Μετάβαση στο περιεχόμενο

Yπολογισμός συντελεστών ανεμοπίεσης σε μεταλλικό υπόστεγο


 

Recommended Posts

Το πιάνει όντως; Αν αυτό σου δημιουργεί πρόβλημα μπορείς να μειώσεις την απόσταση μεταξύ των πρώτων τεγίδων (για να μην αλλάξεις διατομή). Νομίζω ότι με τον φορέα που έχεις αυτό είναι προτιμότερο (δεν έχεις δικτύωμα).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απίθανο να το πιάσει. Σκέψου ότι η ακραία ζώνη έχει μήκος b/10 με b το μήκος του κτηρίου. Τώρα την απόσταση μεταξύ των ακραίων τεγίδων δεν νομίζω ότι αξίζει να τη μεταβάλουμε δεδομένου ότι μας συμφέρει οι τεγίδες να είναι συνεχής και όχι αμφιέρειστες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαίρεται! Σχετικά με το ίδιο θέμα "φόρτιση υποστέγου με φορτία ανέμου" ήθελα να ρωτήσω. Στο βιβλίο του Ερμόπουλου εκτός από τις πίεσεις του ανάμου αναφέρει και την συνολική δύναμη του ανέμου και μάλιστα ότι ασκείται σε συγκεκριμένο κέντρο δύναμης( για μονοκλινή υπόστεγα σε απόσταση d/4 από το άκρο)

Ερώτηση:

Στο σχεδιασμό - διαστασιολόγηση θα πρέπει να λάβω υπόψη και την συνολική αυτή δύναμη ή μου αρκεί να χρησιμοποιήσω τις ανεμοποιέσεις.

Σας παρακαλώ απαντείστε κάποιος! Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το εχω βαλλει ποτε...

 

Δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο...Αν βαλεις το επιφανειακο φορτιο φορτιζοντας τα σωστα μελη με το σωστο φορτιο εισαι οκ. Αν βαλλεις ταυτοχρονα και τη συνισταμενη θα βαλλεις διπλασιο φορτιο, αλλα και παλι πως θα την υπολογισεις???(επιφανειακο φοριο * επιφανεια??) Τη συνισταμενη τη δινει για τυπικους λογους υποθετω....

Link to comment
Share on other sites

Η συνισταμένη (συνολική) δύναμη έχει τιμή ίση με το ολοκλήρωμα της ανεμοπίεσης πάνω στην φορτιζόμενη επιφάνεια. Άρα, αν λάβει κανείς του συντελεστές ανεμοπίεσης για κάθε μέρος της επιφάνειας, και πολλαπλασιάσει με την επιφάνεια και αθροίσει, το αποτέλεσμα θα είναι το μέτρο της συνισταμένης δύναμης.

 

Η φορά της συνισταμένης δύναμης θα είναι κάθετα στην επιφάνεια.

 

Το σημείο εφαρμογής που θα είναι;;;

 

Στις περισσότερες περιπτώσεις στο σημείο όπου μηδενίζεται η ροπή των φορτίων ανεμοπίεσης (συνθήκες ισορροπίας). Άρα, απλώς βάζουμε τις πιέσεις στην επιφάνεια, και τα υπόλοιπα γίνονται αυτόματα.

 

ΑΛΛΑ: ο ευρωκώδικας θέλει να λαμβάνουμε εκκεντρότητα +-10% στο σημείο εφαρμογής ...εύκολο, είναι σαν να κάνεις ισοδύναμη στατική μέθοδο στον σεισμό.

(Πάντως εγώ δεν βάζω εκκεντρότητες και κανείς δεν μου ζητάει, κακώς μάλλον)

 

ΣΤΑ ΣΤΕΓΑΣΤΡΑ ΟΜΩΣ, τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα. Η συνισταμένη δεν ασκείται στο σημείο μηδενισμού των ροπών. Ασκείται σε απόσταση l/4 από το εκάστοτε χείλος προσβολής. Για αυτή την δύναμη, μας δίνει ο πίνακας εκτός από τους τοπικούς συντελεστές και γενικό συντελεστή.

Αν δηλαδή έχουμε ένα υπόστεγο αυτοκινήτων, ελέγχουμε τις τεγίδες και τα ζευκτά με τις πιέσεις από τους τοπικούς συντελεστές, κατά την γνωστή μέθοδο. Όταν όμως πάμε να ελέγξουμε υποστυλώματα (σε θλίψη ή σε υφαρπαγή) θα υπολογίσουμε την F με τον γενικό συντελεστή και θα την εφαρμόσουμε εναλλάξ σε απόσταση l/4 από το κάθε χείλος προσβολής. Στην γενική περίπτωση: 4 διευθύνσεις ανέμου Χ 2 γενικούς συντελεστές (+/-) = 8 φορτιστικές καταστάσεις.

(Αυτή η εκκεντρότητα δεν είναι για να παίζουμε, την κάνουμε πάντα, είτε την ζητάνε είτε όχι)

 

Ετοιμάσου για τρελούς συνδυασμούς :razz: :razz: :razz:

 

Υ.Γ: Ο Ερμόπουλος τα λέει αναλυτικά, δες αριθμητικό παράδειγμα (παράδειγμα 17, αν έχουμε την ίδια έκδοση) που έχει για δικλινές στέγαστρο...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με καλυψες....Το παραδειγμα δεν τον ειχα δει....

 

Αλλα δεν καταλαβα γτ στον ελεγχο των υποστυλωματων θα παμε με τη συνισταμενη??

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά το είπα...

Δηλαδή,

όταν ελέγχουμε πχ τεγίδες, δεν μας αφορά η συνισταμένη αλλά οι τοπικοί συντελεστές.

όταν κάνουμε ελέγχους σε μεγάλα τμήματα του φορέα ή στην θεμελίωση (πχ: υφαρπαγή), μας ενδιαφέρει η συνισταμένη και το σημείο εφαρμογής.

 

Στην κρίση του καθενός να διακρίνει στην συγκεκριμένη μελέτη που έχει, τί ελέγχους πρέπει να διεξάγει, και για ποιους από αυτούς θα είναι κρίσιμη η λύση για την συνισταμένη δύναμη.

 

Να το πω διαφορετικά,

έχουμε τις εξής φορτίστηκες καταστάσεις:

g, q, w(1,2,3,4), w'(1,2,3,4), W(1,2,3,4), W'(1,2,3,4)

μία για μόνιμα, μία για κινητά οκτώ για ανεμοπίεση (+/- και 4 διευθύνσεις) και ακόμη οκτώ για συνισταμένη ανεμοπίεσης (δεν έχω βάλει τις εκκεντρότητες +-10%).

 

έχουμε και τους εξής συνδυασμούς:

1,35g+1.5q [1]

1,35g+1,5w(1,2,3,4) [4]

1,00g+1,5w'(1,2,3,4) [4]

1,35g+1,5W(1,2,3,4) [4]

1,00g+1,5W'(1,2,3,4) [4]

1,35g+ψ1q+ψ2(w,w',W,W') [16]

 

σύνολο 33 συνδυασμοί. Διαστασιολογούμε σε κάθε θέση ελέγχου (πχ: διατομή) με τον δυσμενέστερο συνδυασμό. Ε, σε κάποιες θέσεις δυσμενέστεροι θα είναι οι συνδυασμοί με το W, W'

 

Τώρα αν βάλουμε και χιόνι, και εκκεντρότητες θα γίνει ΧΑΜΟΣ.

Αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις μπορούμε να ξεσκαρτάρουμε με το μάτι τους άχρηστους συνδυασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.