Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fespa και αναβάθμιση σε EC


sundance

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αγοράσω το Fespa για στατικά και σήμερα πήρα τηλ στην εταιρεία.

Μου είπαν μια γρήγορη τιμή που δεν ξέρω ακριβώς τι περιλαμβάνει... γύρω στα 3100(στατικό+δυναμική ανάλυση).Οσο για EC μου είπαν πως αν το παραγγείλω τώρα θα μου τους κάνουν δώρο...

Να κάνω 3 ερωτήσεις ως νέα και ψιλοάσχετη?

1ον : Για να δουλέψω αρκούν στατ+φασμα?Η' χρειάζομαι απαραιτήτως και πεπερασμένα και διάτρηση?

2ον : Τί είναι το pushover? και...

3ον : Στο πώς δουλεύεις στο πρόγραμμα δεν αλλάζουν πολλά μετά την εφαρμογή EC,ετσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

1/ πεπερασμένα και διάτρηση θα χρειαστείς κυρίων αν θέλεις να προσομοιώσεις μηκητοειδείς πλάκες (ανωδομής και θεμελίωσης). Στι άλλες περιπτώσεις δεν είναι απαραίτητα.

2/ Αλλη μία χρήσιμη όχι όμως ακόμη απαραίτητη εφαρμογή (κατά την προσωπική μου άποψη)

3/ Φαντάζομαι πως δεν θα αλλάξουν και πολλά πράγματα. (Αν και δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμη)

Link to comment
Share on other sites

Οσο για EC μου είπαν πως αν το παραγγείλω τώρα θα μου τους κάνουν δώρο...

EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κι εγώ 3Κ+ έδωσα για το πρόγραμμα!

Έχω πάρει το στατικό, Πεπερασμένα, έλεγχο επάρκειας, ενισχύσεις, παλαιούς κανονισμούς.... Αν τα βάλουμε όλα κάτω είναι ~6000!! Και ο νέος χρήστης θα πάρει ΕΚ τζάμπα, ενώ εγώ που έχω πληρώσει τα διπλάσια στην εταιρία θα δώσω 1500Ε;;;

 

Μα καλά, τί λογική είναι αυτή;

Και φυσικά ΔΕΝ φταίνε οι νέοι που θα πάρουν τους ΕΚ τζάμπα...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,..... ειναι το πιο λογικο...

 

Πριν 6-7 χρονια χρεωσαν την αναβαθμιση σε νεους ΕΑΚ&ΕΚΩΣ....θα ηταν λογικο οι νεοι να τους πληρωναν εξτρα???

Link to comment
Share on other sites

Σωστα, αλλά δεν λέω να μην πληρώσουμε! Αλλά όχι και 1500!!!

Από την άλλη, τότε με την αναβάθμιση, λες η τιμή να μην είχε συμπεριληφθεί στην αγορά που έκανε ένας καινούριος;

 

Τελικά, η LH τί προσφέρει; Ενα πρόγραμμα ανάλυσης όπως το SAP πχ που μετά, ανάλογα με τις ανάγκες σου προσθέτεις ό,τι θέλεις ή ένα πρόγραμμα προσαρμοσμένο στην ελληνική νομοθεσία;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ζήτησα να μου πει τι προσφερει παραπάνω το Fespa 10.Και μου είπε αν πάρεις αυτή τη στιγμη το 7 θα σου δώσουμε όταν είναι έτοιμο τους Ευρωκώδικες...Αν και δεν είμαι σε θέση να το πάρω τώρα αμέσως.

Παρ'ολα αυτά εσείς που το έχετε δουλέψει το συστήνετε ως πρόγραμμα ή όχι?Είστε ευχαριστημένοι?

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια αναζητηση στο φορουμ...υπαρχουν σελιδες & σελιδες πανω σαυτο που ρωτας..

 

Κατεβασε και τη δοκιμαστικη εκδοση να το δεις..

Link to comment
Share on other sites

Παρ'ολα αυτά εσείς που το έχετε δουλέψει το συστήνετε ως πρόγραμμα ή όχι?Είστε ευχαριστημένοι?

 

Για να μην πάμε σε off topic τοποθετήσεις σχετικά με τα πιο πάνω ερωτήματά σου, μπορείς να διαβάσεις το θέμα:

Ποιο Πρόγραμμα για στατικά (οπλισμένο σκυρόδεμα);

 

Παρακαλώ η συζήτηση που θα συνεχιστεί να είναι σχετική με τον τίτλο του θέματος.

 

ilias

Link to comment
Share on other sites

Οσο για EC μου είπαν πως αν το παραγγείλω τώρα θα μου τους κάνουν δώρο...

1ον : Για να δουλέψω αρκούν στατ+φασμα?Η' χρειάζομαι απαραιτήτως και πεπερασμένα και διάτρηση?

2ον : Τί είναι το pushover? και...

 

Ρε παιδιά λογικό δεν είναι σε οποίο0ν αγοράζει τώρα το πρόγραμμα να μην χρεώνουν τον κανονισμό με τον οποίον γίνονται οι έλεγχοι? Δηλαδή τι θα της έλεγαν της κοπέλας πάρε το πρόγραμμα με τους κανονισμούς που πάνε για κατάργηση και δώσε και άλλα 1600 για αυτούς που θα ισχύουν απο εδώ και πέρα..

 

Αποψή μου πως τα πεπρασμένα, όπως είπαν και τα παιδιά, δεν χρειάζονται.

Η PUSHOVER πρέπει να δοκιμαστεί πρώτα κ μετά να σκεφτούμε τι θα πάρουμε και τι όχι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.