Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντηρητής ελεύθερος επαγγελματίας χωρίς άδεια άσκησης επαγγέλματος...?


Chameleon

Recommended Posts

Καλημέρα σας... Θα ήθελα την βοήθειά σας... Απο το 1998 εώς και το 2003 εργαζόμουν ως μισθωτός σε μια εταιρία ανιπροσωπειών βιομηχανικού εξοπλισμού και πρώτων υλών. Τα καθήκοντά μου στην αρχή ήταν μεταφράσεις τεχνικών εγχειριδίων και σιγά σιγά πέρασα στον τομέα της συντήρησης και επισκευής των μηχανημάτων. Τώρα, η ίδια εταιρία μου έκανε πρόταση συνεργασίας για να αναλάβω την συντήρηση και επισκευή των μηχανημάτων της στην Ελλάδα και στα Βαλκάνια, μετά απο 8μηνη εκπαίδευση στην έδρα της στην Αυστρία, αλλά με θέλουν ως ελεύθερο επαγγελματία... Ρώτησα στο ΤΕΕ και δεν μπορούσαν να με βοηθήσουν... Ξέρω οτι για να κάνεις έναρξη ελεύθερου επαγγελματία πρέπει να έχεις και άδεια άσκησης επαγγέλματος... Εγώ δεν έχω τέτοια άδεια και ούτε μπορώ να βγάλω... Οι "σπουδές" μου ειναι Β' κύκλος ΤΕΕ μηχανικός αυτοκινήτων και ενα πτυχίο τεχνικής μετάφρασης...

Υπάρχει κάποια λύση...?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω ακριβώς, νομίζω ότι όλες οι σπουδές οδηγούν σε κάποιου είδους Ελεύθερο Επάγγελμα...

 

Δεν είναι ανάγκη να βγάλεις άδεια άσκησης επαγγέλματος από το ΤΕΕ.

 

Π.χ. ο υδραυλικός βγάζει μετά από εξετάσεις άδεια άσκησης επαγγέλματος (από κάποιο υπουργείο που έχει την εποπτεία) και κάνει την έναρξη του.

 

Κάπου θα σε οδηγεί και το δικό σου πτυχίο. Σε κάποιο επιμελητήριο δηλαδή.

 

Αυτοί σου δήλωσαν ότι σε θέλουν Ελεύθερο Επαγγελματία, όχι κάτι πιο συγκεκριμένο...;

 

Άμα δεν κατάλαβα καλά, ζητώ συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι οτι έχω τελειώσει τον Β' κύκλο ΤΕΕ στην ειδικότητα μηχανικός αυτοκινήτων και όχι μηχανολόγος που και θα ήταν το αντικείμενο που με ενδιαφέρει στην περίπτωσή μας και θα έβγαζα άδεια άσκησης επαγγέλματος αυτόματα με την πάροδο 3 ετών απο το πτυχίο και χωρίς εξετάσεις... Και δεν ξέρω εάν μπορώ να κάνω έναρξη επαγγέλματος στην εφορία χωρίς να έχω άδεια άσκησης επαγγέλματος...

Link to comment
Share on other sites

Στην διεύθυνση βιομηχανίας της αρμόδιας νομαρχίας σου απευθύνθηκες?

 

Αυτή είναι η αρμόδια υπηρεσία χορήγησης επαγγελματικών αδειών. Θα σε ενημερώσουν για τις απατήσεις σε προϋπηρεσία, πτυχίο, κτλ που απαιτεί η έκδοση κάθε είδους και τάξης άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Απο το 1998 εώς και το 2003 εργαζόμουν ως μισθωτός σε μια εταιρία ανιπροσωπειών βιομηχανικού εξοπλισμού και πρώτων υλών.

μια ερωτηση:η εργασια σας απο το 2003 εως σημερα ειναι ασχετη με την εν λογω εταιρεια?

και επισης αλλη ερωτηση :γιατι δεν μπορεις να βγαλεις αδεια συντηρητη μηχανων?γιατι να μην μπορεις?

Link to comment
Share on other sites

Chameleon, είναι όπως τα λες.

 

Φοβάμαι πως όχι, εφόσον η τιμολόγηση που θα κάνεις στην εταιρεία αναφέρει

ότι κάνεις συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για τους μηχανολογους αλλα για τους ηλεκτρολογους ξερω οτι χρειαζονται 11 χρονια προυπηρεσια εαν δεν εχουν τελειωσει καποια τεχνικη σχολη για να βγαλουν την απλη αδεια του ηλεκτρολογου εγκαταστατη 25Kw φωτισμου μετα απο εξετασεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.