Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση Εντύπου E3


Recommended Posts

O MΣΚΚ ισχύει για συγκεκριμένες χρήσεις (τις έχω ήδη περιγράψει σε παραπάνω δημοσιεύσεις ). Λογιστικός προσδιορισμός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

θα ηθελα κ γω βοηθεια στο Ε3.

α) το Ε3 της συζυγου που υποβαλλεται με δικους της κωδικους, σε ποια ΔΟΥ υποβαλλεται (σχετικα με το πεδιο 005); στη ΔΟΥ της προηγουμενης υποβολης της ή στη ΔΟΥ του συζυγου; σε περιπτωση που οι συζυγοι εχουν διαφορετικες ΔΟΥ.

 

β)το δικο μου Ε3 ειναι σχετικα απλο, δηλ οχι πολλα πεδια για να συμπληρωθουν (θεωρω). θα τα αναφερω κ οποιος μπορει να μου πει αν το κανω σωστα, θα ηταν πολυτιμη η συμβολη του:

Πινακας ΣΤ-δ)

διαφορα εξοδα (536)= 512,93

συνολο δαπανω (546)= 512,93

 

Πινακας ΣΤ-ζ)

ακαθ. εσοδα ελ. επαγγ. - επιτηδευματιες (280) = 1066

συνολο εσοδων ελ. επαγγ (283)= 1066

 

Πινακας ΣΤ-στ)

ακαθαρ. εσοδα (304) = 1066

συνολο (344) = 1066

συντ. καθ, κερδους %(359)= 26

 

Πινακας ΣΤ-η)

συνολο ακαθ. εσοδων (550)= 1066

μειον δαπανες χρησης (558)= 512.93

κερδος βασει λογιστ.υπολογ. (562) = 553,07

καθαρο κερδος με λογιστ.προσδ (570)= 553,07

 

Πινακας Ζ

φορολ.καθαρ.κερδη (346)= 553,07

 

Πρεπει να συμπληρωσω κατι αλλο; δεδομενου οτι εκοψα φετος 1 ΑΠΥ με καθαρο ποσο =1066 και αγορασα κατι μικροπραγματα καθαρης αξιας 512,93. επισης ειχα κ ενα ΑΠΥ ακυρο το οποιο αναφερω στον Πινακα Β, καθως τοσο το ακυρο οσο και το εγκυρο αφορουν τον ιδιο πελατη.

Αυτοελεγχο πρεπει να κανω (πινακας Ι);

 

 

σας ευχαριστω θερμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

προσθέτω και εγώ ένα ερώτημα, το οποίο ήδη έχω απευθύνει στην ΓΓΠΣ και αφορά την συμπλήρωση της κατάστασης φορολογικής αναμόρφωσης, η οποία όπως θα διαπιστώσατε συμπεριλαμβάνεται στην υποβολή του Ε3. Νομίζω, πως οι περισσότεροι πρέπει να την υποβάλλουμε δεδομένου ότι αφορά και σε έξοδα αυτοκινήτου και κινητής τηλεφωνίας :

 

Προσπάθησα λοιπόν να συμπληρώσω τον πίνακα της φορολογικής αναμόρφωσης και πιο ειδικά τον πίνακα ΙΙΙ : Κατάσταση Κινητής τηλεφωνίας

 

Συμπλήρωσα τα παρακάτω πεδία ως εξής :

1121 : 1205,62 (ποσό λογαριασμών πριν την αναμόρφωση)

1122 : 1 (έχω ένα λογαριασμό)

1123 : 1 (είμαι ελεύθερος επαγγελματίας δεν απασχολώ προσωπικό)

 

Και ενώ θα έπρεπε το 1124 να πάρει αυτόματα την τιμή 602, 81 (που είναι το 50% του 1205,62 ) εντούτοις δεν ενημερώνεται το πεδίο.

 

Και προφανώς δεν μου επιτρέπει την ολοκλήρωση της υποβολής.

 

Μήπως είχατε το ίδιο πρόβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

 

Συμπλήρωσα τα παρακάτω πεδία ως εξής :

1121 : 1205,62 (ποσό λογαριασμών πριν την αναμόρφωση)

1122 : 1 (έχω ένα λογαριασμό)

1123 : 1 (είμαι ελεύθερος επαγγελματίας δεν απασχολώ προσωπικό)

 

Και ενώ θα έπρεπε το 1124 να πάρει αυτόματα την τιμή 602, 81 (που είναι το 50% του 1205,62 ) εντούτοις δεν ενημερώνεται το πεδίο.

 

Και προφανώς δεν μου επιτρέπει την ολοκλήρωση της υποβολής.

 

Μήπως είχατε το ίδιο πρόβλημα ?

 

έχεις συμπληρώσει στον πίνακα 1 στον κωδικό 12: 602,81 ?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω....μάλλον θεωρεί αποδεκτό το ποσό που δηλώνεις στον πίνακα 1 στον κωδικό 12.Για να το πετάξει αυτόματα θα πρέπει να ισχύει " Ο τύπος α-(α*γ*δ/β) εφαρμόζεται όταν το (β) είναι μεγαλύτερο του (γ).".Έτσι το καταλαβαίνω εγώ.

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο: ο κωδικός 5 του πίνακα Ι αφορά και στα έξοδα της βενζίνης?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ήθελα να θέσω δύο ερωτήματα σχετικά με την φορολογική αναμόρφωση που συνοδεύει το Ε3

 

Κατάλαβα οτι συμπληρώνουμε τους κωδικούς 1005 και 1012 του πίν. Ι βάσει των πινάκων ΙΙ και ΙΙΙ (δεν ξέρω αν απαντώ και στο ερώτημα του Γιάννη Γ.)

 

Σε ποιον κωδικό βάζουμε τα έξοδα ΔΕΗ,ΟΤΕ που δεν εκπίπτουν απο το γραφείο ? (έχω γραφείο στο σπίτι)

 

Επίσης αν κάποιος γνωρίζει πως περνάς ΦΠΑ πιστωτικό ? (κωδ. 1216,1217,1218 του πιν. IV)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ήθελα να θέσω δύο ερωτήματα σχετικά με την φορολογική αναμόρφωση που συνοδεύει το Ε3

 

Κατάλαβα οτι συμπληρώνουμε τους κωδικούς 1005 και 1012 του πίν. Ι βάσει των πινάκων ΙΙ και ΙΙΙ (δεν ξέρω αν απαντώ και στο ερώτημα του Γιάννη Γ.)

 

Σε ποιον κωδικό βάζουμε τα έξοδα ΔΕΗ,ΟΤΕ που δεν εκπίπτουν απο το γραφείο ? (έχω γραφείο στο σπίτι)

 

Επίσης αν κάποιος γνωρίζει πως περνάς ΦΠΑ πιστωτικό ? (κωδ. 1216,1217,1218 του πιν. IV)

 

δεη και οτε τα βαζεις στα διαφορα στον πρωτο πινακα η τελευταια γραμμη!

λογικα το πιστωτικο θα το περνας με - μπροστα !

Edited by alex1980
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

προσθέτω και εγώ ένα ερώτημα, το οποίο ήδη έχω απευθύνει στην ΓΓΠΣ και αφορά την συμπλήρωση της κατάστασης φορολογικής αναμόρφωσης, η οποία όπως θα διαπιστώσατε συμπεριλαμβάνεται στην υποβολή του Ε3. Νομίζω, πως οι περισσότεροι πρέπει να την υποβάλλουμε δεδομένου ότι αφορά και σε έξοδα αυτοκινήτου και κινητής τηλεφωνίας :

 

Προσπάθησα λοιπόν να συμπληρώσω τον πίνακα της φορολογικής αναμόρφωσης και πιο ειδικά τον πίνακα ΙΙΙ : Κατάσταση Κινητής τηλεφωνίας

 

Συμπλήρωσα τα παρακάτω πεδία ως εξής :

1121 : 1205,62 (ποσό λογαριασμών πριν την αναμόρφωση)

1122 : 1 (έχω ένα λογαριασμό)

1123 : 1 (είμαι ελεύθερος επαγγελματίας δεν απασχολώ προσωπικό)

 

Και ενώ θα έπρεπε το 1124 να πάρει αυτόματα την τιμή 602, 81 (που είναι το 50% του 1205,62 ) εντούτοις δεν ενημερώνεται το πεδίο.

 

Και προφανώς δεν μου επιτρέπει την ολοκλήρωση της υποβολής.

 

Μήπως είχατε το ίδιο πρόβλημα ?

βαλτω στο 1125 απο κατω και θα το περασει αυτοματα το 50%! εγω ετσι εκανα!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Συνάδελφοι μερικές απορίες επί του Ε3.

 

ΠΙΝΑΚΑΣ Γ : Κωδ 071 (Ανέλεγκτες Χρήσεις) - Τί συμπληρώνουμε; Δεν έχω υπαχθεί ποτέ μου σε αυτοέλεγχο ούτε είχα πληρώσει το περσινό χαράτσι της περαίωσης. Άρα βάζω 0;

 

ΠΙΝΑΚΑΣ ΣΤ : Ως ελεύθερος επαγγελματίας πέρσυ υπέγραψα κάποιες άδειες (αρχιτεκτονικά - στατικά - τοπογραφικό μελέτη και επίβλεψη) και έκανα και 2 πραγματογνωμοσύνες (μία δικαστική, μία για το ΤΕΕ). Επίσης έχω κάποια έξοδα γραφείου για τα οποία έπαιρνα τιμολόγια. Συνεπώς :

ΣΤ α) Κωδ 530 (ΦΠΑ που κατέβαλα, έσοδα - έξοδα. Σωστά; )

δ) Κωδ 278 Λοιπά έσοδα ελευθ. επαγγελματιών. Δηλαδή τα ακαθάριστα έσοδά μου συμπληρώνω; Όχι 275 (μελέτες μηχανικών);

στ) Ποιές στήλες συμπληρώνω εφόσον την χρονιά αυτή εξέδωσα άδειες (με υπογραφή αρχιτεκτονικών - στατικών - τοπογραφικού και έκανα και 2 πραγματογνωμοσύνες; Με τί κωδικούς; (Κυρίως αυτό με ενδιαφέρει συνάδελφοι)

η) Ισχύει ο λογιστικός προσδιορισμός όπως πέρσυ, σωστά; Συνεπώς συμπληρώνω Κωδ 550, 558, 562, 570;

ζ) Κωδ 546 Συμπληρώνω φορολογητέα καθαρά αποτελέσματα και τίποτε άλλο σε αυτόν τον πίνακα. Σωστά;

 

Υπάρχει λόγος να κάνω αυτοπεραίωση από τη στιγμή που έχω μικρό εισόδημα φέτος ή να πάω με λογιστικό προσδιορισμό; Σημειωτέον ότι δεν έχω κάνει ποτέ μου περαίωση ή αυτοπεραίωση στα 4 χρόνια που εργάζομαι ως ελευθ. επαγγελματίας.

 

Στην κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης, στον τελευταίο πίνακα, εκτός από το ΦΠΑ, συμπληρώνω και τίποτε άλλους φόρους που κατέβαλα; π.χ. Προκαταβλητέο (ΦΕΜ) 4%,10% για τις οικ. άδειες που εξέδωσα και Προκαταβλητέο 20% για τις πραγματογνωμοσύνες που έκανα; Λογιστή που ρώτησα μου είπε μόνο το ΦΠΑ να βάλω.

 

Και μια τελευταία απορία επί του Ε1. Οι αμοιβές από τις πραγματογνωμοσύνες που έκανα μπαίνουν στον κωδικό 503; Ή στον 501;

 

Αν μπορείτε βοηθήστε μπας και βγάλω άκρη. Δε θέλω να ξαναμπλέξω με λογιστές...

Edited by Harker88
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.