσεις τιμή σε κάποιον όταν σου λέει "σε 1-2 μήνες θα ¨ανοίξουν¨ οι αμοιβές σας και μπορείς να μου κάνεις έκπτωση όπως μου είπε ο τάδε" και να στην απαιτεί τώρα...

ο τάδε να υποθέσω δεν είναι μηχανικός;;;;;

 

σε αυστηρό τόνο να εξηγήσεις πως οι ελάχιστες αμοιβές δημιουργήθηκαν για συγκεκριμένους λόγους

εξασφαλίζουν την ποιότητα, την ασφάλεια και το δημόσιο συμφερον

 

οπότε άσχετα με την κατάργησή τους ή όχι, επειδή ακριβώς τίποτα δεν πρέπει ναλλάξει σε ότι αφορά τις 3 παραπάνω συνθήκες

δεν πραγματοποιούνται εκπτώσεις

 

προς όφελος του πελάτη ο μηχανικός κάνει άλλες εξυπηρετήσεις

προσχέδια, αλλαγές στο σχεδιασμό

σχέδια για τα συμβόλαια, πίνακες χιλιοστών, συμπλήρωση εντύπων ΙΚΑ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το προσχέδιο προβλέπει κατάργηση της αναλογικότητας ανά όροφο των Η/Χ. Παραμένει η μείωση τους (στο 15%) από τον νόμο Σουφλιά.

 

Κατάργηση των ελάχιστων αμοιβών;

 

Δηλαδή για μία μελέτη που με τα σημερινά δεδομένα έχει αμοιβή 10000Ε, εγώ θα του λέω 250Ε?

 

Αν είναι έτσι, ας καταργήσουν (που τους κατάργησαν) τους συντελεστές και ας κάνουν (για τους μελετητές μηχανικούς) το φορολογητέο:

 

Φορολογητέο = 2 x ακαθάριστες.

 

Όλο αυτό το ΦΠΑ που θα χάσει το κράτος;

Τα έσοδα σε ΤΣΜΕΔΕ?

 

Συμφωνώ Α Π Ο Λ Υ Τ Α με την myri για τους λόγους δημιουργίας των ελάχιστων αμοιβών και πιο απόλυτα ακόμα για τις υπόλοιπες εξυπηρετήσεις.

Ποιος δεν έχει κάνει 2-3 φορές τα σχέδια, εσωτερικά φωτορεαλιστικά, πίνακες, ΙΚΑ κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

φίλε apoul οι ερωτήσεις μου ήταν και είναι τι ισχύει επίσημα με ΦΕΚ, Εγκύκλιο κτλ

 

Από ΓΟΚ άρθρο 11 όπως ισχύει σήμερα

 

2. Εξώστες και ημιυπαίθριοι χώροι συνολικής επιφάνειας έως 35% αυτής που επιτρέπεται να δομηθεί συνολικά στο οικόπεδο, δεν υπολογίζονται στο συντελεστή δόμησης.

Από το ανωτέρω ποσοστό οι ημιυπαίθριοι χώροι δεν επιτρέπεται να υπερβαίνουν το 15% του συντελεστή δόμησης και κατανέμονται αναλογικά ανά όροφο.

 

 

Έχεις δίκαιο για το προσχέδιο αν και νομίζω πως αυτή θα είναι η τελική μορφή του.

Για τα υπόλοιπα περί αμοιβών συμφωνώ και εγώ με myri

Η κατάργηση των αμοιβών δεν είμαι σίγουρος πως θα ισχύσει

Link to comment
Share on other sites

ο τάδε να υποθέσω δεν είναι μηχανικός;;;;;

 

1)..οπότε άσχετα με την κατάργησή τους ή όχι, επειδή ακριβώς τίποτα δεν πρέπει ναλλάξει σε ότι αφορά τις 3 παραπάνω συνθήκες

δεν πραγματοποιούνται εκπτώσεις

2)προς όφελος του πελάτη ο μηχανικός κάνει άλλες εξυπηρετήσεις

προσχέδια, αλλαγές στο σχεδιασμό

σχέδια για τα συμβόλαια, πίνακες χιλιοστών, συμπλήρωση εντύπων ΙΚΑ κλπ

 

Καλήμερα και πάλι και για να επανέρθουμε στο θέμα μας, δεν είμαι χθεσινός ρε παιδιά στο επάγγελμα αυτά που λέτε είναι αυτονόητα,...άλλα μην μου λέτε τέτοια πράγματα 1)-2) γιατί είναι σαν να μου λέτε

α)ότι στην περιοχή σας κανένας συνάδελφος δεν έχει καταθέσει άλλα στοιχειά στο ΤΕΕ ως προς το εμβαδόν του κτιρίου για να μειώσει τις αμοιβές στα επίπεδα του 44 και όχι του 118 για να πάρει την δουλειά.

β)Ότι υπάρχει πελάτης που δεν θεωρεί αυτονόητα τα προσχέδια, αλλαγές στο σχεδιασμό σχέδια για τα συμβόλαια, πίνακες χιλιοστών, συμπλήρωση εντύπων ΙΚΑ κλπ

και για να σας προλάβω μην ακούσω για έλεγχους και κυρώσεις απο το ΤΕΕ για ψευδή στοιχειά γιατί θα πέσω κατω από τα γέλια,

νόμιζα ότι μεταξύ μας υπάρχει μια σχετική ειλικρίνεια.

Αυτά, χωρίς καμιά διάθεση αντιπαράθεσης ,αλώστε δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου πάρα να δείξω ότι ΗΔΗ ο καθένας ΚΑΝΕΙ ότι του καπνίσει (ιδιώτες- Πολεοδομίες) και μπορεί να το κάνει όσο δεν είναι σαφής η νομοθεσία (χωρίς 100.000 εγκυκλίους) και πάνω από όλα να τηρείται.

Τελικά κανένας δεν μου απάντησε τι θέλει να πει ο Αλαβάνος:

Πρώτον τα υπόγεια γκαράζ, δε μπορούν να γίνουν γκαράζ πια. Δεύτερον τα δεύτερα υπόγεια που και αυτά ήταν γκαράζ πρoσμετρώνται πλέον στον ΣΔ

Link to comment
Share on other sites

α) προσωπικά τέτοιο συνάδελφο δεν έχω γνωρίσει

β) στον πελάτη δεν είναι κακό να του υπενθυμίζεις κάποια πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.