Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιθεωρητής ανελκυστήρων


Recommended Posts

Είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός ΤΕ και εργάζομαι αρκετά χρόνια σε τεχνικό γραφείο ανελκυστήρων, πριν ακόμα την απόκτηση πτυχίου (1997) και έχω άδεια συντηρητού ανελκυστήρων. Για επιθεωρητής ανελκυστήρων γνωρίζει κάποιος την διαδικασία; (παρακολούθηση σεμιναρίου σε κάποιον φορέα πιστοποίησης, εξετάσεις, προυπηρεσία κτλ.). Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γιιατί δεν ρωτάς στην διεύθυνση βιομηχανίας της νομαρχίας που σου έχει δώσει και

την άδεια. Πρέπει να ξέρουν.

 

Όπως επίσης και η Γενική Γραμματεία Βιομηχανίας του ΥΠΑΝ, που έχει και την ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

Οι Διπλωματούχοι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί χρειάζονται κάποια πιστοποίηση-άδεια για να γίνουν επιθεωρητές ανελκυστήρων ή αρκεί το δίπλωμα;

Link to comment
Share on other sites

Άδεια θα χρειαστείς, όπως και για κάθε άλλη πιστοποίηση. Το πώς την παίρνεις δεν θυμάμαι, αν και έχω διαβάσει.

Η λύση είναι να ρωτήσεις στην ΓΓΒ του ΥΠΑΝ.

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνεις επιθεωρητής πρέπει να απευθυνθείς κάποια εταιρεία πιστοποίησης ανελκυστήρων. Από ότι θυμάμαι δεν ξεκινάς κατ ευθείαν σαν επιθεωρητής. Υπάρχουν διάφορα στάδια (νομίζω βοηθός επιθεωρητή, επιθεωρητής, αρχιεπιθεωρητής)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, και θα πρέπει να παρακολουθήσεις αριθμό επιθεωρήσεων τόσο σε μηχανικό, όσο και σε υδραυλικό ανελκυστήρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Για να γίνεις επιθεωρητής πρέπει να απευθυνθείς κάποια εταιρεία πιστοποίησης ανελκυστήρων. Από ότι θυμάμαι δεν ξεκινάς κατ ευθείαν σαν επιθεωρητής. Υπάρχουν διάφορα στάδια (νομίζω βοηθός επιθεωρητή, επιθεωρητής, αρχιεπιθεωρητής)

 

Σωστά, και θα πρέπει να παρακολουθήσεις αριθμό επιθεωρήσεων τόσο σε μηχανικό, όσο και σε υδραυλικό ανελκυστήρα.

 

Σωστά και τα δύο. Για την πληρότητα της απάντησης, συμπληρώνω: επιθεωρητής γίνεσαι στα πλάισια ενός φορέα ελέγχου ανελκυστήρων, ο οποίος πρέπει να ακολουθεί τις κατευθυντήριες οδηγίες του ΕΣΥΔ. Η συγκεκριμένη βρίσκεται εδώ, δες σελίδες 3-5.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Σωστά και τα δύο. Για την πληρότητα της απάντησης, συμπληρώνω: επιθεωρητής γίνεσαι στα πλάισια ενός φορέα ελέγχου ανελκυστήρων, ο οποίος πρέπει να ακολουθεί τις κατευθυντήριες οδηγίες του ΕΣΥΔ. Η συγκεκριμένη βρίσκεται εδώ, δες σελίδες 3-5.

 

 

 

 

Σύμφωνο και εγώ με τα παραπάνω μιας που είμαι και επιθεωρητής ανελκυστήρων 10 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει στην Θεσσαλονίκη και είναι η εταιρία με την οποία συνεργάζομαι

Κάποια στιγμή θα κάνουμε σεμινάρια θα σε ειδοποιήσω

Η εταιρία είναι QMScert

(για τον Νίκο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.