Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα υπόστεγα μετράνε στην κάλυψη και στη δόμηση;


Recommended Posts

Καλημέρα!

Στέγαστρο σε ακάλυπτο που κατασκευάστηκε αυθαίρετα κατά παράβαση εκδοθείσας άδειας δόμησης μετά το 2011 μπορεί να θεωρηθεί πολεοδομική παράβαση της παραγράφου 3α του άρθρου 81 του Ν.4495?

Edited by naya.12
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

6 hours ago, naya.12 said:

Καλημέρα!

Στέγαστρο σε ακάλυπτο που κατασκευάστηκε αυθαίρετα κατά παράβαση εκδοθείσας άδειας δόμησης μετά το 2011 μπορεί να θεωρηθεί πολεοδομική παράβαση της παραγράφου 3α του άρθρου 81 του Ν.4495?

δες Ν.4495/2017 αρ. 94

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ΠαναγιώτηςΡ said:

δες Ν.4495/2017 αρ. 94

Το άρθρο 94 αναφέρεται στις κυρώσεις, οι οποίες είναι αναπόφευκτες. Επειδή το στέγαστρο το έχει κατασκευάσει ο μισθωτής που μισθώνει το ισόγειο του κτιρίου κατά παράβαση άδειας δόμησης που εξέδωσε, εγώ θέλω να βγάλω ΕΕΔΜΚ για λογαριασμό του ιδιοκτήτη για τον δεύτερο όροφο (δεν υπάρχει σύσταση οριζοντίου) και ρωτάω εάν το στέγαστρο μπορεί να θεωρηθεί πολεοδομική παράβαση της παραγράφου 3α του άρθρου 81 του Ν.4495 ώστε να υπαχθεί το ακίνητο στην παρ. 28θ του άρθρου 34 του
Ν.4546/2018 και να εκδώσω την ΕΕΔΜΚ

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, naya.12 said:

Το άρθρο 94 αναφέρεται στις κυρώσεις, οι οποίες είναι αναπόφευκτες. Επειδή το στέγαστρο το έχει κατασκευάσει ο μισθωτής που μισθώνει το ισόγειο του κτιρίου κατά παράβαση άδειας δόμησης που εξέδωσε, εγώ θέλω να βγάλω ΕΕΔΜΚ για λογαριασμό του ιδιοκτήτη για τον δεύτερο όροφο (δεν υπάρχει σύσταση οριζοντίου) και ρωτάω εάν το στέγαστρο μπορεί να θεωρηθεί πολεοδομική παράβαση της παραγράφου 3α του άρθρου 81 του Ν.4495 ώστε να υπαχθεί το ακίνητο στην παρ. 28θ του άρθρου 34 του
Ν.4546/2018 και να εκδώσω την ΕΕΔΜΚ

 

Link to comment
Share on other sites

@naya.12 η αυθαίρετη κατασκευή στεγάστρου είναι πολεοδομική παράβαση, όπως και κάθε εκτέλεση εργασιών μικρής κλίμακας της παρ. 2 του άρθρου 29 του 4495 που διενεργείται χωρίς έκδοση ΕΕΔΜΚ.

Edited by Νώντας Α
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
On 4/2/2020 at 12:00 ΜΜ, Gousgounis said:

Έχεις κάποιο δίκιο. Τα στέγαστρα στο στέλεχος της άδειας δεν μπαίνουν στα πραγματοποιούμενα στοιχεία κάλυψης (τα βάζουμε στα σχόλια/ περιβάλλον χώρος) αλλά στο διάγραμμα κάλυψης τα ελέγχουμε να μην ξεπερνούν την επιτρεπόμενη κάλυψη. Μόνο τα στέγαστρα και τις πέργκολες, ξεχωριστά ελέγχονται τα κτίσματα.

Το 1/4Δ ισχύει για στέγαστρα εντός του Δ (ή δ αντίστοιχα) , δηλαδή το στέγαστρο θα πρέπει να αφήνει 3/4Δ από το όριο.

Καλημέρα!

Έχω χαθεί στα στέγαστρα!! Δεν έχω καταλάβει αν έχει περιορισμό ή όχι το πλάτος του στεγάστρου!

Έχω εκκλησάκι με αυθαίρετο στέγαστρο 3,3μ πλάτους σε επαφή με την όψη του κτιρίου στο πιο μεγάλο μέρος του μήκους του κατασκευασμένο μετά το 2011.Εντός οικισμού το οικόπεδο με απόσταση από όρια ο ή 2,5 μ. Μπορώ να το νομιμοποιήσω με μικρή κλίμακα και πρόστιμο 200€;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αν το στέγαστρό σου δεν μπαίνει στο Δ τότε σίγουρα γίνεται.

Αν εισέχεται στο Δ οι απόψεις διίστανται. 

  • Άλλοι θεωρούν ότι το στέγαστρο θα πρέπει να έχει πλάτος Δ/4, συνολικά (62εκ στην περίπτωσή σου)
  • άλλοι ότι το πλάτος εντός του Δ μπορει να είναι Δ/4 (δηλαδή το στέγαστρο να εισέρχεται έως Δ/4 ή στην περίπτωση σου να αφήνει απο το όριο 2,5χ3/4 = 1,88μ

Εγώ είμαι υπέρ της 2ης ερμηνείας, όμως θα πρέπει να το σιγουρέψεις με την ΥΔΟΜ σου, γιατί μετά δε θα σου διαγράφουν το πρόστιμο.

Ως διαδικασία: Πρέπει να αυτοκαταγγελθείς, να γίνει εκθεση αυτοψίας (και διακοπή εργασιών αν εκτελούνται εργασίες), μα βγάλεις ΕΕΔΜΚ νομιμοποίησης, να την καταθέσεις με αίτηση στην ΥΟΔΜ, να αλλάξει το πρόστιμο σε 200€ και να πληρωθεί, να γίνει άρση της διακοπής εργασιών.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, Gousgounis said:

Αν το στέγαστρό σου δεν μπαίνει στο Δ τότε σίγουρα γίνεται.

Αν εισέχεται στο Δ οι απόψεις διίστανται. 

  • Άλλοι θεωρούν ότι το στέγαστρο θα πρέπει να έχει πλάτος Δ/4, συνολικά (62εκ στην περίπτωσή σου)
  • άλλοι ότι το πλάτος εντός του Δ μπορει να είναι Δ/4 (δηλαδή το στέγαστρο να εισέρχεται έως Δ/4 ή στην περίπτωση σου να αφήνει απο το όριο 2,5χ3/4 = 1,88μ

Εγώ είμαι υπέρ της 2ης ερμηνείας, όμως θα πρέπει να το σιγουρέψεις με την ΥΔΟΜ σου, γιατί μετά δε θα σου διαγράφουν το πρόστιμο.

Ως διαδικασία: Πρέπει να αυτοκαταγγελθείς, να γίνει εκθεση αυτοψίας (και διακοπή εργασιών αν εκτελούνται εργασίες), μα βγάλεις ΕΕΔΜΚ νομιμοποίησης, να την καταθέσεις με αίτηση στην ΥΟΔΜ, να αλλάξει το πρόστιμο σε 200€ και να πληρωθεί, να γίνει άρση της διακοπής εργασιών.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,

μια γωνία του μπαίνει στο Δ, απά πρέπει να δω σε τι ποσοστο, δεν ειμαι σίγουρη αν περνάει το Δ/4. Νομίζω πως μπαίνει περισσότερο. Σε αυτ'ην την περίπτωση μόνο με καθαίρεση αυτού του τμήματος στρώνει;

(Eγώ μια βεβαίωση ΚΧ για το ναό ήταν να δώσω και είδα το στέγαστρο και κόλλησα)!

 

Edited by littlejulie
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το έγγραφο της ΔΑΟΚΑ 88954/3506/19  που το διευκρινίζει για την εκτός σχεδίου ότι το Δ/4 είναι πόσο μπορεί να μπει το στέγαστρο εντός του Δ. Άρα το 2ο που λέει ο  @Gousgounis είναι το σωστό.

"...Τέλος επισημαίνεται ότι βάσει του ανωτέρω εδαφίου τα στέγαστρα μπορούν να εισέχουν εντός των υποχρεωτικών αποστάσεων από τα όρια που ορίζει το ΠΔ για την εκτός σχεδίου δόμηση, με το πλάτος 1/4 Δ όπως αυτό υπολογίζεται βάσει του Αρθ-3 του ΝΟΚ, δηλαδή Δ = 3+0,10Η."

Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, Latg said:

Υπάρχει το έγγραφο της ΔΑΟΚΑ 88954/3506/19  που το διευκρινίζει για την εκτός σχεδίου ότι το Δ/4 είναι πόσο μπορεί να μπει το στέγαστρο εντός του Δ. Άρα το 2ο που λέει ο  @Gousgounis είναι το σωστό.

"...Τέλος επισημαίνεται ότι βάσει του ανωτέρω εδαφίου τα στέγαστρα μπορούν να εισέχουν εντός των υποχρεωτικών αποστάσεων από τα όρια που ορίζει το ΠΔ για την εκτός σχεδίου δόμηση, με το πλάτος 1/4 Δ όπως αυτό υπολογίζεται βάσει του Αρθ-3 του ΝΟΚ, δηλαδή Δ = 3+0,10Η."

Εγώ 'έχω εντός οικισμού, όχι εκτός σχεδίου οποτε μαλλον δεν με πιανει το Δ=3+0.10Η=3,75 δηλ 0,93 να μπαινει οχι παραπανω αλλά 2,5/4=0.625. Σωστά;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.