Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eπαγγελματικά δικαιώματα κολεγίων


Recommended Posts

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί μπερδεύεστε με το τι μπορεί να κάνει το ΤΕΕ. Το διαβάσατε το ΠΔ; Είναι σαφές από τα λεγόμενα αντισταθμιστικά μέτρα, ότι θα εγγράφεται έχοντας τις εξής επιλογές (Αρθ.14 Παρ.2):

1. Πρακτική άσκηση (το πολύ 3 έτη)

2. Εξέταση επάρκειας

Δεν πέφτει λόγος στο ΤΕΕ για το αν θα γραφτεί μέλος του. Το ετσιθελικό τελείωσε. Αν δουν οι υποψήφιοι ότι πέφτει πόρτα στην εξέταση επάρκειας, θα κάνουν όλοι πρακτική άσκηση και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

ας κανουν πρακτικη ασκηση...

 

ετσι και αλλιως οι περισσοτεροι παιδια κατασκευαστων ειναι....

 

 

οσο για το ΤΕΕ.....αποσο κοιταξα τελευταια φορα το Ε σημαινει ΕΛΛΑΔΑΣ.........ας παει να γραφτει στης αγγλιας και ας δουλευει με το αγγλικο αφμ.....

 

 

παλιοτερα ακουγα και το ανεκδοτο ΤΕΙ και μετα 2 χρονια μαστερ αγγλια και γυρισα ΑΕΙ....

 

 

προσωπικα ας μπουνε ολοι.......

ετσι και αλλιως τι 120.000 τι 240.000

 

να δω τωρα με την οικονομικη κριση μηπως βγαινουνε στον δρομο και κλαιγονται οτι δεν

εχουνε λεφτα να πανε τα παιδια τους αγγλια.....

 

πολυ γελαω ...πολυ γελιο.....εως τωρα ο ελληνας πληρωνε τα δανεια για την μερσεντες που δεν ειχε να κυκλοφορησει....

 

τωρα θα πληρωνει τα δανεια για το παιδι που πηγε στο κολλεγιο στην αγγλια και γυρισε και περνει 500 ευρω και μπορει και ανεργος και θα παρακαλα η μανα του να τον παρουνε για μαθηση στο δημοσιο με 250 ευρω τον μηνα.....

 

 

σαν λαο δεν μας λυπαμαι καθολου....

με τα συμπλεγματα πουχουμε ο φροιντ θακανε την παπυρους-λαρους-μπριτανικα....

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι δεν του την έχουν στημένη του ΤΕΕ οι κολεγιάρχες για το επόμενο ατόπημά του ?? θα γελάσει κάθε πικραμένος

Το θέμα είναι τί προθέσεις έχουν αυτοί με το να ιδρύουν σχολές για παράδειγμα μηχανικού. Τι μακροπρόθεσμα συμφέροντα καλούνται να εξυπηρετήσουν; Μια υποτυπώδη έρευνα στην αγορά εργασίας να γίνει, αμέσως θα αντιληφθεί κανείς ότι δεν υπάρχουν ανάγκες για περαιτέρω

αύξηση του αριθμού των νέων μηχανικών.

Δεν πέφτει λόγος στο ΤΕΕ για το αν θα γραφτεί μέλος του. Το ετσιθελικό τελείωσε.

Λυπηρό να καταφεύγουμε με τέτοιες εκφράσεις στο ΤΕΕ, όπου ο θεσμικός του ρόλος είναι ορισμένος και εγκεκριμένος από το κράτος.

Link to comment
Share on other sites

όπα.., έχετε πάρει φόρα

τόσοι "ξένοι" διπλωματούχοι μέλη ΤΕΕ, τους είχαν ξεσκίσει στις εξετάσεις ?? ...

... ααα, και να μου γράψετε και τα μόρια που έπιασε ο εν λόγω στις πανελλαδικές εξετάσεις...

 

Αντε πάλι τα στερεότυπα...

Εμένα τουλάχιστον ως απόφοιτο Αγγλίας μου κάνανε ακτινογραφία στις εξετάσεις άδειας ασκήσεως του ΤΕΕ... Μόνο τι νούμερο παπούτσι φορούσε ο Brunnel δεν με ρώτησαν...

Όσον αφορά τις πανελλαδικές ειλικρινά δεν μπορώ να κατλάβω ώς τι το παραθέτεις το επιχείρημα...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ποιοι θα πικραθούν δεν ξέρω.

Σιγουρο πάντως ειναι οτι τέλος το βαθύ κρατος, οι σύντεχνιες,ΚΛΠ

Επίσης στο νέο φορέα πού θα διαχείριζεται την ελεύθερη κινήτικοτητα των εργαζομένων

πχ μηχανικών εχουν λόγο πλεον ολοι οι εμπλεκόμενοι.

 

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΒΑΘΥ ΚΡΑΤΟΣ..ΣΥΝΤΕΧΝΙΕΣ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΥΡΩΠΗ

Link to comment
Share on other sites

Tο ΣτΕ αναγνώρισε πτυχίο ευρωπαϊκού ΑΕΙ

Απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας ανοίγει τον δρόμο αναγνώρισης των πτυχίων ευρωπαϊκών ΑΕΙ, ανεξαρτήτως εάν οι πτυχιούχοι έκαναν μέρος ή όλα τα έτη σπουδών τους στην Ελλάδα.

παιδιά υπάρχει πουθενά δημοσιευμένη η απόφαση;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λυπηρό να καταφεύγουμε με τέτοιες εκφράσεις στο ΤΕΕ, όπου ο θεσμικός του ρόλος είναι ορισμένος και εγκεκριμένος από το κράτος.

 

Το ΤΕΕ, κατά τη δική μου άποψη πάντα, απέτυχε παταγωδώς. Η δουλειά ως Τεχνικό Επιμελητήριο δεν είναι να δρα ως συνδικαλιστικός φορέας που δήθεν το νοιάζουν μόνο τα μέλη του, φτάνοντας στο σημείο ακόμα και να εκβιάζει το ίδιο το κράτος αν δεν του κάνει τα χατήρια. Πρόσφατο παράδειγμα η απειλή πως θα σταματήσει τα ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΡΓΑ αν πάρουν επαγγελματικά δικαιώματα οι Μηχανικοί ΤΕ! Είναι αυτό δουλειά του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος;

 

Που απέτυχε; Όλοι λέτε πως είναι πολλοί οι Μηχανικοί σε αυτή τη χώρα; Ποιος φταίει; Πότε βγήκε να διαμαρτυρηθεί το ΤΕΕ, όταν τόσα χρόνια φυτρώνανε τμήματα Πολυτεχνικών σχολών παντού; Βγήκαν οι πρύτανεις τις προάλλες και είπαν πως στις πολυτεχνικες σχολές του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας δεν υπάρχει υλικοτεχνική υποδομή! Και γιατί λειτούργησε εξαρχής; Πότε το κατήγγειλε το ΤΕΕ αυτό; Μέχρι σήμερα ήταν να δημιουργηθεί τμήμα Αρχιτεκτονικής στα Ιωάννινα και ακυρώθηκε πριν λίγες μέρες! Τόσες νέες σχολές τελικά ποιους βοήθησαν;

 

Κάτι που το έχω άχτι. Η νομοθεσία για το επάγγελμα του μηχανικού είναι του 1930! Το επάγγελμα που επηρεάζεται περισσότερο από όλα με την ραγδαία ανάπτυξη της τεχνολογίας, ρυθμίζεται με σκεπτικό του 1930! Έλεος δηλαδή. Ήξερε ο νομοθέτης το 1930 τι θα πει software; Ήξερε πως θα ερχόταν μία μέρα που οι γνώσεις μηχανολόγου δεν θα ταυτίζονταν με του ηλεκτρολόγου μηχανικού; Και άλλα πολλά που προκύπτουν από τόσο αναχρονιστική νομοθεσία βλ Χημικούς Μηχανικούς και άλλες νέες ειδικότητες. Το ΤΕΕ σας φαίνεται για φορέας ανανέωσης; Ή προσπαθεί με νύχια και με δόντια να σταματήσει κάθε αλλαγή μήπως και ξεβολευτούν κάποια μέλη του;

 

Επίσης τα κολέγια δεν τα έβλεπε το ΤΕΕ ότι θα έρχονταν; Από τη στιγμή που υπογράφτηκε η συνθήκη της Μπολόνια ήταν μονόδρομος. Όλοι το ξέραμε και ας κάνανε πολλοί την πάπια. Τώρα πέφτει από τα συννέφα το ΤΕΕ που θα εγγράφει ως μέλη του όλους τους απόφοιτους, θέλει δε θέλει; Δε μπορούσε να δει λίγο μπροστά;

 

Εγώ, νιώθω το ΤΕΕ ως εχθρό μου. Ντρέπομαι που είναι φορέας του Δημοσίου και χρηματοδοτώ και εγώ με εισφορές, θέλω δε θέλω, τον αγώνα του εναντίων μου, γιατί κακά τα ψέματα, μόνο πια οι Μηχανικοί ΤΕ είναι στη γωνία. Είναι κακό να ελπίζεις σε ένα τεχνικό επιμελητήριο όπως έχει η Μ. Βρετανία που θέτει σωστούς και ίδιους κανόνες για όλους; Που στόχος του δεν είναι να περνάει καλά μία μερίδα μηχανικών σε βάρος μίας άλλης αλλά να προασπίζει το ίδιο το επάγγελμα του μηχανικού;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε πάλι τα στερεότυπα...

Όσον αφορά τις πανελλαδικές ειλικρινά δεν μπορώ να κατλάβω ώς τι το παραθέτεις το επιχείρημα...

 

δυστυχώς φίλε, δεν είναι δικό μου επιχείρημα, άλλων συναδέλφων σου είναι...

 

@skeptikos : Λυπηρό να καταφεύγουμε με τέτοιες εκφράσεις στο ΤΕΕ, όπου ο θεσμικός του ρόλος είναι ορισμένος και εγκεκριμένος από το κράτος.

 

Τι λες αγόρι μου ? Λυπηρό μπορεί να είναι για σένα,

αυτά που πιστεύουμε για το ΤΕΕ δεν μας επιτρέπουν να τα δημοσιοποιήσουμε εδώ μέσα.

Αυτά που γράφουμε είναι τα καλύτερα...

Οσο για τον θεσμικό του ρόλο, τον ψάχνει καιρό αλλά δεν τον βρίσκει εκεί που τον έχει χώσει.

 

Αλλά και πάλι δεν βλέπω να σας πειράζει το θέμα των κολλεγίων, ότι με 3 κοψοχρονακια και μαθήματα fast σε υποδομές ανέκδοτο έχουν έτοιμο το δίπλωμα. Επειδή δεν υπάρχει δουλειά ας κάνει ο καθένας ότι θέλει ? Ισα-ίσα που τώρα έπρεπε να πάρουν τα βουνά οι "συνδικαλιστές" σας ώστε να κρατήσουν τις ισορροπίες.

Αλλά είπαμε : όποιος δεν μπορεί να χτυπήσει τον γαϊδαρο χτυπάει το σαμάρι...(πως ταιριάζει !!!)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα να δούμε την αντίδραση του Τ.Ε.Ε. και των συνοδοιπόρων του. Ε ρε γλέντια που θα γίνουν. Έχουν φαγωθεί στο Τ.Ε.Ε. και στους μηχανικούς των Πολυτεχνείων μήν τυχόν και υπάρξει εξισορρόπησει των επαγγελματικών δικαιωμάτων μηχανικών Α.Τ.Ε.Ι. με τους μηχανικούς των Πολυτεχνείων. Έφτασαν στο σημείο να διατυμπανίζουν ψευδέστατα ότι τα Α.Τ.Ε.Ι. είναι τριετής φοίτησης όταν ξέρει όλος ο ντουνιάς ότι είναι τετραετής. Τώρα θα δούμε την ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ τους σ΄ όλο το μεγαλείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.