Μετάβαση στο περιεχόμενο

Yπολογισμός συντελεστών ανεμοπίεσης σε μεταλλικό υπόστεγο


 

Recommended Posts

Τελικά άλλαξε τη κάτοψη ο αρχιτέκτονας σε ορθογωνική (όχι για τους συντελεστές ανεμοπίεσης φυσικά :D) !

 

Γενικά πάντως είναι ολόκληρη ιστορία ο υπολογισμός των συντελεστών ! Καθόμαι και υπολογίζω ένα κάρο πιέσεις για να επιλέξω μετά τη μεγαλύτερη και να διαστασιολογήσω σύμφωνα με αυτή !

Link to comment
Share on other sites

Καθόμαι και υπολογίζω ένα κάρο πιέσεις για να επιλέξω μετά τη μεγαλύτερη και να διαστασιολογήσω σύμφωνα με αυτή !

 

Δεν ειναι και πολυ σωστο αυτο..Θα βγεις αρκετα αντιοικονομικος αφου η κυρια φορτιση θα ειναι ο άνεμος...

Link to comment
Share on other sites

Αν η κύρια φόρτιση είναι ο σεισμός δεν θα βγω αντιοικονομικός αλλά λάθος ! Έχε υπόψην σου ότι το κτήριο έχει μικρή μάζα (είναι μονόροφο)!

 

Στις τεγίδες οροφής αναφερόμουν !!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Γραψε λαθος..Ανεμος ηθελα να παω....

 

Εαν φορτισεις τις τεγιδες που θα παει ο ανεμος οεο?? Στα πλαισια....αρα αντιοικονομικος θα εισαι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι μου προτείνεις να κάνω ?

 

Να υπολογίσω τα πλαισια μου με διαφορετικές πιέσεις ανάλογα με τις περιοχές ? Αυτό δεν είναι εύκολο όμως καθως θα προκύψουν πολλά διαφορετικά μέλη (πχ είναι καλύτερο σε ένα όροφο να έχω ίδιου τύπου τεγίδες) και από πλευράς υπολογισμών είναι ιδιαίτερα χρονοβόρο..

 

Εσύ πως το αντιμετωπίζεις ?

Link to comment
Share on other sites

Μα τις τετιδες με τη δυσμενεστερη φορτιση θα τις υπολογισεις... Δεν μπορεις να εχεις 3-4 διαφορετικες διατομες..

 

Αλλα τα φορτια που θα μεταβιβασεις στα πλαισια θα ειναι αναλογα με αυτα που οριζει ο ΕΚ1 (περιοχες Α,Β.....κτλ)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

συγχωρηστε την αγνοια μου ..η περιπτωση φ=1 ειναι δυσμενεστερη?το δικο μου στεγαστρο εχει διαστασεισ 33,6*30 αρα στον τυπο της F (συνισταμενης)σελ 174 ευρωκωδικας 1 του Ερμοπουλου θα παρω b =15 γιατι εχω ζευκτο στη μεση ?κ τι συμβαινει με τισ ζωνες ?το ακραιο ζευκτο εχει μεγαλυτερη τελικη πιεση αλλα λαμβανει το μισο εμβαδο απ οτι το μεσαιο ,π.χ στη ζωνη β η τελικη πιεση ειναι -2,08 kn/m*2 με ποια δυναμη θα διαστασιολογισω τισ τεγιδες ?εμβαδον β ζωνης 40,32 τετραγ.μ.

Link to comment
Share on other sites

για ανοιχτη κατασκευη 33,6*30 με ενεργο υψος ze=9m σε περιοχη κατω των 1500 μ ,κατηγορια εδαφουσ ΙΙ ,στην ειπηρωτικη ΕΛΛΑΣ ,για φ=1 κ για φωνια α=5,4 μοιρες .πως σας φαινονται τελικες πιεσεις ανεμου -2,08 kn/τετρ.μ οι οποιες εμφανιζονται στη ζωνη Β ;κ μια τελικη F-=-682.72kn;

σας φαινονται υπερβολικα τα φορτια ΄;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

1) Σε μεταλλικό στέγαστρο, πώς υπολογίζετε τις ανεμοφορτίσεις των στύλων;

Στο βιβλίο του Ερμόπουλου κάνει λόγο για ανεμοφόρτιση μόνο της στέγης.

 

2) Αν και εφόσον δεν υπάρχουν ανεμοφορτίσεις στους στύλους τότε δεν υπάρχει και η ανάγκη κατακόρυφων συνδέσμων δυσκαμψίας. Δεν προκύπτει τουλάχιστον η ανάγκη από την ανάλυση λόγω και μικρών μετακινήσεων.

Εσείς πώς αντιμετωπίζετε το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Προφανως μιλας για ανοιχτο στέγαστρο? Δηλαδη χωρίς πετάσματα τριγυρω.

Αν συμβαίνει αυτό τοτε, θεωρητικα, δεν υπάρχουν πλευρικές πιεσεις στα υποστυλωματα. Και λεω θεωρητικα γιατί στην περίπτωση που η στεγη σου εχει έστω και 1 μοίρα κλίση, τότε θα δημιουργηθουν και πλευρικές δυναμεις στα υποστυλωματα αν αναλύσεις τις δυνάμεις στη στέγη.

 

Δευτερον, μην ξεχνας τις δυναμεις σεισμου αλλα και ατελιών στο πλαίσιο (δες EC8 και EC3 αντιστοιχα).

 

Τριτον, άν θέλεις να είσαι υπερυντηριτικός τότε μπορείς να υπολογίσεις την ανεμοπιεση στα υποστηλώματα με βάση το αντίστοιχο κεφάλαιο του EC 1.4 το οποίο γενικά εφαρμόζεται σε περιπτώσεις πχ μεταλλικών πυλώνων και εφαρμόζεται κατά μήκος του υποστυλωματος (κΝ/μ). Δεν το προτείνω, γιατι δεν υπάρχει λόγος στην περιπτωση σου.

 

Τέλος, λόγο ευσταθεις και μόνο παντα πρέπει να τοποθετεις ένα συστημα παραλαβης πλευρικων δυναμεων ειτε με διαγώνιους συνδεσμους ακαμψιας, είτε με συνδέσεις παραλαβης ροπών (moment connections), είτε με την τοποθέτηση τοίχου ακαμψίας (από οπλισμένο σκυρόδεμα), είτε κάτι άλλο ή συνδιασμός των παραπάνω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.