Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση Εντύπου E3


Recommended Posts

Ο πίνακας στ' του Ε3 αναφέρει ακαθάριστα έσοδα παροχής υπηρεσιών και ελεύθερου επαγγελματία.

Στην περίπτωση μηχανικού με σύμβαση στο πανεπιστήμιο (αμοιβή με μπλοκάκι δηλαδή), τα έσοδα που προκύπτουν

σε ποιά κατηγορία ανήκουν?Στου ελεύθερου επαγγελματία πάντα?Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

 Ο μηχανικός ανήκει στα ελευθέρια επαγγέλματα κατά την ορολογία της φορολογίας εισοδήματος  (ο μηχανικός αυτοκινήτων στις εμπορικές επιχειρήσεις )

 

Η κατηγοριοποίηση αυτή βλέπω ότι αλλάζει με βάση το νέο κώδικα φορολογίας εισοδήματος που πλασάρει αυτές τις μέρες το ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ. ( όχι ότι έχει πλέον καμιά ουσιαστική σημασία )

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οτιδήποτε και αν κάνει ένας μηχανικός (είτε είναι μελέτη είτε ερευνα στο πανεπιστήμιο κτλ) θεωρείται ελεύθερος επαγγελματίας.

Και την κατηγορίας εσόδων παροχής υπηρεσιών ποιος τη συμπληρώνει?

Ένας φυσικός πχ που κάνει έρευνα με μπλοκάκι στο πανεπιστήμιο ανήκει σε αυτή την κατηγορία?

Link to comment
Share on other sites

Κανείς που να γνωρίζει παρακαλώ?

Δεν έχω καταλάβει αν θεωρούμε όλα τα έσοδα του Μηχανικού ως έσοδα απο ελευθέριο επάγγελμα (πχ για ηλεκτρολόγο μηχανικό άλλο δεν είναι να κάνει μελέτη ηλεκτρολογική και άλλο

δεν είναι να επισκευάζει ένα θερμαντικό σώμα?). Και αν τα θεωρούμε το ίδιο, κατά τη συμπλήρωση ΜΣΚΚ ανά έσοδο, τι συντελεστή θα βάζαμε στην περίπτωση της μελέτης και τι στην περίπτωση

της επισκευής?(26% στην 1η και 40% στη 2η?) Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσπαθώ να συμπληρώσω το Ε3, τα έξοδα σε ποιους κωδικούς θα τα βάλω;

όπως το βλέπω μπορώ να κάνω τα εξής:

 

239: αναλώσιμα (καθαρά ποσά γιατί εκπτίπτει το ΦΠΑ) (χρειάζεται?)

811: πάγια που αγόρασα στην χρήση (καθαρά ποσά γιατί εκπτίπτει το ΦΠΑ)

536: διάφορα έξοδα δλδ έξοδα που δεν εκπτίπτει ο ΦΠΑ προ αναμόρφωσης (βενζίνες?, συνεργείο αυτοκ.?,κιν. τηλεφωνία?, σταθερή?, νερό?, ΔΕΗ? όλο το ποσό μαζί με το ΦΠΑ προ αναμόρφωσης)

543: αποσβέσεις παγίων (σε περίπτωση που τα έχω αποσβέσει όλα μέσα στη χρήση π.χ. πάγια 500Ε σύνολο τι συμπληρώνω στο 543;)

 

και θα πρέπει στον 546 να βγει το σύνολο που έχω στα βιβλία μου δλδ. έξοδα που εκπίπτει ο ΦΠΑ+έξοδα χωρίς δικ.έκπτωσης+ πάγια

σωστά?

έλα όμως που δεν βγαίνει γιατί σταθερή τηλ.,νερό, ΔΕΗ τα βάζω κατά το 1/3 και επτίπτω και το 1/3 του ΦΠΑ...

 

επίσης για τα έσοδα έχει σημασία εάν θα τα βάλω στο 280, στο 275 ή στο 278? (κόβω ΑΠΥ σε έναν μόνο εργοδότη για επίβλεψη και μελέτη και μου παρακρατά το 20%)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Συνάδελφοι Καλησπέρα,
 

έχω έσοδα από Ενεργειακές Επιθεωρήσεις και από Παροχή Υπηρεσιών σε Στρατιωτικές Μονάδες (Διερεύνηση Βλάβης και Επισκευή).

Γνωρίζει κανείς τα εξής:
 
α) τα έσοδα από Ενεργειακές Επιθεωρήσεις καταχωρούνται στον Κωδικό 274 (Ιδιωτική Πελατεία) του Ε3 ;
 
β) κάθε έσοδο που αφορά Παροχή Υπηρεσιών σε Στρατιωτική Μονάδα καταχωρείται στον Κωδικό 277 (Π.Υ. προς το Δημόσιο Τομέα) του Ε3 ; 
 
γ) ποιά πεδία-κελιά θα πρέπει να συμπληρώσω στον υποπίνακα "στ) Εξωλογιστικός προσδιορισμός κερδών επιχειρήσεων καθώς και ακαθάριστα έσοδα ανά Μ.Σ.Κ.Κ. για βιβλία Β' κατηγορίας";
Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

 

Συνάδελφοι Καλησπέρα,

 

έχω έσοδα από Ενεργειακές Επιθεωρήσεις και από Παροχή Υπηρεσιών σε Στρατιωτικές Μονάδες (Διερεύνηση Βλάβης και Επισκευή).

 

Γνωρίζει κανείς τα εξής:

 
α) τα έσοδα από Ενεργειακές Επιθεωρήσεις καταχωρούνται στον Κωδικό 274 (Ιδιωτική Πελατεία) του Ε3 ; (ΝΑΙ)
 
β) κάθε έσοδο που αφορά Παροχή Υπηρεσιών σε Στρατιωτική Μονάδα καταχωρείται στον Κωδικό 277 (Π.Υ. προς το Δημόσιο Τομέα) του Ε3 ;
(Κωδικός 277: Γράψτε τα ακαθάριστα έσοδα από την άσκηση ελευθέριου
επαγγέλματος κατά τη διαχειριστική περίοδο που έληξε τα οποία προέρχονται από
την παροχή υπηρεσιών προς το Δημόσιο, ΝΠΔΔ και ασφαλιστικά ταμεία) (ΝΑΙ) αλλα και η γνωμη του λογιστή του forum θα ήταν χρήσιμη)

 

 
γ) ποιά πεδία-κελιά θα πρέπει να συμπληρώσω στον υποπίνακα "στ) Εξωλογιστικός προσδιορισμός κερδών επιχειρήσεων καθώς και ακαθάριστα έσοδα ανά Μ.Σ.Κ.Κ. για βιβλία Β' κατηγορίας"; (ΔΕΣ ΕΔΩ http://www.michanikos.gr/topic/35172-%CE%A3%CE%A5%CE%9C%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%A1%CE%A9%CE%A3%CE%97-%CE%953/

 το Post #2 ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ)

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ και για την απάντηση σε άλλο θέμα.

Το έχω ξαναδιαβάσει το post που αναφέρεις, ωστόσο δεν έβγαλα άκρη. Με δεδομένο ότι πρέπει να συμπληρωθούν οι Κωδικοί (274) και (277) κατά τα ανωτέρω, θεωρώ τα έσοδα από τις ενεργειακές επιθεωρήσεις ότι ανήκουν στην υποπερίπτωση "εε. Ενεργειακές μελέτες (θερμοηλεκτρικές, υδροηλεκτρικές, πυρηνικές)" της περιπτώσεως γ. της παρ. 5 του άρθρου 49 του Κ.Φ.Ε. (Ν. 2238/1994) και οπότε ότι συμπληρώνω τον Κωδικό (304) με τα έσοδα από τις Ενεργειακές Επιθεωρήσεις και στον Κωδικό (359) Συντελεστή Καθαρού Κέρδους 26%. Μέχρι εδώ υποθέτω όλα καλά.
Τα έσοδα όμως από Παροχή Υπηρεσιών σε Στρατιωτικές Μονάδες (Διερεύνηση Βλάβης και Επισκευή), τα οποία ας υποθέσουμε ότι τα καταχωρώ στον Κωδικό (310) με τι Συντελεστή Καθαρού Κέρδους θα τα καταχωρήσω; Δε βλέπω κάποιον συντελεστή από τους αναφερόμενους στο Άρθρο 49 του Κ.Φ.Ε. που να ταιριάζει με το είδος της υπηρεσίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα

Επειδή έχω μπερδευτεί μεταξύ φορολογικής αναμόρφωσης και Ε3, έχω την εξής ερώτηση

 

Έχω στο κωδ. 666 της εκκαθαριστικής ΦΠΑ, πχ 1500 (που μεταξύ άλλων περιλαμβανει και έξοδα αυτο/του)

 

Πάω φορολογική αναμόρφωση, βάζω στο κωδ. 1101 το ποσο πχ 500 * 30% = 150 (κωδ 1102), που σημαίνει οτι θεωρεί ως εκπιπτόμενες δαπάνες τα 350Ε.

 

1) Το ποσό 150Ε του κωδ 1102 το μεταφέρω στο κωδ 566 του Ε3 ή το ποσό 350Ε ? Εγω νομίζω το ποσό 150Ε

 

2) Αν τα 150Ε του κωδ 1102 μεταφέρωνται στο κωδ 566 του Ε3, το άλλο ποσό (350Ε) που πάει ?

Μήπως απο τα 1500Ε (αρχικά) του κωδ 666 (εκκαθαριστικής ΦΠΑ) αφαιρούνται τα 150Ε (του κωδ 1102 φορο. αναμόρφωσης), οπότε μένει 1350Ε και πάνε στο πιν. ΣΤ) δ) Δαπάνες και επιμερίζονται στους αντίστοιχους κωδικούς μαζί με το ποσό του κωδ 664 πχ 1500Ε (εκκαθαριστικής ΦΠΑ) ?

 

Τέλος πάντων τι το κάνουμε αυτό το ποσό των 350Ε ?

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.