Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eπαγγελματικά δικαιώματα κολεγίων


Recommended Posts

fraafr το τεε οπως και το κρατος και ολα τα πραγματα στην ελλαδα εχει την ιδια νοοτροπια...

 

η κοινωνια εχει αλλαξει και αυτο ακομα ερυενα αν γινονται αλλαγες...

και οπως ολα στην ελλαδα ειναι για κομματικα παιχνιδια....

 

 

καποτε εσυ φανταζομαι οταν ακουγες ανωτατοποιηση των τει πανηγυριζες....

εγω τοτε φοιτητητς ακουγα απο τους πασοκους να λενε οτι μας συμφερει στα πολυτεχνεια !!!

τελικα βγηκα στην αγορα και ηταν πιο χαλια απο αφρικανικη χωρα οι οροι.....

 

σου λεω αυριο γινεται ενα νεο τεε και γραφονται κολλεγια-τει-αει και οτι αλλο βγει στην πορεια....

 

ξερεις τιθαχει αλλαξει? ΤΙΠΟΤΑ.........ζεις στο κρατος που του αρεσει να δινει τιτλους....

τι αλλαξε σε σενα? η τι θαλαλζε? να υπογραφες 1 αδεια παραπανω απο κανα γνωστο?

 

οσο για τους συνδικαλιστες μας....οταν απο 120.000 μηχανικους οι 40.000 ειναι της τελευταιας 10ετιας και ομως ακομα οι διιοι ψηφιζονται και απο τους νεους οι περισσοτεροι δεν κατεβηκανε να ψηφισουνε (εγω 7ετιας οταν πηγα να ψηφισω βρηκα καμια 20αρια γνωστους....η αδερφη μου 2ετιας ουτε εναν!! )

 

μην περιμενεις καμια αλλαγη.....

αν μαρεσει αυτο με τα κολλεγια.....ΟΧΙ......

ΤΙ να κανουμε παρτε το αποφαση στην μπανανια ζουμε.....

 

η μαλλον στην γη της ευκαιριας?

 

πας για λοστρομος και καποτε σε φωναζουνε και καπετανιο !!

 

α ναι ξεχασα και εγω αντι για 5ετιας μηχανικος βγηκα τελικα μηχανικος με μαστερ !!

 

υ.γ georgebest γινε και 5ετιας να γινεις και πολυτεχνειο δεν σεμποδιζει και κανεις!!!

υ.γ 2 αντε γραφτειτε στο φορουμ περισσοτεροι των πρων υπομηχανικων -μετα τει - μετα ατει - μετα που ξερεις Μ.Ι.Τ παραρτημα να πειτε τον πονο σας!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και θεωρώ τη συμμετοχή ατόμων άνω των 30 σε αυτό το θέμα "κάπως" θέλω να πω κάποια πράγματα τα οποία πιθανόν να σκέφτονται πολλοί αλλά προσπερνούν το θέμα και δεν συμμετέχουν.

Αρχικά, οι πανελλήνιες και οι βαθμοί σε αυτές.Φυσικά και έχουν σημασία.Δεν αποδεικνύουν ευφυία, αλλά σιγουρα οργανωτικότητα, μεθοδικότητα και συνέπεια,(πράγματα που σε ακολουθούν σε όλη σου τη ζωη συνήθως) όσο μεγαλύτερος είναι ο βαθμός που διαθέτει κάποιο άτομο τα παραπάνω τόσο μεγαλύτερη είναι η πιθανότητα του να επιτύχει.Εξαιρέσεις υπάρχουν σαφέστατα όπως σε καθετι, ωστόσο είναι εξαιρέσεις ας μην το ξεχνάμε αυτό.

Στον τομέα μας λοιπόν μετά τα αποτελέσματα

κάποιοι δεν περνανε πουθενα

καποιοι περνάνε στα ΤΕΙ

κάποιοι στα Πολυτεχνεία

Όλοι είχαν στην πρώτη θέση του μηχανογραφικού τους τα πολυτεχνεία.(θα ήθελα πολυ να ήξερα τι ποσοστό αυτών που περνούν π.χ. στο δομικών έργων το είχαν και πρώτη επιλογή και όχι πολυτεχνείο)

Τώρα , αυτοί που δεν περνάνε πηγαίνουν Αγγλία

Αυτοί που περνάνε τει πηγαίνουν και κάποιοι επίσης πηγαίνουν Αγγλία

Αυτοί που περνούν πολυτεχνείο φοιτούν κανονικά.

Στη συνέχεια, αυτοί που πήγαν Αγγλία σε 4 χρονάκια γυρνούν στη χώρα τους αποκτούν δικαιώματα διπλωματουχου.

Αυτοί που φοίτησαν στα τει σε 4 χρονάκια τελειώνουν τη σχολή και ξεκινούν να εργάζονται.

Οι άλλοι αυτοί των πολυτεχνείων φοιτούν ακόμη αντιμετωπίζοντας πολύ μεγαλύτερες δυσκολίες από τους παραπάνω.Γιατί??Γιατί με το (όποιο) σύστημα των πανελληνίων ήταν οι καλύτεροι και έτσι τους ανταμοίβει το σύστημα....(πρέπει να έχει χριστιανικές ρίζες το σύστημα αυτό "οι τελευταίοι έσσονται πρώτοι" ή κάπως έτσι)

Στην Μεγάλη Βρετανία το σύστημα λειτουργεί αλλιώς, εύκολες και σύντομες σπουδές πολύ δύσκολη αδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

Στην ελλάδα το ανάποδο.Τι πράττει ο έλληνας?εύκολες σπουδες και μετά εύκολη αδεια ασκήσεως ....

Κύριοι των τει δεν ξέρω τα επαγγελματικά σας δικαιώματα, όπως δεν ξέρω και τα δικά μου.Δεν μου άνοιξαν τις πόρτες στις εταιρείες τα επαγγελματικά μου δικαιώματα αλλά οι γνώσεις και η συνέπειά μου, όπως και σε κάποιους των τει με τους οποίους συνεργάστηκα και στους οποίους βγάζω το καπέλο.Αν κάποιοι από εσάς εδώ δαπανούσατε τον ίδιο χρόνο για περαιτέρω επιμόρφωση όσο έχετε δαπανήσει για τα ποστ σας περί επαγγελματικών δικαιωμάτων εδώ μέσα μπορεί να είχατε διαφορετική εξέλιξη.Χαλίφης στη θέση του χαλίφη...και χωρίς κόπο αυτό θέλετε κάποιοι..

Quiz Ποιοι είναι το καλύτερο πολυτεχνείο της Μ. Βρετανίας?Ας πούμε το imperial.Από τους 100 έλληνες μεταπτυχιακούς φοιτητές του πόσοι έχουν τελειώσει ελλάδα και πόσοι Μ.Βρετανία??

Link to comment
Share on other sites

Οτι υπάρχει αυτό το χάλι και πιθανότατα θα συνεχιστεί, δεν σημαίνει ότι θα μου απαγορεύσει να προσπαθώ να το γκρεμίσω.

Αν εσύ έχει κάτσει πάνω στα σίγουρα δικαίωμά σου, όπως και δικό μου να το "στολίζω"

 

υ.γ 2 αντε γραφτειτε στο φορουμ περισσοτεροι των πρων υπομηχανικων -μετα τει - μετα ατει - μετα που ξερεις Μ.Ι.Τ παραρτημα να πειτε τον πονο σας!!

 

Αυτό δεν μ'αρεσε και πιστεύω ότι

1ον δεν ανήκει "μόνο" σε διπλωματούχους το forum και μας κάνουν χάρη με την εγγραφή (εκτός εάν έχω χάσει επεισόδια) και

2ον από τα προηγούμενα post μου είδες πουθενά "κλαψούρα", αντίθετα σας λέω την πραγματικότητα και σας ζητάω την τοποθέτησή σας. (κρίμα)

 

Αν κάποιοι από εσάς εδώ δαπανούσατε τον ίδιο χρόνο για περαιτέρω επιμόρφωση όσο έχετε δαπανήσει για τα ποστ σας περί επαγγελματικών δικαιωμάτων εδώ μέσα μπορεί να είχατε διαφορετική εξέλιξη.Χαλίφης στη θέση του χαλίφη...και χωρίς κόπο αυτό θέλετε κάποιοι..

Ευχαριστούμε για την συμβουλή σας, θα το ρίξω στο διάβασμα ώστε να αποφύγω να ξανάγράψω εδώ.

Αλλά στον κο Κολεγιοδιπλωματούχο, που αγόρασε το διπλωματάκι του και ήταν όλη μέρα στο facebook, δεν έδωσες καμία συμβουλή...γιατί?

Link to comment
Share on other sites

fraafr η κλαψα δεν πηγαινε για σενα και το ξερεις....

εχεις παραπανω απο 1 ποστ !!

επισης κανεις δεν σου κανει χαρη δεν ειπα πουθενα αυτο...

απλα ειναι καπως ξαφνικα να γραφονται νεα ,ελη και το 1 ποστ τους ναναι για αυτο το θεμα....

 

οσο για τα δικαωματα μου πουχω κατσει πανω τους οπως λες.....

μηχανικος ειμαι.........σκ@τ@ δικαιωματα εχω......μονο υποχρεωσεις....

δεν ξερω μπορει εγω ναμαι στην γη της επαγγελιας και ναμαι αχαριστος.....

 

 

περιμενε 3 χρονια ακομα......150.000 μηχανικοι......καμια 20.000 απο κολλεγια και ποσοι ειστε απο τει....

 

ενταξει θα φτασουμε στο μαγικο νουμερο 300.000......οπως η δελτα της γειτονιας θαμαστε και οι μηχανικοι της γειτονιας.....

 

συγγνωμη ξεχασα τους αγαπητους μεταναστες....μπορει απο πακισταν μερια ναχουνε και πτυχια μηχανικων......ας ανοιξουμε και την αγκαλια μας και γιαυτους !!!

 

 

υ.γ απο πανω εχει ενα θεμα .....νεος μηχανικος με απυ....http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=15542&page=6

 

διαβαστετο τελικα μπορει να καταλαβετε πολλα..

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω αφου τελικα επαγγ δικαιωματα ιδια με των διπλωματουχων παιρνουν και οι αποφοιτοι σχολων της πλ ομονοιας.

 

α. οι πενταετους φοιτησης 18 σειρητια χρυσα στο μανικι καθως και 12 κλαρες στο πηλικιο

επισης σπαθι το μεγαλυτερο

β. οι τριετους απο αγγλια κλπ 10 σειρητια χρυσα στο μανικι καθως και 10 κλσρες στο πηλικιο

σπαθι κανονικο

γ.οι των κολλεγιων απλη στολη με 5 χρυσα σειρητια και σπαθι μικρο

 

οι υπολοιποι δεν τους νοιαζει γιατι εχουν πολλα ονοματα υπομηχανικοι εργοδηγοι ,νοσοκομες,βοηθοι μηχανικου,σχεδιαστες ...και δεν γουσταρουν και τη στολη

 

ετσι να ξεχωριζουμε.. τι θα πει και η μαμα.

Link to comment
Share on other sites

ο.κ. θα το διαβάσω, να δω τι θα καταλάβω..

Αυτό που λέω σε τόσα post που έχω γράψει και πραγματικά προσπαθώ πολύ (δράμα ζω) είναι να μην ξεφύγω από το θέμα όπως περιγράφετε στον τίτλο.

Τί σας γράφω ?? την παρούσα κατάσταση (ΣτΕ, κολλέγιο κλπ->δίπλωμα)

Τί σας ζήτησα ?? να δω τις αντιδράσεις σας και τις τοποθετήσεις σας.

Τί Πήρα ??

-έλα μωρέ αφού δεν έχει δουλειά, ας γίνουν ότι θέλει ο καθένας

-επ. δικαιώματα ΤΕΙ και κλαψούρες και κάτσε να διαβάσεις και και ...

-και μια σιγήηηηηη, ψαριού από τους περισσότερους

Τί κατάλαβα ?? βγάζω το καπέλο στο ΤΕΕ, έχει κάνει πολύ καλή δουλειά

Link to comment
Share on other sites

@ POL

Πραγματικά, δεν με ενδιαφέρει τι θα γίνει μετά από αυτό. Θέλω να δω τους συναδέλφους διπλωματούχους να αλλάζουν

Οχι να αποδέχονται ότι τους σερβίρουν, να σκέφτονται να κρίνουν να σταθμίζουν και να είναι διαλλακτικοί.

Οχι κύριοι/ες δεν θέλουμε τα δικαιώματά σας, σας το είπαμε εκαντοντάδες φορές, εμείς είμαστε πιο λογικοί, μην πιστεύετε αυτά που σας λένε για να δημιουργούν εντυπώσεις και να σας στρέφουν απέναντί μας.

Τα δικαιώματά σας τα εκχωρήσατε χωρίς αγώνα στα κολλέγια γιατί είχατε το μυαλό σας και το βλέμμα σας σε λάθος κατεύθυνση.

Ποτέ δεν είναι αργά, εδώ το κλείνω εγώ...όποιος θέλει ας καταλάβει

Link to comment
Share on other sites

Ο ΣΕΒ βρηκε νεο πιονι....

 

όποιος θέλει ας καταλάβει ...

 

 

εκει ειναι η πραγματικη ουσια...

 

 

 

 

υ.γ πολ.....οταν σπασει κερναω......θαχω παρει συνταξη και ακομα τα ιδια θαναι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.