Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση σε εξ' αδιαιρέτου


Recommended Posts

Εχουμε ενα οικοπεδο με καθετη συνιδιοκτησία στο οποιο ο Α ιδιοκτήτης είχε κτισει με καλυψη τοτε 50% αρα ε'ιχε κτισει το 25% του οικοπεδου.Ο ιδιοκτήτης Β θέλει να κτίσει τώρα που η κάλυψη είναι 40%.Θα χτίσει με 15% ή με 25%.Αν γνωρίζει κάποιος γιατί και τα άρθρα ας μου πει παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

Πολυ φοβαμαι οτι θα παει με 15%.. Δεν ξερω αν ειναι θεμα αρθρων, αλλα απο τη στιγμη που η ισχυουσα καλυψη σημερα ειναι 40% τοτε για πιο λογο να παρεις καλυψη απο το παρελθον?

Link to comment
Share on other sites

Βάση ΓΟΚ άρθρο 23 παράγραφος 5, σε συνιδιόκτητα οικόπεδα όπου ο ένας εκ των ιδιοκτητών δόμησε με συντελεστή που στη συνέχεια μειώθηκε δίνεται το δικαίωμα στον δεύτερο ιδιοκτήτη να δομήσει με συντελεστή ίσο με το γινόμενο του ποσοστού του επί τον νέο μειωμένο συντελεστή δόμησης (μόνο για κατοικία). Για τη κάλυψη δε γνωρίζω τι ισχύει καλύτερα ρώτα στη πολεοδομία του έργου, πάντως εάν ισχύουν τα ίδια πας για 50%*0,40=20%

Link to comment
Share on other sites

Τα νέα κτίρια πρέπει να ακολουθούν τις σήμερα κείμενες πολεοδομικές διατάξεις.

Αρα ο δικός σου θα πάει στο 15%.(+25%=40% max κάλυψη).

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει ακόμη να ελέγξεις να πληρούνται οι προυποθέσεις για Η.Χ και Εξώστες της κάθε ιδιοκτησίας για το κομμάτι του οικοπέδου που της αντιστοιχεί και επίσης να πληρούνται και των δύο στο σύνολο του του οικοπέδου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα φιλοι συναδελφοι και καλο καλοκαιρι.ειμαι νεος μηχανικος και εχω ενα προβλημα που θα χαρω πολυ αν μπορειτε ναμε βοηθησετε.

 

εχω να κανω προσθηκη σε ενα οικοπεδο εξ αδιαρετου με καθετη ιδιοκτησια.στο δικο μου κομματι υπαρχει πυλωτη και δυο ορόφοι(Α' και Β') και θελω να κανω προσθηκη τον Γ οροφο σε οσα μετρα μου αναλογουν.στο διπλανο κομματι του οικοπεδου(ειναι χωρισμενα στην μεση) υπαρχει ενα κτισμα προ του 50 που εχει καλυψει σχεδον ολο το οικοπεδο.οταν πηγα να εκδοσω την οικοδομικη αδεια μου ειπαν στην πολεοδομια οτι δε μπορω να αναγειρω οροφο γιατι το διπλανο κομματι εχει τοσο μεγαλη καλυψη που υπερβαινει μαζι με την δικη μου πυλωτη το 50% του συνολικου οποτε ουσιαστικα καταργει την πυλωτη που εχω, οποτε μου ακυρωνει καθε αδεια.υπαρχει καποιος που μπορει να εχει καποια ιδεα?

και επισης ακουσα οτι πιθανον να υπαρχει καποιος νομος στα εξ αδιαιρετου που να αγνοει τις παραβασεις που πιθανον να εχει κανει ο ενας οταν εχει καποια παλαιοτητα.ξερεις κανεις κατι τετοιο?

Υ.Σ. επισης να αναφερω οτι η πρωτη αδεια ειναι του 1985

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις μια αναζήτηση θα δεις ότι το θέμα σου έχει συζητηθεί διεξοδικά και έχουν αναφερθεί και σχετικές αποφάσεις του ΣτΕ.

Link to comment
Share on other sites

Η ανέγερση νέου ορόφου δεν επηρρεάζει την κάλυψη εξόν και δημιουργείς εξοχή που μετρά στον Σ.Δ.

Η οικοδομή σου αν είναι σύμφωνη με το ΦΕΚ των όρων δόμησης που ίσχυε στην περιοχή σου το 1985 τότε είσαι νόμιμος 100% ακόμη και αν τώρα με το σημερινό ΦΕΚ υπερβαίνεις τον Συντελεστή Κάλυψης.

Αυτό σαν πρώτη σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις.το προβλημα ειναι οτι λογω του διπλανου υπερβαινω το 50% της καλυψης της πυλωτης οποτε ουσιαστικα καταργειται η πυλωτη μου.βεβαια αυτο ειναι θεμα της πρωτης αδειας που ουσιαστικα δεν επρεπε να γινει γινει πυλωτη αλλα ισογειο ομως ο μηχανικος της πολεοδομιας λεει οτι δε μπορει να το παραβλεψει

Link to comment
Share on other sites

φιλε τοπογαβρε(ειμαστε και των ιδιων φιλαθλων αισθηματων) ειδα τα σχετικα μηνυματα με οικοπεδα σαν το δικο μου αλλα κανενας δεν ειχε αντιστοιχο προβλημα.αν εχεις δει καποια απαντηση σε αυτο και την εχω παραβλεψει θα χαρω αν μπορεις να μου στειλεις την ακριβη σελιδα που αναφερεται να το κοιταξω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.