Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δωρεάν υπολογισμός αμοιβής μηχανικών και δημιουργία xml


Gousgounis

Recommended Posts

Συνάδερφε σε τέτοια περίπτωση, ιδίως αν το θεμέλιο θα είναι θαμμένο, πολλοί θα έβγαζαν άδεια μικρής κλίμακας...

 

Για άδειες στο κομμάτι του αναλυτικού προϋπολογισμού χρησιμοποιείς τις τιμές του Π.Δ. 696/74. Όταν έχουμε εργασίες που δεν περιλαμβάνοντα στον συνοπτικό πίνακα, τότε καταφεύγουμε στον ΑΤΟΕ. Πάντως δεν είναι απίθανο να δεχτεί ο φοροτεχνικός το παράρτημα Β του 4178, αφού τα ποσά υπολογίζονται διπλά!

 

Για το τοπογραφικό, πρέπει να επιλέξεις στην αριστερή στήλη "Επιφάνεια" -> "Τοπογραφικό",  να το αλλάξεις σε εκτός σχεδίου, να δώσεις την επιφάνεια του οικοπέδου και για το εξαρτημένο, ένα τουλάχιστον σημείο στην "Αναγνώριση και χρήση Τριγωνομετρικού για εξάρτηση".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 705
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδερφε σε τέτοια περίπτωση, ιδίως αν το θεμέλιο θα είναι θαμμένο, πολλοί θα έβγαζαν άδεια μικρής κλίμακας...

 

Για άδειες στο κομμάτι του αναλυτικού προϋπολογισμού χρησιμοποιείς τις τιμές του Π.Δ. 696/74. Όταν έχουμε εργασίες που δεν περιλαμβάνοντα στον συνοπτικό πίνακα, τότε καταφεύγουμε στον ΑΤΟΕ. Πάντως δεν είναι απίθανο να δεχτεί ο φοροτεχνικός το παράρτημα Β του 4178, αφού τα ποσά υπολογίζονται διπλά!

 

Για το τοπογραφικό, πρέπει να επιλέξεις στην αριστερή στήλη "Επιφάνεια" -> "Τοπογραφικό", να το αλλάξεις σε εκτός σχεδίου, να δώσεις την επιφάνεια του οικοπέδου και για το εξαρτημένο, ένα τουλάχιστον σημείο στην "Αναγνώριση και χρήση Τριγωνομετρικού για εξάρτηση".

Επειδή το θεμελιο θα φαινεται και επειδή ο γειτονας παραμονευει για καταγγελία (είχαμε διαφορά στο όριο μεταξύ των γειτονικών οικοπέδων) θελω να το πάω οσο πιο νομιμα γίνεται. Ευχαριστώ για την βοήθεια για το τοπογραφικό!!

 

Σχετικά με το παραπάνω θέμα η εντολή πληρωμής, από το αρχείο xml δεν εχει την αμοιβή του τοπογραφικού. Για ποιο λόγο?

 

Εκανα λάθος εγω και στο συστημα αμοιβών του ΤΕΕ δεν δηλωσα στην συμφωνηθεισα αμοιβή, την αμοιβή του τοπογραφικού αλλά μόνο της μελέτης των αρχιτεκτονικών και την επίβλεψη. Ξέρει κανείς αν πρέπει να δηλώσω συμπληρωματικά όλο το πόσο ξανά ή μόνο την αμοιβή του τοπογραφικού ? Δηλαδή η νέα εντολή πληρωμής (αφου επεξεργαστώ το αρχείο στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ) θα έχει το συνολικό ποσό αμοιβών και μελετών και επιβλέψεων ή μόνο την αμοιβή του τοπογραφικού χωρίς την αμοιβή των αρχιτεκτονικών (μελέτη-επίβλεψη)

 


Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το σύστημα του ΤΕΕ πλέον δε σε αφήνει να δώσεις μόνο τοπογραφικό στην κατηγορία "κτιριακά" οπότε θα ξαναϋποβάλεις συνολικά το έργο, αγνοώντας την προηγούμενη εντολή πληρωμής αν την έχεις εκδώσει.

Link to comment
Share on other sites

Για τον υπολογισμο αμοιβής σε ρυθμιση 4178/13 (επειδή δεν έχω το προγραμμα του τεε) μπορω να χρησιμποιοησω το προγραμμα σου ?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα μου δεν περιλαμβάνει ημερήσιες αποζημιώσεις μηχανικών ως εργασίες, ούτε χώρους μηδενικού προϋπολογισμού, οπότε δε σε εξυπηρετεί.

Είχα κάνει για τον 4014 μία φόρμα που παράγει xml για ρυθμίσεις, όμως δεν αξίζει τον κόπο. Λιγότερη ώρα θα σου πάρει να συμπληρώσεις τα πεδία στο site του ΤΕΕ.

 

Βασικά τι εννοείς όταν λες "Δεν έχω το πρόγραμμα του ΤΕΕ"; Δεν χρειάζεται να αγοράσεις software. Όλοι οι μηχανικοί έχουν πρόσβαση.

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Gousgounis, κατ'αρχάς συγχαρητήρια και απο εμένα για τη δουλειά σου! Βέβαια δεν ξέρω αν η ερώτηση έχει απαντηθεί ή μπορεί η απάντηση να είναι προφανής,

αλλά θέλω να ρωτήσω για μία στατική μελέτη, εκεί που φαίνεται στο τέλος η αμοιβή μηχανικών, στην τιμή αυτή συμπεριλαμβάνεται και ο Φ.Π.Α. ?

Link to comment
Share on other sites

Οι νόμιμες αμοιβές που προκύπτουν είναι χωρίς ΦΠΑ

Το ποσοστό του ΦΠΑ το εισάγεις στα δεδομένα στη μεσαία στήλη (πχ 23% ή 13% ή 0%)

Στα αποτελέσματα στο συνολικό κόστος άδειας, δίνεις την συμφωνηθείσα αμοιβή (χωρίς ΦΠΑ) και ανάλογα το πρόγραμμα θα προσαρμόσει το σύνολο.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καταρχας, πολλά συγχαρητήρια! το αναφερόμενο λογισμικό μου έχει λύσει άπειρες φορές τα χέρια!

Είναι πολύ λειτουργικό κι βοηθάει πάρα πολύ στη δουλειά μας.

Ωστόσο, έχω μια βδομάδα που δεν μπορώ να μπω στη σελίδα!

Υπάρχει κάποιο θέμα? Γίνεται κάποια συντήρηση?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Πρίν 2 βδομάδες έγινε αναβάθμιση του server (μετακομίσαμε Αμερική).

Απο την ενημέρωση των DNS μέσα σε μία δύο μέρες ενημερόθηκαν όλοι οι πάροχοι, όμως για κάποιο ανεξήγητο λόγο όχι το ΣΥΖΕΥΞΙΣ (Κλασικό Ελληνικό δημόσιο...).

Οπότε, αν δε λύσουν το πρόβλημα οι ίδιοι, δε μπορώ να κάνω κάτι.

Αν τους στείλεις mail ίσως να βοηθήσει.

 

Για να σιγουρευτούμε: Απο ΣΥΖΕΥΞΙΣ δεν αντιμετωπίζεις το πρόβλημα;

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σχετικά με μια αδεια νομιμοποίησης (Ν.4178. ΑΡΘ.23) που προσπαθω να υπολογισω αμοιβες, εχω το εξης προβλημα. Δηλωνω αρχικα Έργο:Αποτύπωση

Επιφάνεια: Κατοικίες οικοδομές. (45,78 τμ -μεταξύ 45και 150 τμ-, , υπογειο βοηθτικο χωρο 15,17 τμ και αποθήκες 48 τμ). Κάνω έναν πρωτο υπολογισμο και προκύπτει αμοιβή 2993,60 ευρω για την μελέτη στατικών. Στην συνέχεια επιλέγω Επιφάνεια Αλλαγή χρήσης- αποτύπωση,εισάγω στον έλεγχο στατικών υπάρχοντος την τιμη 2993,60 (επιλεγω συνδυασμό φορτίσεων)

, και στην Αποτύπωση αρχιτεκτoνικών και στατικών δίνω το άθροισμα των εμβαδών : 45,78+15,17+48=108,95. Στην συνέχεια κάνω νέο υπολογισμό και εξάγω το xml. Οταν το υποβάλλω στο ΤΕΕ, προκύτπει το εξής σφάλμα:

  1. Αποτυχία εισαγωγής έργου. [Παρουσιάστηκε πρόβλημα στην καταχώρηση των στοιχείων του έργου. [Εισαγωγή Αμοιβών Μελών] Σφάλμα στον έλεγχο εγκυρότητας των εργασιών: "ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΩΝ" Η εργασία "ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΩΝ" έχει λάθος τιμή στο πεδίο "travelling_increment".] -
  2. - Δεν έγινε καταχώρηση των στοιχείων στη βάση δεδομένων.

Τι κάνω λάθος; Τι πρέπει να διορθώσω;

Edited by gab pet
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.