Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δωρεάν υπολογισμός αμοιβής μηχανικών και δημιουργία xml


Gousgounis

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Όσο υπάρχει ελεύθερος χρόνος και προτάσεις θα γίνονται αλλαγές και βελτιώσεις.

 

Για τις εκτυπώσεις το πρόβλημα είναι πως δεν θέλω να χρησιμοποιήσω λογαριασμούς χρηστών (Τα προσωπικά δεδομένα, είναι μεγάλη ευθύνη), οπότε κάθε φορά πρέπει να συμπληρώνονται ξανά τα στοιχεία μηχανικού. Σκέφτομαι να βάλω επιλογή να τα αποθηκεύονται τοπικά σε ένα cookie για ευκολία.

Όσον αφορά τα έντυπα της πολεοδομίας, η αίτηση και οι δηλώσεις ανάθεσης ανάληψης, εκτυπώνονται από την αρχική σελίδα, ενώ ο προϋπολογισμός, αμοιβές μελετών και επιβλέψεων εκτυπώνονται βλέποντας τα αποτελέσματα.

Πρέπει να προστεθούν: φορολογικά, έντυπο αδείας, έντυπο ελέγχου - ελλείψεων, ΕΚΚΟ.

 

Changelog 8/11/2010

 

Fixed! Για την εφαρμογή του Ν.3843/2010: Οι υπολογισμοί πλέον γίνονται αυτόματα (on the fly).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 705
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγχαρητήρια για τη δουλειά σου. Βοηθάει πάρα πολύ. Ειδικά όσους -σαν κι εμένα- δεν έχουν άλλο πρόγραμμα υπολογισμού αμοιβών και παίρνουν ό,τι προαιρείται ο εργοδότης.

Μία ερώτηση που ενδιαφέρει εμένα: ΟΙ ΝΑΟΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ? Mπορείς να με βοηθήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ρωτήσεις στην μητρόπολη της περιοχής σου για λεπτομέρειες, επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το θέμα και πιθανόν να μη δώσω έγκυρη απάντηση.

 

Σύμφωνα με το ΠΔ 696/74 για Ναούς απαιτείται κατηγορία αρχιτεκτονικών 4. Έχω την εντύπωση ότι ο προϋπολογισμός βγαίνει είτε σαν "Πνευματικά κέντρα" στην κατηγορία χώρων "δημόσια κτίρια" είτε με αναλυτικό (που δυστυχώς ακόμη δεν έχει ενσωματωθεί στο πρόγραμμά μου).

 

Θα σε βοηθήσει και αυτό το παλαιότερο θέμα του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Ούτως ή άλλως ό,τι θέλουν θα δώσουν...

Υπάρχει και η κρίση, δεν ρίχνουν πολλά και οι πιστοί...

Link to comment
Share on other sites

Για το δωρεάν πρόγραμμα υπολογισμού αμοιβής μηχανικού με παραγωγή αρχείου xml

 

Changelog 15/11/2010

 

Fixed! Όταν η μετάβαση γίνεται απο TinyURL δε δημιουργείται νέος σύνδεσμος (Βελτίωση ταχύτητας φόρτωσης)

 

 

Changelog 16/11/2010

 

Added! Προσθήκη cookie για την αποθήκευση των στοιχείων μηχανικού.

(Τα στοιχεία αποθηκεύονται τοπικά και θα συμπληρώνονται αυτόματα κάθε φορά που θα χρησιμοποιείτε την εφαρμογή απο το ίδιο PC)

 

Added! Προσθήκη περιγραφής κατηγοριών μελετών στην βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Changelog 18/11/2010

 

Fixed! Διορθώθηκε η προσαύξηση εκτός έδρας για πολλαπλούς μηχανικούς. Υπολογίζεται 2000λ για έκαστο με απόσταση >40 χλμ και το 5% μπαίνει μόνο στις μελέτες με μηχανικούς εκτός έδρας.

 

Changelog 19/11/2010

 

Fixed! Στις επιβλέψεις εκτός έδρας η προσαύξηση 25% ή 50% υπολογίζεται αθροιστικά και όχι με συντελεστή, όπως περιγράφεται σε αυτό το παλαιότερο θέμα του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και από εμένα για την εξαιρετική προσπάθεια...

Μία ερώτηση, γιατι δεν μου βγαίνει σωστά ο Περιβαλλον χώρος?

Η αμοιβή βγαίνει πάνω και από τα αρχιτεκτονικά.

Πρέπει να επέμβω κάπου για να είναι σωστό?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εαν τσεκάρεις τα αποτελέσματα με ένα πρόγραμμα του εμπορίου θα δείς ότι συμπίπτουν. (Εαν το έχεις κάνει ήδη και βρήκες διαφορές, στείλε μου το TinyURL και τον υπολογισμό του προγράμματος για να εντοπίσουμε το λάθος.)

 

Γενικά η τιμή της διαμόρφωσης περιβάλλοντος χώρου βγαίνει περισσότερο απο τα Αρχιτεκτονικά, σε μεγάλα οικόπεδα. Οι υπολογισμοί γίνονται για κατηγορία μελέτης 5 οπότε είναι λογικό το αποτέλεσμα να είναι μεγαλύτερο από ίση επιφάνεια αρχιτεκτονικών που υπολογίζονται στην κατηγορία 3.

 

Στο εμβαδόν του περιβάλλοντος χώρου μπορείς να βάλεις είτε το εμβαδόν του οικοπέδου μείον την κάλυψη ή την μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση (ή μέγιστη επιτρεπόμενη κάλυψη για εκτός σχεδίου). Οτι σε συμφέρει! Διάβασε το κεφάλαιο 6 της Εγκ.8/90.

 

 

 

Changelog 25/11/2010

 

Fixed! Για την εφαρμογή του Ν.3843/2010: Για την επιλογή πληρωμής σε δόσεις άλλης χρήσης εκτός κατοικίας η καταλυτική ημερομηνία εξόφλησης των δόσεων εμφανίζεται 28-4-2012.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη εφαρμογή είχε την πρωτιά του XML σε σχέση με οποιαδήποτε freeware εφαρμογή αμοιβών. Πλέον πρόκειται και για τη 1η freeware εφαρμογή που υπολογίζει αμοιβές κατα ΚΕΝΑΚ.

 

Changelog 27/11/2010

 

Added! Υποστήριξη υπολογισμού αμοιβών κατα ΚΕΝΑΚ.

* Το xml για αμοιβή ενεργειακής απόδοσης θα ενεργοποιηθεί όταν ολοκληρωθούν οι δοκιμές.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Gousgounis, πραγματικά την αμοιβή Π/Χ δεν την υπολογίζει σωστά.

Και ο λόγος είναι πως δεν έχεις βάλει δυνατότητα εισαγωγής εμβαδού του Π/Χ.

Στον ΠΥ της αμοιβής Π/Χ βάζεις τον συνολικό ΠΥ κάτι που δεν είναι σωστό.

Το σωστό είναι [(Συνολικός ΠΥ)/(Εμβαδό χώρων)] Χ 0,05 Χ (Εμβαδό Π/Χ)

 

Edit.

Ξέχασα να σε ευχαριστήσω για την εισαγωγή της αμοιβής ΜΕΑ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.